Billion Dollar Heist

Nový Zéland, 2023, 84 min

rowdys

Rok poctivo budovaný cyber heist, ktorého genialita spočíva rovnako v technickom skille ako aj v trpezlivosti. Dokument natočený dynamikou, ktorá mi pripomenula Zero Days ukazuje, že aj pedantne naplánovaná operácia, ktorá vysnorila každú vulnerabilitu od spear phishingu a lacných nesegmentovaných switchov v banke, až po absenciu FED hotlinky počas víkendov, môže vo veľkej miere stroskotať na nepredvídateľnej komickej náhode, preklepoch vo SWIFTe a Lazarus rukopise (Sony/Interview attack). Na druhú stranu ale tam, kam nedosiahla korupcia, pomohla nekompetentnosť úradníkov a politikov. Heist, ktorý síce sám o sebe nemal devastačnú a ekonomickú silu Stuxnetu, NotPetya alebo WannaCry, ale projektový manažment, aký sa za ním skrýval by sa mohol vyučovať. V dokumente sa zišlo niekoľko známych tvári zo Symantecu, Broadcomu a ďalších cybersec firiem, z novinárov mi chýbal Brian Krebs. Zásluhy Kaspersky Labs sú z pravdepodobne geopolitických dôvodov opomenuté. Billion Dollar Heist si užijú rovnako laici ako i my od fachu. Osobne by som ale obetoval pár minút vysvetlovačiek a dal viac priestoru podrobnejšej investigatíve na spôsob Wirecard. ()