Šťastné a krvavé

• Česko Šťastné a krvavé (viac)

Hororová komédia o americkej rodine, ktorá netuší, že zapadnúť medzi svojráznych škandinávskych vidiečanov bude jej najmenší problém. Bill, jeho manželka a dve dospievajúce deti sú prototypom naivnej americkej rodinky. Keď Bill zdedí po strýkovi starú horskú usadlosť v Nórsku, nadšene sa pred Vianocami sťahujú do svojho nového domova s vyhliadkou premeniť nehnuteľnosť na zárobkový podnik. Ich predstava o romantickom zasneženom severe nemôže byť vzdialenejšia realite… Každý rodený severan totiž vie, že správna škandinávska usadlosť má stodolu a v nej samozrejme žije prastarý elf, ktorý má rád svoj pokoj. Existujú prísne pravidlá, ako udržať stodolného škriatka šťastného, aby neškodil. Tým najdôležitejším je – žiadne spoločenské oslavy, žiadne návštevy! Keď sa Bill rozhodne v stodole usporiadať veľký vianočný večierok, pokojný elf sa nevítaných votrelcov rozhodne nemilosrdne zbaviť za každú cenu. „Vianočný“ film Šťastné a krvavé je prešpikovaný skrz naskrz čiernym humorom satiricky uťahuje zo stereotypov rozdielnych národov. Prítomnosť mystických elfov už len dotvára kúzlo dokonalej nočnej mory. (Magic Box)

Othello odpad!

Není nic horšího než sledovat standardní komerční film, jehož všechny limity nevycházejí z nedostatku prostředků či nějakého tření během procesu natáčení, nýbrž proto, že je tady všechno všem úplně jedno. Kamera je hnusná, herci jedou na první dobrou, scénář jenom variuje zažitá klišé v úporné snaze stát se vánoční klasikou, není tu žádný nápad, nenavazuje střih, chybí úvody k některým sekvencím a trikové scény jsou vyloženě k poblití (a ještě by tam ani nemusely být). V neposlední řadě jsou všechny pokusy o humor nepopsatelně trapný, až se kroutíte studem za všechny zúčastněné. Hodně to upomíná současné německé pokusy o rodinné komedie s Elyasem M'Barekem, čímž se dokazuje, že na určité úrovni finsko-německá osa zla ještě má své ostří. Napsat, že "film je řemeslně bezchybný, sympaticky obsazený" prakticky není možné pokud nejste již úplně rezignovaní. ()

Astaroth12

Rodinná hororová rozprávočka o tom, ako trpaslíci keď sa na nich vykašlala Snehulienka sa presťahovali do Nórska a prácu v bani zavesili na klinec. A začali sa radšej prežierať sušienkami či kasou a najradšej robili zle novo presťahovaným americkým naivným rodinám. Niečo podobne som pred časom videl a viem, že to bolo o veľa temnejšie a aj škriatkovia boli lepšie spracovaný a nevyzerali ako záhradný trpaslíkovia z tohto filmu. Bolo to naozaj úsmevne, ale keby sa to pojalo viac vážne, mohlo by to sláviť nejaký väčší úspech, ale takto tá celá forma vyznela do prázdna. chýbala tu atmosféra a aj väčšia intenzita  a aj keď ku koncu film ponúkol nejaké svižnejšie scény, tak na dĺžku filmu, to bolo aj tak slabota. A nepotešil ani fakt, že všetko podstatné bolo mimo záber a práve v tomto mal byť oveľa udrenejší, keď všetko ostatné malo rozprávkový look. ()

Kudly4

Doma mi momentálně svítí několik elfů, tak doufám, že mě za to hodnocení, v noci nepřeříznou vejpůl. Vánoční, lehce Hororová pohádka, která neurazí, ale ani bůhvíjak nenadchne. Potěší příjemná zimní atmosféra, nějaká ta koleda, pár povedených fórků a nechybí ani nějaký ten kill (přejetí policistky asi jediná krvavější scéna), i když v tomhle směru, se to drželo hodně při zemi, ale chápu - přístupné od 12 let. Každopádně, mohlo to být o dvacet minut kratší, v závěru už na mě doléhala nuda, rodinka na mě nepůsobila úplně sympatickým dojmem a to zelený plátno při jízdě na lyžosáňkách, bylo do očí bijící. Ale jako momentální oddechovka před Vánocemi, na jedno zhlédnutí asi dobrý, ale klasikou, kterou bych musel vidět nutně každý rok o svátky, se to u mě určitě nestane. (18. hodnocení, 4. komentář) ()

POMO

Vánoční rodinná komedie s jakože hororovými prvky. Znáte to - hraje hrozivá hudba že jde do tuhého, ale scéna je prokládaná vtipy a je jasné, že se nikomu nic nestane. A humor je jak od rozzlobeného Chrise Columbuse a nikoliv od Tommyho Wirkoly, který z toho mohl udělat správně černohumorný biják. Magnus Martens se pouze veze na známých klišé pro mainstream diváky. Ti budou nejspíš spokojeni - film je řemeslně bezchybný, sympaticky obsazený, děj odsýpá a je v něm spousta akce. A co potěšilo i mě jsou trefné vtípky o rozdílnosti mezi americkou (střílení) a norskou (chlastání) kulturou. [Sitges FF] ()

jefff

Je to špatný, fakt jo. Podle mě tu byl nápad tvůrců natočit "něco" s trpaslíky. A zbytek už vymýšleli za chodu během natáčení, protože jinak tenhle pseudo scénář vzniknout nemohl. Scény jsou často nahodilé a úplně tragicky natočené, víceméně na úrovni domácích rom-kom filmů posledních deseti let. Fakt. A hlavní vtip celého filmu - tedy naštvaní skřítci - přestává být vtipný někdy po dvaceti minutách. Ještě kdyby to mělo 80 minut maximálně, tak by to šlo, ale stovka je hrozně nesoudná. ()

• Kvôli obmedzenému sneženiu v tom čase Starr nariadil, aby sneh priviezli nákladnými autami, aby sa splnila vízia, ktorá bola potrebná pre film. (Arsenal83)
  • Natáčanie prebiehalo od 24. októbra do konca novembra 2022 v Nórsku a Litve, kde bola natočená až polovica záberov. (Arsenal83)