Monstrum

USA, (2022–2024), 9 h 53 min (Minutáž: 45–63 min)

Tvorcovia:

Ryan Murphy, Ian Brennan

Evan Peters, Richard Jenkins, Niecy Nash, Michael Learned, Molly Ringwald, Karen Malina White, Penelope Ann Miller, David Barrera, Shaun Brown (viac)

Usvědčený zabiják Jeffrey Dahmer (Evan Peters) za víc než deset let zavraždil sedmnáct mladých kluků a mužů. Jak to, že tak dlouho dokázal unikat spravedlnosti? (Netflix)

NiWi

Skvělý a povětšinou velmi atmosférický zážitek, který využívá fascinaci daným tématem naplno. Zpracování Dahmerova životního příběhu je precizní téměř ve všech ohledech, navíc podpořeno opravdu skvělými výkony ústřední dvojice Evan Peters - Richard Jenkins. Už trailery lákaly na hutnou, těžkou a špinavou atmosféru, a ta se skutečně přinejmenším v prvních dvou třetinách dostavuje. Autoři však nechtějí šokovat, chtějí navodit nepříjemný pocit z člověka, který může naprosto v pořádku chodit mezi námi, a dělat hrozné věci. Snaha pokrýt celý Dahmerův život je důležitá a efektivní příběhově, avšak některé epizody ve druhé polovině tolik tíživě na diváka již nepůsobí, a jsou výrazně pomalejší než dynamičtější rozjezd. S osobou Dahmera jsem byl obeznámený předem, a můžu říct že tvůrci se opravdu věrně drželi daných skutečností, a kromě výtečných hereckých výkonů je právě toto jedním z klíčů k úspěchu. V rámci kriminálního žánru jde určitě o jeden z nejlepších počinů. Tvůrci však i přes tyto skutečnosti nedokážou udržet tempo a atmosféru po celou délku seriálu, a ve druhé třetině se přeci jen dost vleče. Doporučení si však příběh jednoho z nejhorších sériových vrahů v USA určitě zaslouží. 8,5/10 ()

Trevor

Ak stránky pre mladých dospelých prichádzaju s nadpismi ako tento seriálu je iba pre silné žalúdky je Vám jasné že to vôbec nebude tak strašné. Nakoniec si pochpiteľne liberálny Netflix na spracovanie vybral príbeh Dahmera, pretože tam mohli zapracovať rasizmus a utláčanie menšín, zlú bububu cirkev a zlú bielu políciu a o tom je 95% ich tvorby. Síce sa budem opakovať ale Dean Arnold Corll zabil približne 28 chlapcov a mladých mužov vo veku od 13 do 19 rokov ale jemu sa pozornosť nevenuje, nakoľko vrah bol priviligovaný biely beloch a obete boli priviligované biele deti, vraždil ich v Texase, nebol náboženský fanatik a obete nalákal tak že im ponúkol marihuanu. A tým je zrútený celý koncept liberalizmu, v Texase a nebol kresťan, nevraždil strelnou zbraňou, bral drogy a ani jedna obeť nebola iná ako beloch, im úpomník postaviť nie je treba...môj Ty Krišna, ako môže byť niekto tak strašne zasllepený...Mimochodom o tomto vrahovi je natočený iba jeden film a myslím že potom ako ho mučenie a znásilňovanie obetí omrzelo a  mnoho z nich upálil za živa tak to nie je o nič lepší osud ako vŕtanie do hlavy chlapca z Laosu...Nakoľko to však do súčasného trendu zlých bielych priviligovaných ľudí a afroamerických obetí nezapadá, ich žijúci príbuzny budú márne čakať že sa im dostane rovnakej pozornosti ako Dahmerovi, ktorý bol rovnakým monštrom (možno ešte menším) ako spomínaný Corll...až na poslednú epizódu veľmi dobre spracovaný seriál so skvelou muzikou, vynikajúcim Evanom Petersom a prekvapivo dejom, ktorý sa pridŕža reality. ()

Vyhy

1. série - 80 % Naprosto geniální herecká jízda Evana Peterse. Muselo to být nechutně náročné takovou postavu ztvárnit. Zde asi není moc co psát. Příběh, který je více méně přesně podle skutečných událostí je drsný, nechutný a i hodně smutný, protože stačilo málo a nemusel by být počet obětí tak vysoký. Co cením je, že seriál jde cestou spíše atmosféry, vysvětlování, jak mu to mohlo procházet a dopadu na rodiny, než, že bychom tu měli nechutný krvák, kde by bylo vše vidět. Přesto bych to viděl spíše na osm dílů, nežli to natahovat do deseti. Jinak ale v rámci seriálu spokojenost. I když to není drsné, psychicky je to hodně náročné a ne každý to může zvládnout. ()

Slasher

S01: Peters překvapivě dobrá volba a špatný to rozhodně nebylo, ale zkrátil bych o 2-3 díly a celkově popohnal (linie sousedky je ta nejvíc rozvleklá a nejotravnější), nechal fokus výhradně na Dahmera a jeho otce. A tak nějak mi tu chybí co jsem vždy měl nejradši na tématu sériových vrahů - zvrhlý a morbidní aspekt, gore maso, krev a násilí - ne že by to byla verze pro děti, ale pořád až moc decentní, neexplicitní a po většinou mimo záběr... Kontroverze kolem byla, takže jsem to čekal temnější, drsnější a tvrdší. 70% ()

Botič

Zvláštní projekt. Není divu, že ho Netflix úplně marketingově netlačí. Na začátku se Dahmer tváří, že má ambice zaujmout prázdné míso po Mindhunterovi, ale netrvá to dlouho a sklouzne do pozice ala ACS: The Assassination of Gianni Versace. Hvězdný tvůrčí tým se měl zaměřit více na společenská témata a příběhy obětí, sousedů, rodičů které tu jsou načtrnuty citlivě a posouvají materiál na jinou úroveň, než na samotnou postvu Dahmera, která celou tuhle snahu potápí ve vodách exploatace, takže je to místy zatraceně nepříjemná záležitost s brutálně přepálenou stopáží. Nick Cave, Warren Ellis a jejich křik velryb na závěr každé epizody hodně ikonický hudební motiv. ()

• Všechny mužské postavy v seriálu používají stejný typ dioptrických brýlí. (Dvojirakri)
  • Tony (Rodney Burford) je hluchý, přesto vícekrát reaguje na hlasové pokyny, např. při focení. (Zix.)
  • V epizodě sledujeme Jeffreyho Dahmera (Evan Peters) v době, kdy dostal práci jako flebotomista v Milwaukee Blood Plasma Center. V jedné scéně přinesl domů pytel krve k pití. Podle slov Jeffreyho Dahmera z nahrávek pro policejní úředníky se pokusil vypít lahvičku krve na střeše centra, ale nakonec ji vyplivl. (Takeshi666)

Netflix si připsal na konto nečekaný hit

Netflix si připsal na konto nečekaný hit

30.03.2023

Kdybyste si měli tipnout nejsledovanější premiéru Netflixu v letošním roce a třetí nejlepší start v historii streamovací služby vůbec, pravděpodobně byste to neuhodli. Co víc, podobný úspěch nejspíš… (viac)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

12.10.2022

Jeffrey Dahmer ovládl Netflix

Jeffrey Dahmer ovládl Netflix

09.10.2022

Před necelými třemi týdny na největší streamovací službě vyšla nová minisérie Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera. Její titulní postava, pro niž se označení „zloduch“ zdá jako zcela nedostačující,… (viac)