Frustrovaný spisovatel, který už má po krk toho, jak se mainstreamová média opírají o „černošskou“ zábavu a urážlivé stereotypy, se rozhodne napsat vlastní obskurní „černý“ román. Ten ho přivede až k jádru pokrytectví, kterým tak pohrdá. (Prime Video)

Streeper

Je to hezká a mila konverzačka, která těch 117 dokáže vcelku duržet pozornost a diváka pobavit. Jeffrey je skvělý herec, mám ho ráda a do téhle role mi perfektně sedl. Líbila se mi ta zamotanost a ta ukázka americké naivity nebo spíš vyčůranosti ohledně černých autorů: "hlavně abychom nevypadali rasisticky".  Místy jsem se bavila, místy nudila. Herecké výkony to táhnou hodně nahoru, ale jinak čistý průměr, který neurazí ani nenadchne. ()

C0r0ner

Američanům to asi řekne víc, pro mě to byl v pohodě příjemný film, jehož nominace na Oscary jednak nechápu a jednak v letošní brutální konkurenci stejně nemá šanci. Celou dobu mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami; nakonec trochu přilepšuji. 70% ()

campix

Takhle má vypadat povedená satira aktuálního společenského dění. Rozhodně se mohlo jít ještě dál a být daleko víc kontroverznější, takhle Americká fikce hladí hodně po srsti a snaží se být líbivá pro většinu společnosti. Jeffrey Wright v hlavní roli jako spisovatel, který se snaží o nějaké větší umění, ale neslaví s ním nějaké větší úspěchy. Rozhodne se tedy napsat ''brak'' na společenskou objednávku a nestačí se divit. Zábavné a svižné. Oscar za scénář i když překvapující, tak se dá poměrně dobře pochopit. ()

NiWi

American Fiction je jeden z těch snímků, které nedělají žádné výrazné přešlapy, ale jsou poměrně nevýrazné a nebýt Oscarových nominací, s největší pravděpodobností ho přejdu bez povšimnutí. Debut Corda Jeffersona v sobě nicméně nabízí několik zábavných scén, a hlavně skvělého Jeffreyho Wrighta. Film se hodně zaobírá stereotypy, a frustrací z neschopnosti, a částečně i neochoty, většiny společnosti se z nich vymanit. Se skvěle zahranou hlavní postavou jsem se zvládl několikrát ztotožnit, a její progres skrz film je srozumitelně napsaný jak emočně, tak v rámci porozumění okolního světa. Všudypřítomná satira těží především ze současné kulturní a politické situace v USA, a je věcná a zábavná. I přes aktuální témata a dobré herecké výkony ve mě však American Fiction zřejmě neutkví. ()

sugythesugar

Traileri ma namlsali na trochu niečo iné, než to čo som vo výsledku dostal. Ale som spokojný s výsledkom (až na záver).  Z počiatku mi nesadla tá rodinná linka, ktorá sa mi svojou vážnosťou bila s ústrednou premisou. Ale po prvej scéne tvorenia to krásne zaklaplo do seba. Metakomentár súčasného (nie len) knižného trhu ma bavil od začiatku do konca a mierne mi pripomínal až moju obľúbenú Adaptáciu. Ale v samotnom závere sa film začne rozpadať presne v tom, v čom Kaufman uspel. Ďalej už nebudem spoilerovať. Skôr mi to pripadalo, akoby autor sám nevedel ako to ukončiť, takže skĺzol prakticky na úroveň Moffatovho (ne)vysvetľovania u Sherlocka. Škoda. Ale aj tak sa u mňa American Fiction stane takou príjemnou trvalkou. 7/10 ()

UhLee

(6/10). American Fiction bych zařadil mezi filmy, které jsem si pustil pouze z principu. Tento snímek byl totiž nominovaný na Oscara v hlavní kategorii, takže mi moje tradice zhlédnout všechny filmy z této kategorie před začátkem ceremoniálu nedovolila tento snímek vynechat. Občas tohoto rozhodnutí lituju, protože bych tento v mých očích nezajímavý snímek mohl vynechat. Očekávaní byla na bodu mrazu a s prvními minutami jsem opravdu proklínal Akademii za to, že tento snímek vybrali a já se na něj teď musím koukat. S přibývajícími minutami se však naštěstí začalo blýskat na lepší časy a snímek se mi začal pomalinku zavrtávat pod kůži. Bylo to hlavně kvůli nepředvídatelnému ději, který mě dokázal udržovat neustále v pozoru. Zvraty, které přišly opravdu nečekaně mě dokázaly zaháčkovat a já jsem začínal přistupovat na hru debutujícího režiséra. Svůj podíl na tom měl samozřejmě i představitel hlavní role Jeffrey Wright, který z mé strany nepatří mezi nejvyhledávanější herce, ale tato poloha mu sedla. Snímek hodně zvedala romantická linka, která byla sice lehce na pozadí, ale pro mě se stala středobodem tohoto snímku. Téma černošského etnika je docela častým tématem oscarových snímků, takže se vůbec nedivím, že tam i letos jeden musel z povinnosti být. Snímek krásně ukazuje, jak je dnešní společnost (hlavně ve Spojených státech) nastavená a že bílé části populace stačí pouze to, aby si odškrtli potřebná políčka ve vlastním seznamu a příjemný pocit zadostiučinění je na světě. Chápal jsem motivace postav, ale co mi dosti zvedlo mandle byl samotný konec. Chápu, že se snímek snaží být nekonvenční a závěr je toho jasným důkazem. Mi osobně tento typ konce vůbec nesedl a naopak zanechal v ústech nepříjemnou pachuť. "I'm happy you're not white. -  Me too." ()

Johnny.ARN odpad!

Každý rok, každý boží rok musí byť nominovaná takáto čierna kokotina. Rasistická, dlhá a nudná. Wright bol najlepší Felix Leither, ale tam u mňa aj skončil. Snáď to nepremení ani jednu nominačku, všetky sú len vyplakané a žiadna zaslúžená. ODPAD! ()

neoBlast

Výborná tichá a pomalá satira, která sedne jak pověstný kbelík na řiť protože ví co chce a na co má. Neokoukaný veterán Wright je perfektní, šarmantní a vtipný, a i přesto nepotřebuje na sebe strhávat pozornost, protože film je kompletní stroj, nejenom prostředek pro něj k filmovým cenám... jak paradoxní by to bylo. 80 % ()

Pavlínka9

Já vlastně dost nevím, jak se k tomu filmu vyjádřit. Nejsem černoch. Nemám ráda davové psychózy a "stádo" co jednotně něco hlásá..a to je to, co se ve mě při reakci převážně "bílého světa" ozývalo...Ten film je jinak obsazením, výpravou a upřímností ruku v ruce s otevřeností velmi fajn. Wright je super a zanechalo to ve mě něco, co nedokážu popsat - ale spíš to jsou pozitivní pocity :) ()

elanius

(34/2024) / Príjemné prekvapenie. Film pomalý, inteligentný, dobre napísaný a to najlepšie si necháva na záver. Parádne postavy. Je v tom trochu Woodyho Allena, možno trochu Berryho Jenkinsa a Alexandra Paynea. Výborný mix. (8/10) ()

hroubek

Hezká satira, která funguje ve více rovinách. Osobně mi hodně sedlo, to jakým způsobem film pracuje s pokrytectvím, hloupostí společnosti, sebeúctou, upřímností, a snahou dělat opravdové umění. Film krásně ukazuje, jak moc jsou některé věci banální, a kolikrát vidíme jen to, co chceme vidět. Režisér Cord Jefferson natočil film, který má přesah a svým způsobem i nějakou hloubku. Jefferson moc hezky natočil dialogové výměny, některé momenty dohnal do extrémů, a třeba rozbor kvalit pomocí flašek Johnnieho Walkera je velmi povedený. Jeffrey Wright má velmi vděčnou roli a zahrál to na pána. Wright si krade každou scénu pro sebe a já jsem mu moc dobře rozuměl, co ho v životě, tak moc štve. Sterling K. Brown má menší roli, ale strhává na sebe pozornost v každé scéně a je moc dobrý v této roli. Trochu mě mrzí, že ve filmu není té satiry více. Určitě film mohl být vtipnější, zábavnější a některé momenty vyhnat více do extrémů. Reálně film není, tak zábavný, jak by mohl být, a má spoustu dramatických momentů. American Fiction je zábavný film s přesahem, který mi sedl, ale po té chvále ze zahraničí jsem čekal trochu více. ()

JamesSi

Trošku jsem rozpolcený. Celá situace s nominací tohoto filmu na Oscary je velmi zvláštní. Jde o film, který sleduje černošského spisovatele a trochu-snoba z bohaté rodiny, který je nespokojený s tím, jak stereotypně média ukazují černochy. Jako gangstry, jako lidi z ghetta, a jako black trauma horrory typu Jordan Peele. Ukazuje to prst na pokrytecké hollywoodské liberály. Spisovatel se rozhodne, že napíše knihu, která bude parodovat knihy/filmy/seriály o životě gangstera z ghetta. Podle jeho knihy fiktivního autora se dokonce točí film, který je ve filmu nazván Oscar-baitem. Avšak tahle zápletka není jedinou, na film je napojený jako tumor docela tradiční dramedy, která připomíná mnohé Oscar-baity i když je v mnohém za mě v něčem upřímnější než jiné pokusy? Ale jako jsou tu postavy, které by se dali doslova nazvat klišé? Gay se kterým je jeho rodiče nemůžou smířit, stará paní s alzheimerem, moudrá černošská oplácaná služka, tragická smrt v rodině, geniální spisovatel, který od sebe lidi odpuzuje. Samozřejmě jde o postavy, které jsou o dost hlubší než tyhle popisy, ale skoro to působí jako směs všech oskarových dramedy archetypů. Skoro jsem si částečně říkal, je půlka toho filmu vtip na Oskarovou komisi?  Nebo se autoři naopak dát těmhle základním achetypům hloubku? Tohle je totiž podle mě právě ten film, který budou hollywoodští bílý liberálové snobové milovat. Je rozdíl ten, že ty postavy jsou napsány upřímně, jak řekne hlavnímu hrdinovi jeho kolegyně v komisi? (btw to je asi nejlepší scéna) Všechny části s knihou a její adaptací jsou pěkné a konec je hezky meta. Za mě tak 7/10, v lepší den 4*, v horší den 3*. ()

Devadesát Dva

Jeden z mých oblíbených žánrových konceptů je postava spisovatele (nebo tvůrce), který má tvůrčí krizi. Monk (Jeffrey Wright) je publikovaným, seriózním autorem, který už ale delší dobu nic nevydal. Ze své stagnace se dostane tím, že mu nejdříve zemře sestra a on je nucen se více zajímat o svou rodinu, současně během té doby začne reagovat na to, jak černí autoři tvoří stereotypické knihy, které prodávají jako produkt pro cílovku na trhu a tak napíše jako joke vlastní román 'My Pafology' (posléze přejmenovaný na 'Fuck') a pošle ho pod pseudonymem, aby urazil lidi, kteří jeho seriózní práci poslední roky odmítají a přehlížejí. Jenže se stane to, že tenhle román začne být úspěšný jak u nakladatelů, tak u kritiky. Ti všichni začnou knihu velebit do nebe a finanční tlak donutí Monka hrát nedobrovolnou roli, kterou si sám na sebe upletl. Film je skvělá satira, ačkoliv polovinu času je to spíše light rodinné drama a co do kvality podobných filmů je to "fajn scénář" - něco, co vyplodí Woody Allen každý rok a tak vlastně Academy komicky dává sošku tomuhle filmu a tím stvrzuje a uzavírá celý vtip i v realitě. Podobně mi přišel mimo mísu i Oscar za scénář k 'Get Out', jen protože za ním stojí černí autoři, "diversity" ('n woke shit), jestli je to tak dobré, je to tak dobré, ale ono většinou zase až tak není. 7/10 ()

SpaceOdyseus

Chvílemi fakt vtipná komedie, chvílemi opravdu trefná satira. Kdyby nebylo toho přešlapování na místě v poslední třetině filmu, šel bych s hodnocením ještě výš. ()

Rozjimatel

"Figured the place was haunted. They said some old man blew his brains out there a while back."     Dramédia, ktorá v sebe nesie zaujímavú myšlienku (dá sa tu hovoriť o istom súznení s mojou maličkosťou), len to podanie je z môjho pohľadu dosť nevýrazné. Mám na mysli predovšetkým nemastnú-neslanú prvú polovicu, ktorá ma takmer vôbec nebavila (okrem skvelého nápadu s písaním "čiernej knihy", pričom prichádza k priamemu kontaktu autora s hrdinami tej knihy) a až výborná druhá polovica (obzvlášť ten záver s odovzdávaním cien) to celé pozdvihla do aspoň dobrej úrovne. Jediné, čo mi tam ešte trochu prekážalo, bola tá prudká zmena správania priateľky hlavného hrdinu (Coraline), ktorá pôsobí dosť nepatrične (ako blesk z jasného neba). Všetky tie nominácie na Oscara (najmä tá za najlepší film) sa nezdajú byť príliš zaslúžené, dokonca to skôr (celkom vtipne) pôsobí, akoby sa Americká filmová akadémia rozhodla pokračovať v chytrej satirickej hre, ktorá je náplňou tohto filmu.      ""Fuck" is the winner. You know, it's not just that it's so affecting, I just think it's essential to listen to Black voices right now." ()

bobstock

Muž s intelektuální převahou nad mnohými současníky zatracuje rozdělování do sociálních a rasových kast, bohužel, tak jak svět vidí on nevidí ostatní. Zůstává ve své profesi častokrát opomíjen nejen kvůli barvě pleti, ale především kvůli nezáživnému psaní pro úzkou skupinu čtenářů. Spolu s tragickými zásahy do rodinných vztahů přichází nápad na prank proti mainstreamu, který přesahuje jeho rodinu, společnost, filmový průmysl a historický vývoj samotné Ameriky. Uhlazeně s příjemnou hudbou natočená psychologická rozborka o povrchní potřebě bizárů a prolínání stereotypů, které chtě nechtě vždy vyplují na povrch.  80% + předloha, scénář    ´´Čím víc se chovám jako idiot, tím víc mám peněz. Proto se moji rodiče přestěhovali z Portorika do Ameriky.´´ :D ()

Muel

| MRC | Dobré to bolo, lebo bolo to fakt miestami veľmi vtipné, ale nič extra tento film nie je. Wright je výborný a ako satira tento film funguje skvele. Páčili sa mi tie scenáristické hračky, scéna odohrávajúca sa v reálnom čase pri písaní scenáru, alebo záverečné alternatívne scény. Aj napriek vydarenému humoru a celkovému dobrému vajbu filmu tu toho príliš veľa nie je, ale ako oddychovka to postačí maximálne. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 | ()

MiniMinion

American Fiction je povedená satira, která je dostatečně chytrá a sebeuvědomělá aby ji člověk mohl brát vážně, ale zároveň vlastně velice snadno stravitelná pro méně zkušeného diváka, který si ji zapne, protože je nominovaná na Oscary. A to právě hodně oceňuji, že se příliš nenaklání ani jedním z těchto směrů a nachází mezi nimi rovnováhu. Navíc je skvěle zahraná a výborně napsaná a zrežírovaná debutujícím Cordem Jeffersonem. Možná sice lidem, co viděli například seriálovou Atlantu nepřinese něco vyloženě nového co se stylu i témat týče, ale i přesto je to film přinejmenším velice kvalitně vyrobený. ()

ink flo

Drama/komedie o černošským spisovateli, kterej se nechytá se svými příliš "bílými" a intelektuálními knihami. Tak zkusí trolling a napíše knihu plnou stereotypů o černoších, u které vůbec nedoufá, že by jí mohl někdo brát vážně. A vážně se diví, co tím spustí. Taková fajn člověčinka, je to silnější ve vtipných pasážích, než v těch dojemných, Jeffrey Wright to v klidu celý utáhne. Má to atraktivní typicky americké téma, které poukazuje na pokrytectví bílých, díky kterému to bude asi festivalový hit. Nejsem si jistej, jestli z toho bude zbytek světa tak odvařenej, takovej ten film, kde se asi často hodnotí to morální poselství víc, než všechno ostatní. A díky tomu se z toho dělá trochu víc, než to ve skutečnosti je. ()

96. Ceny Akademie - výsledky

23.01.2024

29. Critics' Choice Awards - výsledky

29. Critics' Choice Awards - výsledky

14.01.2024

V neděli 14. ledna byly v kalifornské Santa Monice uděleny ceny Critics' Choice Awards tradičně vyzdvihující výjimečné tvůrčí výkony a filmové počiny uplynulého roku. Toto ocenění je zároveň po… (viac)