Laokoon

Animovaný / Krátkometrážny / Sci-Fi
Československo, 1970, 11 min

Téma Vetřelce, zpracované vynikajícím malířem a grafikem dlouhá léta před populárním filmem Ridleyho Scotta. V. Mergl svým autorským filmem nepřímo reagoval na "internacionální pomoc" ze srpna 1968. (oficiálny text distribútora)

Tom_Lachtan

Dokonalý skvost! Výtvarná podoba je prostě úchvatná a z papírkové techniky ždíme maximum možného a vytváří vizuální orgie podpořené brilantním (a freneticky šíleným) hlasovým doprovodem a ... A .... Mohl bych v nedůležitých superlativech zbytečně pokračovat, protože tohle je jeden z nejlepších (a po hříchu nejzapadlejších) kousků československé animace a hlavně československé filmové scifi. PS: další rozměr filmu dodávají okolnosti jeho vzniku a uzemnění tvůrce komančistyckym ksindlem ()

gudaulin

Hodně animovaných filmů umí rozesmát a spousta dalších umí úspěšně dojmout. Naproti tomu animovaných filmů, které umí postrašit, je jako šafránu. Laokoon k té minoritě určitě patří. Jednak díky zvláštní, tíseň vyvolávající výtvarné stránce, jednak díky uhrančivému hlasu Jana Kačera coby představitele agresivní mimozemské životní formy. Animace nepatřila ani v době vzniku filmu k nějaké špičce, ale to se na funkčnosti snímku neprojevilo. Je silný ve své atmosféře. Jen je škoda, že tak zajímavý námět nemohl být rozvinutý v delší stopáži a že ve své zkratce je vlastně jen jednoduchou moralitou na téma lidské chamtivosti. Umím si představit, že ten potenciál se dal přetavit v něco mnohem většího a atraktivnějšího. Celkový dojem: 75 %. ()

Vančura

Uff, ty vole, bezesporu je to geniální, ale tenhle typ filmů vyloženě nedělá dobře mojí psychice :D Vedle téhle šílenosti se i Divoká planeta náhle jeví jako slabý čajíček :D Ze studijních důvodů určitě fajn vidět, ale jinak doufám, že to na mě nenechá následky :D ()

honajz

Experimentální animovaná sci-fi. Temná, děsivá. Uhrančivá. Komentář, hudba, barvy tomu vydatně napomáhají. A skutečně s tématem Vetřelce dávno před Ridley Scottem. Dokonce domyšlené hlouběji - místní vetřelec čte v lidské mysli a plní "přání" - samozřejmě to má pohádkový nádech, ale většina pohádek vychází se syrových a drsných severských příběhů, kde se také mlátili o zlato. Jen konec mne zklamal, přece jen v té době už šlo trochu o klišé (a štve mne ve sci-i filmech i dnes, protože nic nového nepřináší a šokující je asi jako když v hororu zabitý netvor těsně před závěrečnými titulky bafne do kamery.) ()

ledzepfan

Dechberoucí, děsivý a atmosférický sci-fi horrror, který mi přesně kápnul do noty a který se-v mých očích-může sebevědomě postavit vedle vrcholů žánru jako jsou carpenterova The Thing nebo scottův Alien.. Mergl tady prostě s přehledem rozjel prvotřídní animovaný scifi surreal na úrovni mástrpísů Reného Lalouxe-a to je ode mě už pořádný kompliment...Klobouk dolů. ()

• Merglova stylizace v tomto filmu je podle jeho kolegy Miroslava Štěpánka jeden z vrcholů tzv. českého papírkového filmu vůbec. (Zdroj: Wikipedie) (Kmotr76)
  • Na základe vykonštruovaného obvinenia, že červená hmota symbolizuje komunizmus, bola autorovi na päť rokov zakázaná ďalšia filmová tvorba. (Raccoon.city)
  • Snímek je pojmenován podle bájné postavy řeckého kněze Apolónova a věštce Láokoóna, který zkazek varoval trójský lid, obávaje se lsti ze strany oblehatelů Tróje. (Tom_Lachtan)