Metóda Markovič: Hojer

• Česko Metoda Markovič: Hojer (viac)
Česko, 2024, 5 h 47 min (Minutáž: 57–62 min)

Réžia:

Pavel Soukup

Scenár:

Jaroslav Hruška

Kamera:

Ondřej Belica

Hudba:

Janny Richter

Petr Lněnička, Petr Uhlík, Sarah Haváčová, Václav Neužil ml., Adam Mišík, David Prachař, Michal Isteník, Vojtěch Kotek, Dano Heriban, Petr Reif (viac)

Vitana86

Po těch Novnech, co na nás TV Hovna valí 24/7, je tohle naprostá bomba, která snese srovnání se špičkou ve svém žánru. Lněničku sleduju už nějakou dobu a bavil mě jako herec vedlejších rolí v dalších seriálech, ale tady mi přišlo, že mu to místy nesedlo. Resp. nezahrál to vůbec špatně, je to lidský, střízlivý herectví, který miluju, akorát nevím, jestli je to účel, režií nebo tím jak se třeba snaží napodopit předlohu, ale představitelé vedlejších rolí ho převálcovali. Možná je to tím, že ještě Lněnička pro mě nemá tak zvučné jméno... každopádně na kvalitě výsledku to neubralo vůbec nic. Skvělá série. Uhlík hraje neskutečně, Kotek mě úplně převálcoval, Michal Isteník dokázal, že zahraje úplně cokoli a kdykoli se objeví na obrazovce, je to petelice. Moc nemusím Neužila, ale policajti mu jdou (kromě Hojera skvěle sekundoval Trojanovi ve Světě pod hlavou). Do Sár Rychlíkové a Hlaváčové jsme se platonicky zamiloval. A všiml jsem si, že spousta pičusů a pičusek nadává na Mišíka. Ty vole, ten toho floutka hraje naprosto dokonale. Prostě se to Nově a hlavně Soukopovi (!) povedlo a asi docela chápu, proč to má na placenym kanále. ()

Vloudva

Neuvěřitelný jak jde příběh o imbecilním kanibalovi podat s nosnejma silnejma myšlenkama často působícíma až jako protiklad běžný kriminálky. Malý mouchy to má, jako kolísavej přízvuk Markoviče, scénu s Husákem nebo ne zrovna silný finále. Na Česko skvělý, poctivý. ()

nudlis

Opravdu málokdy se těším na další díl seriálu. Jakýhokoliv. V tomhle případě jsem se fakt těšil. Jak na výbornýho Lněničku a vynikajícího Uhlíka, tak na to jak se příběh ještě vyvine. A taky jak se to vyvrbí s Kotkem. Ač Nova obvykle vyrábí sračky, v případě Sex O'clock a zvlášť Markoviče se jim ale mimořádně povedlo zaujmou zcela něčím jiným než jen 497 dílama bezduchýho plejtvání časem a prostředkama. A i když je jasný, že podobnejch námětů je málo, je fajn, že tenhle nezkurvili. ()

BruceTichac

Seriál skvělej, poctivá česká retro-detektivka. Doufám, že pan Uhlík - alias Hojer dostane za svůj luxusní herecký výkon minimálně Českého lva!!! ()

Spike86

Ze začátku mi přišel chaotický způsob vyprávění příběhu s těmi skoky v časových liniích mezi vraždami Hojera a vraždami jiných pachatelů. Pak jsem si asi na ten styl, kdy je vždy Hojer a k tomu jeden jiný vrah v každém díle, zvykl. Kamera, výprava 70. a 80. let, herecké výkony a atmosféra se mi opravdu líbily. 85% ()

xentrixx

Ó Dio, říkal jsem si u prvního dílu, pomrkával po hodinách a v duchu počítal, co všechno mě na této přechvalované sérii irituje. Jestli úporná, leč ve výsledku marná snaha o navození feelingu 80.let tím, že všem vrazím do koutku cigáro a ještě to filigránsky doladím o dlouhé záběry na jeho žhnoucí špičku. Nebo otravné  balastní náhledy do rodinné zahrádky pana majora. Anebo chvílemi naprosto nevhodné hudební podkreslení některých scén. Co mě asi ale nakonec během sledování dráždilo  nejvíc, to byly prkenné a k nesnesení utahané dialogy všech zúčastněných a vůbec taková jejich celková strnulost či zpomalenost.  Chvílemi jsem měl pocit, že ze sebe musí nějaký projev tlačit jako při zácpě a tak se u toho i tvářili. A superlativy opěvovaný Petr Uhlík? Snaží se, to mu nelze upřít. Problém je ale v tom, že mu to nevěřím. Na Hojera má moc jemný, vcelku kultivovaný ksichtík. Je v něm něco sympatického a člověk by za něj u toho špagátu snad i slzu uronil, což je podle mě špatně. Skutečný Láďa byl totiž nejenom  odpudivý smrdutý pobuda a kolohnát s IQ na hranici debility, ale především nelítostné monstrum. Takhle se všichni s tou roztomilou tvářičkou Péťy Uhlíka zasmějeme u slova pošmak, pobavíme se jeho šibalskými klukovskými úšklebky,  ale jen málokdo si přitom uvědomí, že kreatura jménem Hojer zmasakrovala minimálně pět nevinných žen a dívek, které před smrtí musely prožít nepředstavitelnou hrůzu a muka. A tím  se dostávám k etickému aspektu, který v tomto filmu dostal pěkně na frak. Oběti jsou zredukovány na nepodstatnou stafáž, na bezejmenné hadrové figuríny, o nichž se pronáší nechutné vtípky. Ládík je za své zářezy na pažbě pomalu poklepáván po rameni jako pašák, jezdí se s ním po výletech, chvílemi to připomíná rodinnou komedii, v níž strýčkovsky shovívavá figura pana majora supluje Láďovi chybějící  rodiče (stejně je to paradox, když si člověk uvědomí, jakou čočku ve stejné době dostávali na rozdíl od této stvůry někteří političtí vězni). Promiňte, ale takhle by to ve filmu na tak závažné téma být prostě nemělo. Ten příběh měl být o deset stupňů temnější a syrovější. Měl mrazit, děsit, vyvolávat lítost nad oběťmi a odpor k jejich vrahovi. Namísto toho jsem dostal  několik táhlých hodin pedagogické konverzace s klučíkem, který  dostává tytyty, jako by ve škole udělal jen nějakou rošťáckou kulišárnu.  Jeden bod nakonec dávám za velmi dobře namaskovaného Markoviče (byť má celou dobu jeden univerzální výraz Medvídka Pú), druhý za určitou špetku napětí, díky které jsem to nakonec celé dodíval do konce. ()

Tanulin

Za mě to mělo jen jednu jedinou chybu a tou byl výběr Mišíka ml. Adam Mišík totiž neumí hrát, je nesympatický jak vzhledově, tak hlasově a nerozumím tomu, že mu dá někdo takový prostor v jinak špičkové sérii. Pevně věřím, že tohle posbírá opravdu hodně cen a já se přimlouvám i za kameru, která byla úchvatná! Představitelé hlavních rolí byli obdivuhodní a přiznám se, že celou sérii jsem už viděla dvakrát. Všechny kladné a vynášející komentáře do písmena podepisuju a těším se na další skvělý počin. ()

anjan

Tohle považuju za dost přelomový počin. Nevím, jak moc obecně nebo jen u mě, ale jsem ráda, že se točí seriály o lidech jako byl Jiří Markovič. A to zpracování bylo skvělé - mísily se ve mně pocity nenávisti, strachu, empatie, zmatení, bizáru a pobavení. Ono to ve spoustě ohledech je hodně kontroverzní a netradiční krimi, ale je moc dobře, že to vzniklo. A plně chápu, že je nepříjemné poslouchat výpovědi a pocity vrahů a násilníků. Jen to asi trochu otevírá oči v tom, že tohle prostě existuje a racionální vysvětlení najít nelze. Asi jen s pravdou a realitou se dá nějak pracovat. Obdivuju herce, kteří se do toho pustili, ty výkony byly skvělý. A zpracování podle všeho dost autentické. Klobouk dolů. ()

Haros69

Minisérie o vrahovi z doby, kterou si nepamatuji, ale vykreslena, zpracována a natočena je moc pěkně a věřím, že i věrně. Kriminalisté pátrají po člověku, který zabil ženu a nebo jich zabil víc ba možná dokonce několik? Petr Uhlík ztvárnil postavu Hojera tak excelentně a neuvěřitelně dobře, že trochu přemýšlím, zda on není ten skutečný vrah. Adama Mišíka nemusím vlastně nikde, ale tentokrát mi vyjímečně z nějakého důvodu nevadil a dobře doplňoval hlavní partu, která byla obsazena skvěle. ()

Bohdy67

Moc často se mi nestává že bych si v průběhu seriálu řekl že se těším na další série, ale tady v to doufám. Samozřejmě že už ne o Ládíkovi, ale když se trochu změní osobnostní linka vztahu a vezmeme tu kriminální část, tak je tu spoustu materiálu a předloh. Nějaký ten balast se k tomu věřím dá vymyslet.  Například případ Václava Mrázka by byl zajímavý. Určitě tohle je někde jinde než perly typu Kájínek nebo Roubal ( a to Hynka Čermáka mam fakt rád). Dobrý výběr herců, hlavně Neužil u kterého si po Zátopkovi říkám že zahraje snad všechno a geniálně dementním Uhlíkovi v hlavní roli... Prostě velmi zajímavé krimi, z velmi zajímavé doby o velmi zajímavém vztahu dvou protikladných lidí. 92% ()

Metuje

90 %? To asi určitě ne. Queens Gambitu, Homelandu ani BCS to nesahá ani po kotníky. Argumentace, že "na Čechy je to dobrý" je sice hezká, ale dost smutná. Těžko říct, jestli to bylo ekonomické nebo kreativní rozhodnutí, ale vyrobit 6 dílů byla podle mě chyba. Kdyby měl seriál pouze 1., 2. a poslední díl, byl by minimálně o hvězdičku lepší. Zřejmě jsem v menšině, ale naprosto jsem se dokázal vžít do mjr. Markoviče a jeho pochopení pro pachatele. Oceňuju symbolické uznání p. Markoviče a jeho (bohužel na tu dobu asi doopravdy revolučních) metod práce s pacienty/pachateli. Děsivější, než ústřední dvojice pachatelů pro mě byly jednotlivé minipříběhy, ale možná ještě víc neschopní a v Praze i naprosto debilní majorovi kolegové, především "Mladej". ()

Hadush

Jsem zastance trestu smrti. Nesnasim Misika a Kotka snesu jen v nejnutnejsim pripade. Presto sem posledni dil obrecela a klobouk dolu - skvele natoceny, skvele zahrany, kamera vyborna👍 ()

kamil.ice

Jeden z nejlepsich krimi serialu, co jsem kdy videl! Vyborne zahrano a natoceno. Doporucuji vsem, kdo ma rad krimi podle skutecnych udalosti. Urcite se podivam jeste jednou… ()

luccyper

Totální topka, od začátku do konce. Skvělý Petr Uhlík, kterému zdatně konkuruje Petr Lněnička. Adam Mišík trošku navíc, ale ani to mě nedonutí strhnout hvězdičku. Jako celek je to brilantní počin, ke kterému se ještě někdy znovu vrátím. Za plnejch 5* ()