honajz2

Šel jsem do toho skoro úplně naslepo, takže jsem o to víc byl překvapený, že se to zvrtlo v regulérní psychohororový survival plný halucinací, neexistence uchopitelnějšího časoprostoru a zdánlivých smrtí. Step je pustá, cesta do města nekonečná a nejasná, hladomor v 30.letech obří a věřit nemůžete ani sami sobě. Step sice byla stylizovaná, aby působila co nejvíc monochromaticky a ačkoli je při detailnějších bodech poznat, že tak bílá opravdu není, funguje to. Survivalové části s třemi stěžejními postavami je věnována většina filmu a bohužel s tím přichází problém určit, kdy už se film opájí až moc sám sebou a jestli už nepřekročil míru halucinogenních scén, protože v této podobě se scény ze stepí mohly klidně dít další dvě hodiny a vyznělo by to stejně, jen s každou další minutou víc experimentálně. Dvě hodiny jsou takový očekávatelný standard, který si naštěstí dokázal udržet mou plnou pozornost a zájem (ale to hlavně proto, že mám tahle psycha rád), avšak mi stále přijde, že někdy už moc tlačí na pilu a zbytečně opakuje některé (mikro)motivy. Měl jsem pár teorií, kam to celé dospěje, ale netrefil jsem se, protože jsem nečekal, že to po všech událostech SPOILER zůstane ukotvené v realitě. KONEC SPOILERU Spolu s tím se otázka ohledně opodstatněného používání dlouhých halucinogenních scén ještě více projevuje, ale po skončení filmu jsem dospěl k názoru, že s ní až takový problém nemám. Seitov totiž tak velice přesvědčivě vytvořil místo, kde neexistuje čas, prostor ani jakákoli srozumitelná posloupnost, tudíž dlouhou dobu sledujeme nepříjemnou noční můrou bez jasných pravidel a díky tomu se dá dokonale prožít situace postav.  Tudíž historický film je to v tomhle případě především emotivní, stojící na intenzivním zážitku. Ten se předat povedlo, takže to považuji jako velice povedený film, kterému k dokonalosti chybí jen to, že měl nemalý počet chvil, kdy byl až moc znát původ efektivity. Tak jako tak se oproti tomu může jít Eggersův Maják zahrabat, v něm byl veškerý psychický rozpad dost okatý a umělý, zato tady ne a díky tomu mě to naprosto pohltilo. Ono je to taky precizní kamerou, která nabízí scény plné skvělých filmařských nápadů, se statickými záběry pracuje trochu jako Scott Barley (tz. znepokojuje tam, kde nic zdánlivě znepokujícího není) a když už se hýbe, vždy to upoutá pozornost a vždy to má své opodstatnění. 4* ()