Funny Games USA

• Česko Funny Games USA (viac)
Dráma / Thriller / Horor / Psychologický
USA / Francúzsko / Veľká Británia / Rakúsko / Nemecko / Taliansko, 2007, 111 min

Chcete se vsadit, že v devět ráno budete mrtví? Prodloužený víkend s rodinou v luxusním venkovském sídle? Proč ne! Funny Games USA je průzkumem dnešní brutální společnosti a jak násilí ovlivňuje naší kulturu. Anna vypráví příběh své rodiny, která byla fyzicky i psychicky týraná dvěma neočekávanými návštěvníky. Peter a Paul se s milým úsměvem a v bílých rukavičkách objeví u dveří jejich chaty. Anna s rodinou nemá ani tušení, jak drsná hra na ně čeká! Vše začne nabírat rychlé otáčky, když se Paul vsadí, že rodina nepřežije do zítřejšího rána… (oficiálny text distribútora)

B!shop

No puvodni film jsem nevidel, ale tohle me prijemne prekvapilo. Je sice fakt, ze v momente, kdy neni na scene dvojka prudicu, tak je to precejen lehce o nicem, ale nastesti jsou na scene skoro furt a je to vynikajici thriller. Haneke sice nic neukazuje natvrdo, takze nejaky masakrovani clovek jen tusi ze zvuku, ale o to je to mozna pusobivejsi a napinavejsi, navic ty dva zaporaci maj skvele napsany dialogy, takze jsem si uzival kazdy jejich slovo. Navic jsou slusne zahrany, ted teda hlavne myslim Pitta, protoze on je tu za toho hlavniho. Jinak Watts a Roth hrajou paradne a clovek jim fandi, akorat jsem se proste nemoh prenest pres fakt, ze jen tak bezbrane lezi, nemuzu si pomoct, ale prijit takovy dva uhlazeny chudacci prosit o vejce, nakopu je do kouli a je klid. Dalsi klad filmu je samotnej reziser, coz neni zadny vymekly americky pero, takze se nastesti nekona ocekavanej prubeh deje a to je fajn. Vylozene nasrala me pouze jedna vec, kdyz nekdy 20 minut pred koncem prijde na radu hyper mega dementni scena s dalkovym ovladacem, to jsem si zacal myslet, ze snad cumim na Klik a ne drsnej thriller. Ale krome tohohle to je fakt fajnovej film. ()

Xmilden

Ústřední duo je krajně otravné a čekání na první konflikt je až zvrhle zábavné. Přes některé trošku nevěrohodné situace se film snaží o bezprostřední autenticitu a hercům se nedá prakticky nic vytknout. Škoda že kamera často nesnímá věci tak jak by měla a tak jako jediný brutálnější moment je zde představena rána brokovnice do prsou, za kterou se ovšem skrývá úskočný podvod na diváka. Naomi Watts je stále kočka a věk její atraktivitě pranic neubírá. Tim Roth je zde víceméně do počtu. K lepšímu hodnocení film nedostrkal ani zajímavý nápad a úvodní podařená půlhodinka. Zbytek se už víceméně táhne jako žvýkačka. PS: Nerozumím tomu, proč se stejný režisér tohle rozhodl pro americký trh znovu natočit. To v Americe nemají titulky? 60% ()

Eddard

Originál jsem neviděl, remake (i když s tímhle termínem je zde třeba zacházet malinko opatrněji než jinde) mě zliskal tak jak nejspíš měl. Cynický, krutý, opravdu ne k smíchu inspitující thriller, který vypadá podobně jako jeho američtí bratránci až do doby, kdy se poprvé postava otočí směrem k divákovi a položí mu otázku. Od té doby tušíte, že je něco špatně, přičemž jistotu získáte dlouho před závěrečnými titulky a přestože jsou už dnešní filmoví diváci připraveni čelit sebevětším zvěrstvům na obrazovce, tenhle má naději je (vás) velice (ne)příjemně překvapit. Herecké výkony jsou opravdu na úrovni, hudba většinu času příhodně absentuje a režie několikrát odvážně znudní, aby nechala přirozeněji dýchat emoce a zoufalství plynoucí ze situace. Odvážné, neotřelé, výborné. Na nejvyší hodnocení jsem to ale na první projekci necítil. 80% ()

Jara.Cimrman.jr

"Proč nás nezabijete hned? - Nezapomínejte, že je třeba se bavit." Zábava mi jako divákovi byla neustále zdůrazňována, ale tak nějak se nedostavovala. Místo toho přicházel psychický i fyzický teror rodiny, který sice byl nepříjemný, avšak dalo se mu několikrát bez větších problémů zabránit. Nevzrušeně jsem snímek dokoukal do konce, ale jediný jeho přínos vidím v tom, že až mi u dveří zazvoní dva zdvořilí sympaťáci v gumových rukavicích, tak budu střlet dřív, než mě stačí požádat o vejce. ()

Bloody13

Funny Games U.S. je parádní exploitation, i když v mnoha směrech natolik odlišný od ostatních. Film téměř bez hudby (a když už zazní, tak pořádně tvrdá) a předlouhými záběry. Divák sleduje jakousi hru, kterou oběti ale nemají šanci vyhrát. Bez veškerého toho klasického násilí se pak cítíme hodně ošizeni, protože nám to režisér zkrátka nedopřeje. Jenže kdo je tady pak ten deviant a zvíře, co vyloženě chce všechnu tu brutalitu vidět? Celý snímek je tudíž jeden velký podfuck na diváka. Já jsem však nad míru spokojen. ()

• Ve filmu je reklama na značku Converse v podobě bot, které nosí Paul. (Mr.Critic)
  • Film je přesná kopie původních Funny Games. Včetně úhlů kamery a střihu. (Elisebah)
  • Tim Roth řekl, že během natáčení cítil natolik zneužitý, že se na výsledný film nikdy nepodívá. Zejména ho rozrušilo to, že herec představující jeho filmového syna se velmi podobá jeho skutečnému synovi. (Morien)

Fresh Film Fest začíná již ve středu

Fresh Film Fest začíná již ve středu

28.08.2012

Fresh Film Fest nabídne od 29. srpna do 2. září téměř 120 filmů. Proběhne v kině Světozor, Kině 35 – Francouzském institutu, FAMU, Studiu Béla – Maďarském institutu, a také pod širým nebem v… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz