Den & Noc

Krátkometrážny / Animovaný
USA, 2010, 6 min

Réžia:

Teddy Newton

Když se Den, radostný chlapík, setká s Nocí, cizinkou jasně temnějších nálad, přeskakují jiskry! Den a Noc se zpočátku jeden druhého bojí a mají k sobě nedůvěru a rychle si jeden druhého znepřátelí. Ale jak začínají poznávat jedinečné kvality toho druhého, docházejí k závěru, že každý z nich nabízí odlišný pohled na stejný svět. Přátelství jim oběma pomůže objevit zatím nepoznané. (HBO GO)

Kryšpín

Dokonalý nápad a ještě dokonalejší zpracování. Jedním z prvků pixarovské animace, která vždy vynikala, je skutečnost, že animátoři a scénáristé ve studiu jsou schopni pochopit, že animace je stejně důležitá jako příběh. Obklopí nás animovaným filmem, který se vypráví obrazem a zvukem s minimálním množství dialogů, a nezatěžuje nás explozemi a přemrštěnou barevností. To je důvod, proč je Pixar stale lepší než DreamWorks. Chápou využití animace a díky tomu je "Den a noc" jedním z nejvíce uznávaných a vynikajících krátkých animovaných filmů. Vrací se tak do zlatého věku animace a velice hodně se podobá krátkým filmům The Dot and the Line od společnosti MGM, a What's Opera, Doc? od Warnerů, kde kreativní tým nabízí divákům film, který nás baví, provokuje, stimuluje a vybízí k reakci. Hudba a barvy vypráví příběh, kde dialog není třeba. Den a noc je setkání dvou subjektů, kteří porovnávají své klady a zápory, své romantické momenty s okamžiky naprosté trýzně. Oba jsou krásní, ale navzájem závislí. Záleží na divákovi, čemu dá přednost. Nestandartní spolupráce 2D a 3D animace dává filmu jedinečnost. "Den a noc" je krátký poučný příběh pro děti o tom, jak můžeme přijmout ostatní a naučit se navzájem milovat naše rozdíly. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "The most beautiful things in all the universe, are the most mysterious."     Svojou vizuálnou formou mimoriadne originálne animované dielko od Pixaru, zrejme právom nominované na Oscara. Obrazová fantázia, ktorá v sebe nesie liberálne posolstvo. Vyšlo ako bonus na DVD Toy Story 3 (2010). ()

Davies182

Před začátkem nového Toy Story jsem dostal nepříjemný kopanec do zadnice v podobě tohoto jednoduchého kraťasu. Nedá se sice říci, že by mágům z Pixaru docházely nápady (těch je tu hned několik a většina jich i pobaví), ale ruku na srdce: čekal jsem mnohem víc. Po předchozím králíkovi z klobouku anebo zaučujícím se zeleném marťanovi jde jednoznačně o krok zpět. Asi první krátký film od mistrů, který dokazuje, že důvtip není vším... ()

Maynard.

Absolutně čistých 5 hvězdiček. Viděno v 3D před Toy story 3, a zde sem měl opravdu skvělý 3D pocit. Jeden z nejlepších pixarovských krátkometráků, konkurující i For the Birds :o). Tůze hezký bylo, jak se ty dva předháněli kdo je že to vlastně umí víc. Ale ta borka na pláži asi rozhodla :o). Líbí se mi, že hodí takovýto kousek před celovečerákem a vůbec se toho nebojí, však proč by taky, když se na to tak hezky kouká... Toto je můj již třííísssstýýýý koment a člověk si tak jen může říct : to to letí, to to letí :o). A opět koment, který je čistě náhodou pětihvězdičkový :o). ()

easaque

další pixarovská hříčka, která je bez podstatného příběhu. Má sice působivé provedení, ale jako bych už něco podobného kdysi viděl. Vic než 3 hvězdy nedám a zkuste se na to podívat v HD kvalitě tady: http://vimeo.com/57697350 [ PŘÍBĚH: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

• Finálna veta Dr. Dryera vo filme, "...pro mne, jsou těmi nejkrásnějšími věcmi ve vesmíru pravě ti nejzáhadnější," je parafrázou citátu Alberta Einsteina: "Najkrajší a najhlbší pocit, aký človek môže zažiť, je poznať tajomno." (mkee)
  • V českém znění se role vypravěče v krátkému snímku Den & Noc, který bude promítán jako předfilm Toy Story 3: Příběh hraček 3D, ujal Václav Havel. Nabídku účastnit se dabingu navzdory svému nabitému pracovnímu programu přijal exprezident ČR díky humanistickému poselství filmu, který zábavnou formou vyzývá k toleranci a porozumění. (POMO)
  • Hudební motiv z úvodu je předehra opery "William Tell" z roku 1829 od skladatele Gioachino Rossiniho. Druhá část této skladby je známější jako hlavní hudební motiv Lone Rangera. (ČSFD)

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky