V roku 1755 sa zbedačený kapitán Ludvig Kahlen vydáva dobyť drsné a nehostinné dánske vresoviská so zdanlivo nemožným cieľom: vybudovať tu v mene kráľa kolóniu. Výmenou za to získa pre seba vytúžené kráľovské meno. Jediný vlastník tejto oblasti, bezohľadný Frederik de Schinkel, je však arogantne presvedčený, že krajina patrí len jemu. Keď sa de Schinkel dozvie, že jeho slúžka Anna Barbara a jej manžel utiekli, aby sa ukryli u Kahlena, privilegovaný a zlomyseľný majiteľ vresoviska prisahá pomstu a robí všetko pre to, aby kapitána vyhnal. Kahlen sa nedá odradiť a pustí sa do nerovného boja - riskuje nielen svoj život, ale aj život rodiny utečencov, ktorá sa okolo neho zoskupila. Šiesty celovečerný film Nikolaja Arcela je vynikajúcou historickou drámou s viacerými silnými stránkami, z ktorých asi najmenej prekvapujúca je tá najpresvedčivejšia. Je to charizma starej školy, ktorá vyžaruje z plátna vďaka Madsovi Mikkelsenovi v úlohe muža, ktorého mlčanlivú povahu a drsnú odvahu podrobujú skúške všetky možné ťažkosti, ktoré ho mohli v Dánsku 18. storočia postihnúť. (Film Europe)

kacir

Ale piču a nie film roku! To faaaaaaakt?! Do bohaaaa. Zase som sa nechal ojebať vysokým hodnotením.. Kurva! Ja chápem veľa vecí, ale ako môže niekto prirovnať túto drámu ku Statočnému srdcu, to naozaj nechápem. ()

Germanicvs

Zřejmě nejdelší a nejzajímavější dokument o pěstování brambor. Sice se z něj žádné triky na slušnou úrodu nedozvíte, hloubka postav sahá tak do úrovně zasypaných brázd, ale zase se relativně slušně bavíte. ()

xxmurphyxx

Ako sa hovorí, to najlepšie na koniec. Absolútny etalón kvality roka 2023. Herecký koncert par excellence démonicky božského Madsa Mikkelsena, ktorého charizma rozbíja časopriestor a na Oscara mu stačí dvihnúť obočie, či skriviť ústa vo filme o nezlomnosti ducha, pri ktorom neostane ani jedno chlapské oko suché. Tak veľa a tak kurva ťažkých rozhodnutí jedného človeka v jednom filme som nevidel ani nepamätám, ak niekedy vôbec. Navyše špičkovo natočené, ozvučené a zahrané, kde nie je miesto pre žiadne zaváhanie, všetko šľape na 100%. Samozrejme niektorým mentálnym akrobatom môže vadiť málo akcie, či nulový výskyt negrov a teplošov, tu žiaľ pomôže len povraz okolo krku alebo skok zo skaly. Tento film sa podobne ako svojho času Severan snaží o čo najvernejšie podanie historickej doby v ktorej sa odohráva so všetkou svojou drsnosťou, priamočiarosťou a naturálnosťou. Tento film najlepšie vystihuje veta: Ťažké časy plodia silných mužov a silní muži tvoria dobré časy. Dobré časy plodia slabých mužov a slabí muži tvoria ťažké časy. Najlepší film o zemiakoch ever a jeden z najlepších historických filmov vôbec. ()

DonBraso

Silný příběh jak noha od kulečníku. Všechno si dává Mads na chleba a jeho protějšek je správný "bastard". Ač si člověk říká jestli ten název nepatří jemu. Všechno je ucelené, prostě všechno hraje ty správný karty. Leč se říká, že né vždycky by si měl končit happy endem. Zde to absolutně podlomilo tíhu to tak udělat, ač to mělo být více surovější, ale nějak dvě překvapení do té horší strany režisér nechtěl připustit a špatně. Drsná krajina si žádá drsné činy. Škoda no, takhle to mohl být rozhodně plný počet brambor.85% ()

Gangsta

Musím vyzdvihnout výkon Simona Bennebjerga, který byl v roli hlavního záporáka prostě fantastický! Mads Mikkelsen podal svůj obvykle skvělý výkon ... Poctivé, dánské, bramborářské drama! ()

heavy66

Rozhodnutí natočit film o počátcích pěstování brambor v Dánsku bylo sázkou do loterie. Naštěstí režisér získal asi jediného herce, který takovou roli zvládne bez toho, aby vážené diváky unudil k smrti, čímž vytvořil uvěřitelné historické drama s charismatickým hlavním hrdinou, excelentním záporákem a uměřenou pointou. Výborně! ()

blondboss

Perfektný film. O škandinávskej kinematografii som vždy mal tú najlepšiu mienku, ale týmto snímkom sa to nastálo potvrdilo. Arcel ponúka divákovi drsnú a atmosferickú dobovú drámu, ktorá ponúka všetko, čo správny režisér divákovi má ponúknuť - kvalitná dejová linka, fantastické herecké výkony na čele s neprekonateľným Mikkelsenom, skvele budovaná atmosféra, veľké priehrštie emócií a pekný vizuál. Jednoducho celé to do seba krásne zapadlo a je z toho ozaj kvalitný filmový zážitok. 90 % ()

wowylgu313

Mads Mikkelsen v podání Ludviga Kahlena byl velmi povedený snímek ... Pro někoho nudná scéna ale tenhle styl a doba filmů je určena opravdu jen pro určitou část lidí. Jakmile se ponoříme do příběhu zažijeme jízdu plnou emocí a do toho pořádné drama. Příběh je solidní, herecké výkony luxusní a doplňující hudba je legendární. Fascinující je že Mads jakmile má možnost působit v takovém příběhu tak do toho zřejmě dává doslova všechno. Miluji. Já jsem byl velmi spokojený. Dávám zasloužených 80-85% ()

montelie

Hmmm, tady se přesně ukázalo, co si myslet o titulku, " podle skutečných událostí "... Ve skutrčnosti to Ludvig Kahlen zdaleka tak těžké neměl, ovšem film jako takový, byl skvělý. ()

Jemes

chybělo mi tam víc akce nebo něčeho, kde by ukázal, proč se stal kapitánem, ale i tak dobře udělané drama o odhodlaném muži, který musí přetrpět nástrahy, které mu do cesty neustále házejí. Nevíce cením konec, kde konečně po dlouhé době jsem viděl uzavřený konec. ()

rigby

Výborná atmosféra, která se k vřesovištím prostě hodí. A tuhle krajinu mám moc rád, i když je mi jasné, že život v ní není jednoduchý. To ale ve filmu moc nevyniklo, spíše se zde jednalo o mezilidské vztahy, které v žádném případě nebyly jednoznačné. Ale pod povrchem to silně bublalo a drželo mě to stále přišpendleného k obrazu. Díky tomu chvílemi mizely časové rozdíly, ten příběh se mohl klidně odehrávat v jakékoli době, včetně současnosti. ()

Easykill

"Jsem jeho syn, ale není můj otec." Tak na tohohle bastarda jsem čekal dlouho. A čekal s tím, že uvidím opět "šíleného Madse" a neskutečnou kvalitu. Dostavilo se obojí a v ještě lepším světle než jsem doufal. Silný snímek o tom jak ustát "chaos". O tom, že k uskutečnění vizí a dosažení cílů je potřeba přinést oběť. Ale jakou hodnotu má vize? Za jakou cenu bude dosažen cíl? Obětuješ vše pro sebe, svá pravidla a hrdost? Nebo pro budoucnost? Přines oběť pro svou budoucnost. Od první do poslední minuty, je bastard skvělý. Ať už je to casting, herecké výkony, prostředí, scénář, atmosféra. Ta tvrdá doba, jde z filmu přímo cítit. Když vás to chytí na začátku, tak vás pustí až na konci. Opět kus filmařiny, který stojí za to. ()

hony23

Dvouhodinový herecký koncert Madse Mikkelsena o tom, jak se vysloužilý voják rozhodl orat brambor na totálně neúrodné půdě. Jeho snahu o kolonizaci navíc hatí jeho slizký zámecký soused, takže se dočkáme i finále na ostří nože. ()

swenyx

Unikátní filmařská záležitost, která tu nějakou dobu nebyla. Skvělý vidět "lokální" film, co si drží takovou laťku. Vyobrazení tehdejšího života, který se s nikým nepáral. Kapitán Ludvig Kahlen se snaží vybudovat kolonii, kterou se mu celou dobu snaží překazit místní namyšlenej šlechtic. Natáčelo se dokonce i v Česku, no jo no to jsou ty naše zámky a hrady. Mads Mikkelsen byl bombovej, zahrál dobráka kterýmu víceméně všichni šlapou na hlavu dokonale. ()

kokos.o

Film Bastard vás dovede do temných a nehostinných časů 18. století, jeho kvality však nadčasově září. Režisér filmu s citlivým pohledem zachycuje dobové prostředí, a to jak prostřednictvím pečlivého rekvizitáře, tak i mistrovské práce kamery. Úchvatné vizuální zpracování vytváří autentickou atmosféru 18. století a propojuje diváky s historickým dramatem. Jádro příběhu, odehrávající se na pozadí těžkého boje o vlastnictví vřesoviště, posiluje mrazivý nádech celého filmu. Frederik de Schinkel, hrán nesmlouvavě a arogantně, vystupuje jako přesvědčivý antagonist, jehož konfrontace s kapitánem Kahlenem nabízí divákům intenzivní sled událostí. Vynikající herecký výkon Madse Mikkelsena je středobodem celého filmu. I přes minimální množství dialogů dokáže svým projevem předat mnoho emocí a hloubky postavy. Mikkelsenova schopnost vyjádřit vnitřní boj a odhodlání kapitána Kahlena je dojemná a dotváří celkový dojem ze snímku. Celkové hodnocení: 8/10  Art: 8/10    Akce: 8/10    Vtip: 6/10    Napětí: 8/10    Láska: 8/10    Soundtrack: 7/10    2D    01/2024 ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

24.12.2023

36. Evropské filmové ceny ovládla Anatomie pádu

36. Evropské filmové ceny ovládla Anatomie pádu

10.12.2023

V sobotu 9. prosince proběhl v Berlíně 36. ročník slavnostního předávání Evropských filmových cen, které každoročně pořádá v Německu sídlící Evropská filmová akademie. Vítězným snímkem večera se bez… (viac)