David (Jiří Macháček) má jediný úkol: vyšetřovat paranormální případy. Jenže jemu se nechce. Tam venku jsou 80. léta a spousta otravných lidí, kteří jeden druhého oslovují „soudruhu“. A on stejně na žádné paranormálno nevěří. Raději sedí v pohodlí své kanceláře, tváří se, že pracuje na výzkumu satanistických odkazů v západní hudbě a užívá si poslechu elpíček, která nikdo jiný v republice nemá. Svět by byl krásný, ale ředitel Ústavu paranormálních jevů, jeho nadřízený, mu do kanceláře nasadí nového kolegu Vojtu (Jan Cina). A tento přemotivovaný nováček má mnoho řečí: jak je potřeba posouvat hranice lidského poznání, bla bla, věda prý ještě nemá odpovědi na všechny záhady světa, bla bla, a jak ho hrozně inspiruje nejnovější výzkum profesora Kogana s hypnotizéry na leningradské univerzitě. Tato nesourodá dvojice nemá na výběr a musí spolupracovat při vyšetřování bizarních případů, na které jsou všechny ostatní bezpečnostní složky ve státě krátké. A aby to neměla zbytečně lehké, na záda jí neustále dýchá dvojice agentů StB – drsná agentka Snížková (Anna Fialová) a zlatíčko Hora (Leoš Noha). (Česká televize)

djfun

BALAST! Téma to tedy bylo parádní, ale celkově bohužel promrhané a v některých částech utopené doslova v diletantismu...Díly u kterých nevíte kam schovat hlavu před nekonečnou trapností, s topornejma hereckejma výkonama, střídaj epizody, kdy vše docela funguje, má to vtip a člověk se nadmíru dobře baví. Nepochopitelné, větší balast jsem snad neviděl! Ve všech dílech skvělej Noha, ve většině solidní a přirozená Pavlovičová. Cina nechutně přehrával, Termerová slizká a Macháček se tomu všemu v nepatřičných momentech prostě smál. ()

sportovec

Snaha nastolit, zpracovat a udržet souvislý děj, čas od času ho gradovat do černohumorných poloh a jakžtakž držet kontext druhé poloviny normalizačních osmdesátých let se také nedá popřít. To jsou ovšem se započtením některých propracovanějších scén - opravdu jich nebyl nadbytek - zhruba také všechny klady tohoto seriálu. Nevyrovnané herecké výkony, scénáristické stupidity, neznalost komunistického kontextu, absurdní a a vlastně i zbytečné duo tajné státní policie zvládající agendu příslušející kriminální službě Veřejné bezpečnosti a voluntaristicky - do značné míry mimo prostor a čas - vytvořený Ústav paranormálních jevů odsuzují tento seriál do kvality pominutelných dramatických děl České televize. Jedna útěcha tu je: mohlo to dopadnout ještě hůře. ()

rublik05

Zpočátku jsem si říkal, že se asi stal zázrak. Česká televize po delší době přišla s originálním a nápaditým dobovým komediálním seriálem, který v té záplavě všemožných dramat a kriminálek působil jako blesk z čistého nebe. První čtyři epizody jsou i přes pár neduhů (nehezký vizuál, strašná kamera) suprové, každá má zajímavý příběh, překvapivé rozuzlení a člověk se i docela slušně pobavil. Od páté epizody jako by přišel zlom, najednou začaly být epizody šíleně nudné a zbytečně moc vážné, řeší se vesměs jen rodinná dramata, humor a odlehčená atmosféra se z ničeho nic prakticky zcela vytratily. Úplně nejslabší mi přišla pátá a šestá epizoda, tady jsem vyloženě trpěl, o něco lépe na tom byla vtipnější sedmá epizoda, na závěrečné epizodě se mi líbila ta návaznost na předchozí epizody, celkově pro mě ale byla druhá polovina seriálu velké zklamání. Herecké obsazení je jinak velice povedené, víceméně všechny postavy jsou dobře zahrané, bavili mě v podstatě všichni, nejvíc asi Jiří Macháček a Anna Fialová. Je obrovská škoda, že si tvůrci nedali více záležet na vizuálu a že seriál po celou dobu nedrželi čistě jen jako komedii, mohla to být totiž neskutečná pecka. 4/10. ()

ostravak30

Je to komediální seriál, nebo by být měl, takže je třeba jej brát s rezervou. I tak ale ve mě zůstávají smíšené pocity. Těžko se totiž míchá nadpřirozeno s humorem. Buď to jde tak, že do toho pořádně šlápnete nebo zůstanete u nadpřirozena. Jenže tady je všeho kousek a aby toho nebylo málo, tak ústředními motivy jsou samozřejmě zločiny. Škoda. Třetí žánr těm dvěma, už tak dost napjatým, podstatně škodí. Prostě zůstal seriál někde na půli cesty. Třeba Anna Fialová sice hraje tu zlou pracovnici StB, ale i ona je dost měkká na to, aby vynikl kontrast s hodným Leošem Nohou, což je ale na druhé straně snad jediná opravdu zábavná a vtipná postava. Líbí se mi tématika různorodých jevů v socialismu, což je stále tematicky hodně neprobádaná končina. Bohužel ale seriál měl ze všeho jen trochu a chtělo by to víc. Naopak úvodní znělka, včetně hudby je vynikající. Celkově takový nenásilný šedý průměr... Myslím, že kdyby nebyl zvolen kriminální podtón, ale ústav by opravdu vyšetřoval různorodé záhadné případy s pracovníky státní bezpečnosti za zády, a klidně s nedořešeným otazníkem na konci, ať si divák udělá názor sám, určitě by byla kvalita větší. Ale obecně řečeno, krom podivných postav, které asi mají působit vtipně (ředitel ústavu, Ind nebo odkud to ten chlápek vlastně byl aj.) tam zase tolik srandy nebylo. ()

Urukhaj98

E0,5: Dal jsem přesně půl prvního dílu a vzhledem k tomu, že můj čas je v současnosti velmi drahý, nemám chuť čekat, zda se to po několika epizodách zlepší či ne. Minimálně úvod seriálu je ale fakt bída, což zamrzí o to víc, že koncept je super a já po něčem takovém v našich kulisách vždycky toužil. Tak třeba to vyjde příště. Se schopnějšími tvůrci. 2/10 ()

• Režisér seriálu Matěj Chlupáček po natočení 1. série uvedl, že filmaři schovali kulisy z natáčení a doufali, že se seriál dočká i druhé série. (rakovnik)
  • Režisérské duo si rozdělilo práci tak, že Matěj Chlupáček točil všechny liché epizody a Michal Samir všechny sudé. Závěrečnou, osmou epizodu natáčeli společně. (Česká televize)
  • Před kameru se dostalo 45 dobových aut, z toho 2 antony, 6 policejních vozidel, 1 speciálně vyrobený papamobil a historický autobus. (Česká televize)