Automechanik Frank Leone (Sylvester Stallone) si odpykáva trest za ublíženie na zdraví, ktorého sa dopustil pri obrane kamaráta pred partiou násilníkov. Do vypršania trestu mu zostáva už len šesť mesiacov. Jedného dňa ho však z relatívne voľnej väzby v norwoodskom väzení prevezú do väznice Getaway. Tam ho na príkaz sadistického riaditeľa Wardena Drumgoolea (Donald Sutherland), ktorý s ním má nevybavené účty, týrajú tak dozorcovia, ako aj väzni. Frank všetko príkorie statočne znáša do chvíle, keď sa v ohrození ocitne aj jeho priateľka Melissa (Darlanne Fluegel). A to je moment, v ktorom sa Frank rozhodne z väzenia ujsť. Netuší, že presne to chcel riaditeľ dosiahnuť a nastražil na Franka pascu... (oficiálny text distribútora)

Malarkey

Nečekal jsem, že by Kriminál mohl být kdejaký zázrak, ale Sylvester Stallone ačkoliv má svých pár srdcových rolí, dokáže zahrát i řadu jiných, které se ve světě prosadit tolik nedokázaly, ale dobrými rozhodně jsou. Kriminál jej jedním z těch povedených, překvapivě povedených. Dalo by se čekat, že příběh nebude nic extra originálního. Vždyť život ve vězení už byl tolikrát ztvárněn, ale málokdy povedeně. Tento je jiný. Od těch průměrných, příběhově i atmosférou. Tento je naopak vcelku přijatelný, i když bez špetky debilů se taky neobejde a hlavně dokáže diváka pohltit svojí vytříbenou atmosférou. Dalo by se říci, že Sly ačkoliv ho stíní jeho přednější role, dokáže i tak hrát v řadě jiných, také víceméně povedených filmů, jen je třeba mu dát tu potřebnou jistotu. ()

B!shop

Docela prijemny prekvapeni. Pribeh filmu samozrejme neni nic extra, porad je to takovy becko, nicmene hodne slusne natoceny. Stallone sice hraje hodne slusne, ale neprislo mi, ze by podaval nakej zivotni vykon a podobne. Dobre bylo udelany, jak si postupne ziskaval kamose a vedel jak co v kriminalu funguje. Akorat me krapet zklamala postava Sutherlanda. Samozrejme mu to nijak neulehcoval a obcas nakou tu buzeraci hodil, ale celkove byl takovej divnej, vetsinu casu jen cumel. Nicmene zaver je fakt hodne vostrej, skoda, ze Stallone vytah tu baterku, fakt sem netusil, jak to skonci. No, i kdyz ma film sem tam hluchy mista, tak jsem se dobre bavil. ()

Dan9K

Tenhle snímek mě asi utvrdil v tom, že jedna z mnou nejvíce nenáviděných věcí (a dalo by se říci obzvláště ve filmu, kde s tím nemůžu nic dělat) je nespravedlnost. Ta je v Kriminále tak intenzivní, až mi to bylo skoro nepříjemné. Podobně nepříjemné, jako ten pitomý naivní závěr, ale co chtít od osumdesátek a ještě k tomu se Sylvestrem. Nabízí se mi taky 2 otázky, co udělal Leone tak nepěkného panu správci, že na něj byl tak moc zlý? Třeba bychom nakonec fandili spíše jemu; za druhé, a to není až tak útok na film, jako spíš prostě normální otázka, opravdu se trestanci běžně flákají v nějakym pseudoautoservisu? To nedělají spíše v prádelně, kuchyni nebo tak? No ale celkově je to opravdu dobrý film, je to krutě obehraná písnička, ale pořád docela dobře funguje... ()

Bauer

Hey tak to sem nečekal , že se mi to bude líbit takhle moc.Filmy z vězenskýho prostředí mám hodně rád a tento k nim patří.Sylvester Stallone hraje naprosto dokonale a záporák Donald Sutherland je taky dobrej ale ani ostatní nezůstavají pozadu napřiklad Tom Sizemore.Scénář je výbornej.Nádherná hudba a písnička Ever Since The World began.Film od kterýho sem nečekal nic a dostal sem něco....na co jen tak nezapomenu a něco co strašně rychle uteklo.Já prostě nemůžu dát pod 5*.Film který stojí za to vidět. ()

Gilmour93

„This is hell, and I'm going to give you the guided tour.“ Frank Leone není žádný Frajer Luke, chce si jen dokroutit trest v zařízení, jenž není Věznicí s maximální ostrahou. Žádný Motýlek v zádech, žádný Obojek, sadismu tam nesvítí Zelená, míle daleko na něj čeká milá a ve sprše za ním při zvedání mýdla nestojí Ptáčník z Alcatrazu. Jenže je tu nečekané přemístění, za kterým stojí pomstychtivý ředitel Drumgoole a ten není, řekněme si na rovinu, žádný Brubaker. Vykoupení z věznice Gateway začíná... Standardně složená skládačka drsného života za mřížemi, v níž se pravidelně střídají násilí, citové výlevy, šikana, přátelství, snaha o útěk a akce - ta závěrečná, mírně přitažená za vlasy, by jistě potěšila jak Michaela Scofielda, tak Thomase A.Edisona.. ()

• Automobil, který vězni staví v garáži, je Ford Mustang Coupé ročník 1965. (Ruuzha)
  • Vo filme si zahrali i skutoční väzni zo štátnej väznice Rahway, v priestoroch ktorej sa v priebehu októbra až decembra 1988 nakrúcalo. Podľa Sylvestra Stalloneho (Frank Leone) si ju vybrali kvôli tomu, že sa radí k najtvrdším v USA. (Chatterer)

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore