Kábulské letiště

• Veľká Británia Escape from Kabul (viac)
Veľká Británia / Francúzsko / USA, 2022, 78 min (Alternatívna 74 min)

Tento dramatický dokumentární film sleduje příběh největšího leteckého přesunu v novodobé historii Spojených států a konce nejvleklejší americké války, dvacetiletého konfliktu mezi afghánským Tálibánem a silami NATO. Snímek se natáčel v Americe, Velké Británii a Afghánistánu a obsahuje dosud nezveřejněné záběry a exkluzivní rozhovory s evakuovanými osobami, očitými svědky, americkými mariňáky i bojovníky Tálibánu. Afghánci vyprávějí o svém dramatickém boji za obsazení letiště, které je jejich poslední nadějí na opuštění země předtím, než ji ovládne Tálibán. Ve vírů zoufalství, střelby a výbuchů se odehrává historický střet mezi americkou námořní pěchotou a Tálibánem. (HBO Max)

Zaks

Západniari na čele s amíkmi v podstate ponechali Afganistan v auguste 2021 svojmu osudu. Talibanci toho náležite využili, ale zjavne boli aj oni zaskočení z toho, ako rýchlo prevzatie krajiny prebehlo. Dokument sa zameriava azda na najviac celosvetovo sledovanú akciu úteku afgáncov z Kábulu cez medzinárodné letisko a jeho plusom rozhodne sú okrem autentických záberov aj pohľady na vec z oboch strán konfliktu. ()

Enšpígl

Tak tohle byla síla, nechtěl bych tam být ani jako amík ani jako afgánskej civil. Říká se, že amíci v Afgánu dostali na hubu, ale já si nemyslím. Především jejich zkorumpovaná vládla zdrhla ještě dřív než obyčejnej Afgánec stačil říct borůvkovej koláč. Já si hned vzpoměl na naše klauni Rakušana jak by zdrahal s tou velkou vlajkou putina v pytli s tou svou slavnou partou. Na základě toho se sypaly afgáncké ozrbrojené síly a do toho akceneschopní západní politici a katastrofa byla na světě. Naopak ty mariňáky docela obdivuju, že tam byli až do konce a snažili se zachránit koho se dá i při vědomí, že vlastně jsou absolutně na ráně těm fousatým hovadům. No zkrátka pěknej debakl, ale opět vinou hlavně sráčů co si říkají politici a uředníci, ne vinou vojsk nato, alespoň tak to na mě působí. Oceňuji, že jsem v dokumentu slyšel jak amíky, tak fousatý. ()

janesX

Tak to je to sila. Keď Američania po jedenástom septembri vyhlásili vojnu Talibanu, isto netušili ako potupne ich o dvadsať rokov Talibanci z Afganistanu budú hnať. V dokumente majú rovnaký priestor všetky tri strany. Americká armáda, talibanskí velitelia a afgánski utečenci (z pohľadu Talibanu americkí kolaboranti). Netušil som, že tam bolo toľko mŕtvych. Utečenci posadajú hocikam na trup lietadla, keď lietadlo vzlietne, popadajú na zem. Hrôza. Davom rozšliapané deti, desiatky zabitých sebevražedným útočníkom, civilisti zastrelení americkou armádou... Najzlatší tu bol dementný (pardon, myslel som nekompetentný) prezident Biden, ktorý na konci hrdo vyhlási, že táto vojna mala mimoriadny úspech. Takmer za päť. ()

rashaverak

Spousta z Afgancu kteri v dokumentu promlouvaji si nevidi do huby. A nejen vousatych primitivu od talibanu, ale i tech vzdelanejsich. Americane ono a Americani tamto, ale ze by prevzali zodpovednost a branili svou zem tak to ne, jen natahnout ruku a Americane pomoz nam. A stejne za vsechno muzou Americani. To jsou panecku lide, schopnosti z nich uplne salaji. ()

gemi

Dokumentární zpověď přímých účastníků jednoho z největších fuckupů v americké historii. Zpovídaní jsou jak na straně amerických vojáků, tak na straně Tálibánců. Zajímavé je, že kdyby se oholili a normálně oblékli, nikdo by je nerozeznal od běžného Jihoevropana. Nejsou to žádné neandrtálské, nevzdělatelné opice. V zásadě normální lidé, kteří se jenom narodili na špatném místě ve špatný čas, takže se z nich stali náboženští fanatici. ()

• Letadlo použité na plakátě je McDonnell Douglas/Boeing C-17 Globemaster III patřící americkému letectvu. Sériové číslo letadla je 02-1109 a spadá pod 62. a 446. křídlo letecké dopravy s domovským letištěm McChord Field ve státě Washingoton. (Maulincio)