Pretrhnuté putá

(TV film)
  • Česko Přetržená pouta (viac)
Rusko, 2022, 98 min (Alternatívna 2x50 min)

Réžia:

Andrej Lošak

Tvorcovia tohto dokumentu nakrútili film na pozadí vojny na Ukrajine. Ruská agresia na jednej strane zomkla ukrajinske obyvateľstvo, čeliace neustálym útokom ruskej armády aj na civilnú infraštruktúru, ale - na strane druhej vyvolala vďaka neustálej mediálnej propagande aj veľkú podporu ruského obyvateľstva, ktoré je presvedčené, že ruskí vojaci potláčajú na Ukrajine nacistický režim. Nie všetci však tejto propagande uverili. Vojna tak rozdelila Rusov na dva tábory: prívržencov a odporcov "špeciálnej operácie" - ako túto vojnu nazval ruský prezident Putin. Rozdelené sú aj celé rodiny - matky neveria deťom, deti utekajú od rodiny, manželia žijú v rozdelených domácnostiach. Táto vojna pretrhla nielen medzinárodné vzťahy Ruska s Ukrajinou i takmer celým svetom, ale pretrhla aj rodinné putá... (RTVS)

mira007

Skvělá ukázka vymývání ruských mozků, kdy opačné názory jdou po rodinné linii bratr x sestra, dcera x matka, manžel x manželka apod. kdy ta polovina pod vlivem propagandy bezmezně věří víc státní televizi a Putinovi, než vlastní rodině s přímou zkušeností z války. Fascinující mrazivá záležitost, kdy si člověk musí položit otázku kolik procent z celé ruské populace představují tihle reprezentanti a ikdyby to byla jen čtvrtina, tak jediná léčba je totální porážka, stejně jako se muselo vyléčit nacistické Německo PS: Já si spíš všímal mezi řádky sekundárních vyjádření, třeba že se ten děda přiznal, že jako okiupační voják někoho zabil při okupaci Československa v roce 1968 a ještě si připadá vprávu. ()

Arsenal83

Dokument je orientovaný proti Putinovemu režimu, ale prináša významné svedectvá, kedy ľudia stoja proti sebe v rámci jednej rodiny. Jeden podľahol jednej propagande, druhý ten druhej. Rozprávajú jedným jazykom, no názorovo sú tak odlišní, že si nerozumejú. O ukrajinskej propagande sa v dokumente nič nehovorí, tá ruská je znázornená dobre. Samozrejme, že tam neexistuje sloboda slova, samozrejme, že tam skrze médiá a silové zložky je ovládané obyvateľstvo. Je zaujímavé sledovať, ako niektorí ľudia si aj uvedomujú, že ten Putin nie je ideálny, ale na druhej strane keď príde k tzv. obrane Ruska, tak v tom majú jasno, treba urobiť pre záchranu krajiny urobiť všetko. Aj za cenu ľudských životov. V dokumente žiaľ neodznie, že ani Ukrajina nemá taký slobodný režim, ako sa prezentuje. Zrušené médiá, zrušené opozičné strany, to je dnes realitou. A aj naše správe nepokryte a bez akéhokoľvek overenia zverejnia všetko, čo napíše ukrajinská tlačová agentúra. Dokument ale dobre ukazuje tú ľudskú stranu vojny, ako to vnímajú obyčajní ľudia. Vojnu treba odsúdiť a čo najskôr zastaviť. V tom sa musia ale začať angažovať najväčší geopolitickí hráči, no nie zbraňami, ale cestou k mierovým rokovaniam, pretože ultimáta a neprijateľné podmienky z jednej aj druhej strany nikdy mier neprinesú. ()

JohnCZ

V tomhle dokumentu skutečně stačí jen sledovat jak a čím argumentuje jedna a jak a čím argumentuje druhá strana. Sledovat čistě jen názorovou a argumentační integritu. Nic víc netřeba. Slečna ve filmu to řekla přesně. To už dávno není jen o politickém názoru. Jak mám vyjít s člověkem, se kterým se naprosto zásadně rozcházím i v těch nejzákladnějších morálních a lidských hodnotách? Kdo má přístup ke svobodným informacím a přesto není z ruské "názorové strany", zcela bizarní a iracionální (ne)argumentace, mnohdy neuvěřitelně cynického a pokryteckého přístupu instantně naprosto znechucený, tak mu nejspíše opravdu něco chybí a nemá to v hlavě úplně v pořádku. Bábušky, které nemají nic jiného než obrazovku, ze které každý den, rok co rok, promlouvá Velký bratr, se dají ještě chápat, byť je to bolestivé. Ale toto ne. ()

Autogram

Vojna má aj iné dôsledky ako zabíjanie a ničenie. Ničī vzťahy aj medzi najbližšími ľuďmi, čo dobre poznám aj zo svojho blízkeho okolia. Film podáva všehochuť ruských názorov od absolútnych podporovateľov Putina až po miestnych takmer disidentov s jednou nohou v base. Či sú to matka a dcéra, babka a vnúčatá, manžel a manželka, neda sa žiť a možno ani spolu rozprávať pri takej názorovej nezhode. Keď sa v Rusku na ministerstve pravdy pozrú na tento film, tak snáď by dokazali zavrieť úplne všetkých, či majú názor taký či onaký, už len za zúčastnenie sa na filme. –––– Sludujeme televíziu Rossija24 z odtiaľ čerpáme všetky informácie. –––– Neviem si predstaviť, ako sa cítia tí, ktorí majú niekoho na Ukrajine a žijú tu. ––––  Ona i ja sme za mier, len máme o ňom úplne inú predstavu. –––– Pre ňu je predstava, že v Rusku vládne fašizmus, absolútne neprijateľná. –––– Teraz sa to musí doviesť do nejakěho logického konca, ktorý by bol pre nás prijateľný. ()

MilaSli

Přestože se jedná téměř o stejný koncept, jako u filmu Vitalije Manského Příbuzní, ve světle aktuálních událostí nevnímám film jako vykradený a považuju ho i za přínosný.  Autor nehodnotí, pouze klade otázky, které ovšem nepůsobí tak, že by kohokoli tlačil směrem ke svému názoru (který je však z kontextu jasný). ()