Do krádeže kľúča svätého Petra sú zapletení traja ľudia: zlodej Viliam, podvodníčka Emília a Tobiáš, ktorý je v tom ale úplne nevinne. Pri preťahovaní o ulúpené veci skončia všetci traja v zámockom rybníku pri vodníkovi - ako dušičky. Keď sa ocitnú pred nebeskou bránou, svätý Peter ich pošle späť na zem, aby v stanovenej lehote našli jeho kľúč, inak prídu do pekla. Pátranie ich zavedie na zámok, kde ich čaká okrem krásnej princeznej a dobrotivého kráľa stretnutie so zradnými kancelármi a ich preradnými plánmi. Výpravnú koprodukčnú rozprávku podľa scenára Petra Hudského nakrútil Karol Janák v krásnom prostredí Zvíkova, na zámku Sychrov v Slavoniciach. (RTVS)

UncleG

"Pseudopohádka", kde se věci dějí náhodně, podle vzorce: napíšeme to tak, jak se nám to zrovna hodí. Proč? Protože proto. Klíč je pouhý McGuffin za kterým se potřeba se hnát, Svatý Petr random oslí můstek spojující jinak nesouvislé segmenty... a hlavní postavy jsou jakési prázdné skořápky vláčené páně scénáristovým perem po papíře. A pleská to tam, pan scenárista, jakoby se nechumelilo. A já se ale fakt vztekám. ()

honajz

Objektivně je to o něco horší než Princezna a půl království nebo Korunní princ, kde mám své oblíbené scény a hlášky, a také si myslím, že se tady moc nepovedl casting, který je jak z TV Barrandov. Pohádka má dokonce pár hluchých míst. Ale málo platné, ten černý humor mne bavil a ostatně, která pohádka začíná smrtí tří mladých lidí, že? Také zde je spousta hlášek, výprava podpořená kamerou je naprosto excelentní, scénář šlape jako hodinky a dořeknou se věci skoro do všech detailů (jen možná mohl pes nakonec dostat tu kopii klíče), nu a pár scén se tu odehrává v hospodě. :-) Prostě se mi to nakonec přes jistou těžkopádnost v určitých momentech velmi líbilo a uvidím, jak se mi to bude líbit, až na to kouknu podruhé. U některých filmů, nejen pohádek, je to potřeba. ()

argenson

Jestliže pořád pojedeme ve schématu, že každej král musí bejt senilní dement, to se pak těžko v 21. století vysvětluje smysl existence monarchie, která je přitom jak známo v Evropě stále nejstabilnější státní zřízení.  Líbil se mi motiv nebeského klíče, kterej umí otevřít všechny zámky na světě, ale s tímhle tématem se dalo pracovat víc a líp. A když máme tolik krásných památek, které si vystačí samy o sobě, nechápu opět nutnou digitální bramboračku Zvíkov-Žleby-Sychrov. Ale v kontextu pohádek posledních let je tohle docela príma kousek, to zase jo. ()

Jezinka.Jezinka

Po ostatních kriticích budu milosrdná. Princezna je herecky nevýrazná, jenže ona je v podstatě jen trofej, takže hezká, milá. Stačí. Vodník je sympaťák, stačí. Podvodnice Kohoutová na své poměry hraje skvěle, na poměry skutečných hereček plus mínus hraje. Naštěstí nezpívá (pokud se neozve v songu závěrečných titulků, ale ty jsem neviděla). Zloděj je fajn, zaměnitelný s kýmkoliv, loutnista Tobiáš je sympatický, taky vcelku stačí. Prokletím talentované Sabiny Remundove je její podoba (pominu-li 60kg +) s její matkou, včetně podobného hlasu. To po srovnání přímo křičí. Svatý Petr je boží. Exteriéry města i zámku jsou skvostné. Bavila jsem se. Ty tři sklenky merlotu tomu možná pomohly, ale bavila jsem se, při hodnocení házím tři promile s ovocným podtónem. Dceři se princezna líbila ze všech postav nejvíc. Panové, vůbec tomu nerozumíte! Princezny jsou v pohádkách pro male holčičky. ()

kingik

Karel Janák splnil další svoji režijní pohádkovou normu. Tvůrčí únava se už ale jistou měrou podepsala na výsledku. Přitom má jeho pohádkový opus jistý potenciál, který režisér ale nevydoloval. Ústřední hrdinové se stanou kořistí místního vodníka a přebývají jako duše v jeho hrníčcích. Ačkoliv všichni tři naráz utonou, což zní přinejmenším divně, rozlučka s jejich pozemským životem má proběhnout u brány sv. Petra. Tomu byl ale klíč zcizen a krádež mají mít na svědomí naši hrdinové. Trest je nemine. Klíč musí najít, jinak je stihnou posmrtná muka. V této fázi si pohádka drží svůj originální ráz. Jenže následuje překotný a někdy až málo dramaturgicky organizovaný sled událostí, kdy vedle putujících hrdinů musí divák také strpět ženitby chtivého vodníka, co si dělá zálusk na princeznu. A na scénu vpochoduje i duo hamižných rádců, které zneužije k vlastnímu prospěchu mocnosti klíče. Originalita vezme vbrzku za své. Filip Březina, Berenika Kohoutová a Mark Kristián Hochman dostali od režiséra za úkol působit sympaticky. Jejich postavy nejsou nikterak zapamatovatelné, což stihlo i zbytek hereckého obsazení. Naprosto otravný je vodník Lukáše Příkazkého, co dlouho brojí sňatkové úklady, jenže náhle od nich upustí. Veškerá závěrečná vyústění drobných zápletek působí uspěchaně a tudíž nenápaditě. Ke vší smůle tento tv počin navíc vyvolává neodbytný dojem nízkého rozpočtu. Triky jsou mizerné, ztvárnění podvodní říše je na mnohem horší úrovni než v Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. Jádro této pohádky je ale vesměs povedené. Příliš nepromyšlených režijních a scenáristických tahů vedlo k zadupání slibného potenciálu. 5/10 ()

• Filip Březina (Tobiáš) ve filmu zpívá píseň o tom, že se nemá lhát a krást. Za jeden natáčecí den ji mezi padesátkou komparzistů musel zpívat stokrát. (heczot)
  • Ke hradu Zvíkov byly ve filmu digitálně doplněny obě věže ze zámku Žleby (Velká i Holubová věž). Dále pak i Bretaňská věž ze zámku Sychrov. (Quixe)