Oliver Twist

• Česko Oliver Twist (viac)

19. století, Londýn. Oliver Twist osiřel v raném věku a nyní musí žít v chudobinci, který řídí odporný pan Bumble. Již tak skromné denní příděly chlapců jsou jeho zásluhou ještě tenčí. Zoufalý, přesto však rozhodnutý, Oliver uprchne a splyne s davy v ulicích Londýna. Nemá v kapse ani penny, je sám. Fagin, šéf místních malých kapsářů, ho však vláká do světa zločinu. Oliverova záchrana od laskavého pana Brownlowa je pouze začátkem řady dobrodružství, která jsou příslibem lepšího života. (oficiálny text distribútora)

*CARNIFEX*

Hanba mi. Dnes som si uvedomil, že ja som vlastne nevidel žiadne spracovanie tohto Dickensovho románu. Je to moja prvá skúsenosť s “Oliverom” (alebo si nepamätám) no a podľa mňa to Polanski zvládol viac než slušne. Samotný príbeh baví, snímok je dostatočne špinavý, doba ako taká vďaka kulisám či kostýmom veľmi vierohodne vyobrazená. Tu sa skutočne dá len málo čo vytknúť. Pekný film. ()

*Elfík*

Pro začátek. Proč to je tak tmavé? Je porucha v přijímači? Mám ráda barvičky, jsem snad úchylná? Krom toho, chlapec/ček hrající Olivera Twista mi připadal velmi nafoukaný a ošklivý. Ani trochu roztomilý. Dobře, tohle všechno zřejmě přispívá k vynikající atmosféře, opravdu jsem si připadala v 19. století v šedém, nepřívětivém a hlavně zaneřáděném Londýně. Přiznávám, bylo by lepší, kdybych si bývala byla přečetla knihu, potom bych nebyla nebývávala byla zklamána... Pokud vám to nedává smysl, nebojte se. Mě také ne. Dost bylo plytkých řečí: teď se vraťme zase k filmu. Ke kameře vám toho moc neřeknu, jelikož si na záběry moc nepamatuji, zřejmě jsem při sledování nedávala pozor. Kostýmy jsou jediné, nad čím mi plesá srdce radostí. Sám Oliver Twist je vážně chudák. Ačkoliv nemůže dělat se svým životem co chce a vylepšit ho, alespoň se pokouší vylepšit životy těch ostatních. Vědomky i nevědomky. Řekla bych, že ten hošan měl možná více štěstí, než rozumu. Tím mi je velice sympatický... ()

Faye

Podivně komplikované příbuzenské svazky v ponurých příbězích Ch.Dickense jsem nikdy neměla ráda a i když jsem Olivera Twista (dávno tomu), navíc se značným přemáháním, přečetla. Nijak zvlášť se mi to nelíbilo. A přestože si Roman Polanski poradil s nezáživnou klasikou víc než dobře, tenhle film si s největší pravděpodobností už nikdy nepustím, a že bych si znovu otevřela nějakou knihu od autora předlohy .... .nesmysl. ()

Amarcord_1

80% - Po velmi dlouhé době jsem v kině viděl film, který se nesnaží získat respekt diváka pouze nápadnou kamerou, obklopujícím zvukem, dojivou hudbou, drsňáckým herectvím, či tzv. hláškami. Předloha to sice zdánlivě vylučuje, ale dovedu si představit, jak by s tím naložili jiní... Oliver Twist si mě získal svou atmosférou, svou přirozeností, a hereckou přesvědčivostí -za zmínku stojí především všechny dětské role. Roman Polanski převypráví Dickense ve spíše komorním duchu. Film působí syrově a neutěšeně, ale ne tak, aby ho nesnesli mladší diváci. Mě se film líbil moc. Proč tedy ne pět hvězdiček? Nevím... asi díky příliš vysokému režisérově standardu, díky němuž jsem čekal o chloupek víc strhující děj. Nevím ale, do jaké míry za to může předloha, a do jaké míry Polanski. ()

B!shop

Jednim slovem nuda. Ale za to muze predloha, protoze pribeh je prakticky o nicem, silene se tahne, vsichni furt jen kecaj a nic moc se nedeje. A s tim nic nenadela ani tak dobrej reziser jako je Polanski. Co se na filmu povedlo je hudba, ktere by ale mohlo byt vic a hlavne kulisy, skutecne to vypada jak starej Londyn. Co se tyce hercu, Kingsley to zvlad vcelku dobre, ale Oliver v podani Barney Clarka pusobi dojmem neskutecnyho pochcanka, kterej furt jen breci. Skoda, ze to tvurci nepojali jako komedii, sceny na zacatku s pridanim jidla nebo u soudu byli aspon vtipny a kdyby byl takovejhle celej film, mozna bych dal vyssi hodnoceni. Takle to je jen 2 hodiny kecu o nicem. ()

• Nápad na zfilmování románu pochází od Polanského ženy, a jelikož on hledal něco, v čem by si mohly zahrát i jejich děti, ihned se pustil do Olivera Twista. (don corleone)
  • Ve filmu si zahrály obě děti režiséra. Morgane Polanski ztvárnila dceru farmáře a Elvis Polanski se objevil jako chlapec s obručí. (don corleone)
  • Většina kulis byla navržena podle tvorby známého malíře Gustave Doré. I když on přímo neilustroval žádnou z Dickensových knih. (don corleone)