Když se všechno po*ere: Woodstock 99

• USA Trainwreck: Woodstock '99 (viac)
USA, 2022, 2 h 23 min (Minutáž: 45–52 min)

Réžia:

Jamie Crawford

Hudba:

Jon Opstad

Jonathan Davis, Gavin Rossdale, Fatboy Slim, Jewel Kilcher, James Brown (a.z.), Sheryl Crow (a.z.), Dexter Holland (a.z.), Bill Clinton (a.z.) (viac)

Festival ve Woodstocku v roce 1969 sliboval mír a hudbu. Jeho obnovená verze po třiceti letech se ale nesla ve znamení nepokojů a brutality. Proč se to celé tak zvrtlo? (Netflix)

choze

Před tímhle dokumentem jsem ani netušil, že nějaký Woodstock 99 proběhl. Proběhl a byla to epická a komplexní katastrofa, k níž přispěla řada důvodů i lidí z různých stran, které jsou tu všechny zastoupeny (organizátoři na různých levelech, vystupující hudebníci, přítomní novináři a návštěvníci). Nechybí ani hlavní organizátorské figury, které bohužel ani po těch letech neprojevily sebereflexi, ačkoli odpovědnost za celý debakl ležela hlavně na nich. Mluvící hlavy se střídají se spoustou dobových záznamů ze zákulisí i kotle, které z dokumentu dělají sugestivní výlet na pekelný festival. Místy je to sice mírně natahované, ale strhující téma to unese. ()

Tunri

Parádní dokument, ale chybí mi na konci nějaká sumarizace. Čísla, výčet věcí, co se tam nakonec stalo, kolik to stálo, jaké byly následky,... Jako by tomu chyběl čtvrtý díl. Na tomto festivalu vystopovalo hodně umělců, škoda, že tam není i víc o té hudbě (tedy i o těch dokumentaristicky nezajímavých show). ()

*CARNIFEX*

Prakticky "LIVE" prehliadka dementnej (nie len) mládeže a "inteligentných" usporiadateľov na festivale bez dohľadu, ktorý ani nemohol inak dopadnúť. Liberáli a zvrátení zástancovia dúhových pochodov by zrejme dostali orgazmus, no presne takto dopadne ten Váš svet bez pravidiel. Každý druhý v zábere na facku. Samotná "párty" je stará cez 20 rokov! Už vtedy bolo vidieť, akou hanbou je mládež bez morálnych hodnôt. Zaujímalo by ma, či je niekto vnútorne presvedčený, že by bola tá dnešná, bez "Big Brother-a" s obuškami za chrbtom, pri ďaleko väčších možnostiach neviazanej zábavy ako vtedy, čo i len o štipku lepšia, pričom zhadzovať všetko na davovú psychózu, je komplet mimo realitu. Rovnakú udalosť, spracovanú od HBO vidieť nemusím. Stačí mi totiž tento grc, ktorý však z celkového hľadiska, ako priblíženie niečoho, čo je absolútnym odrazom ľudskej inteligencie, hodnotím pozitívne. ()

Lars

Dvě stovky tisíc lidí a největší akce doby. Rok 1991 v Moskvě a 1.500 000 lidí s kapelami AC/DC, Pantera či Metallica, která byla i na tomto ročníku Woodstocku. Moskva však také nebyla zcela bez násilí, pár lidí tehdy dostalo poctivou gumoléčbu od tehdejší ještě SSSR armády, ale toto se tam nedělo. A proč toto píšu? Po zhlédnutí dokumentu jsem se opět utvrdil v tom, že Amíci mají prostě svůj oddělený vesmír od okolního světa. Ať již zmíněná Moskva, německý Wacken, anglický Donnington nebo české metalové festivaly osazené tvrdými kapelami z celého světa. Zajímalo by mě, co by vystupující v dokumentu říkali na ně. Jasně, devadesátky byly jiné. Grunge na čas vystřídal spousty tehdejších kapel, aby stejně rychle vymizel, pak vznikly sestavy Korn, Limp Bizkit a jim podobné, které mě nikdy nebraly, na přelomu milénia pro změnu byly mainstreamem tlačeny grupy jako Linkin Park, jenž šly také mimo mě. Do toho tehdejší móda, subkultury, situace ve světě...Vše se nějak sešlo na onom Woodstock 99, aby si dodnes držel auru a vznikaly dokumenty, jako byl tento. Dokument nebyl vůbec špatný, ale hvězdu strhávám za závěrečné tlachy některých feministek. Zrovna současná doba je ještě horší, než byl rok 1999. ()

rockwoman

Mohl to bejt pěknej fesťák, akorát ta organizace se jim tam tenkrát moc nepovedla co? Zakladatel a organizátor zřejmě chtěli ušetřit prachy na pořádný ochrance, aby je pak stánkaři a spol. vytahali z na*raných & zhulených & nabuzených kluků a holek, a tak se místo kytičkové párty plné míru a lásky, konala ohnivá šou plná koz a šulínů. Na druhou stranu, ono tři dny hopsat na rozpáleným asfaltu, kde se ti o stínu může jen zdát, hlavně že "výběrčí daní" ho mají dostatek, to se člověk pak cítí trochu na*raný. Zajímavý dokument.ッ ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD