Chtěli zažít romantické dobrodružství na Transsibiřské magistrále. Ale romantika se v průběhu cesty vytratila. A místo ní přišlo šílenství a teror s tváří Bena Kingsleyho.  Režisér Brad Anderson se představil publiku především pozoruhodným mysteriózním thrillerem Mechanik s Christianem Balem. A v roce 2008 pak opustil televizní studia, pro něž momentálně pracuje především, a zamířil do království celovečerních atmosférických psychologických thrillerů, které se rozhodně nehodí pro nikoho, kdo trpí fobií z vlaků. Děj jeho napínavého snímku Transsibiřský expres se totiž odehrává právě na kolejích. A ne na ledasjakých.
Jak název napovídá, arénou příběhu se stane Transsibiřská magistrála, po níž se přepravuje milenecký pár, který se tímto nevšedním dobrodružstvím rozhodl zpestřit si cestu z Číny domů. Cílem Jessie a Roye je Moskva a letiště Šeremetěvo, odkud už zanedlouho odstartuje letadlo do Spojených států. Jenže v průběhu jejich pouti začíná být jasné, že dostat se do samotného srdce ruské říše bude možná mnohem těžší, než se zprvu zdálo. Do vlaku totiž krom dalšího, značně podivného páru nastupuje také ruský detektiv Grinko, který zde pátrá po drogách. A právě dvojice Američanů, které hrají Emily Mortimerová a Woody Harrelson, se stane terčem jeho zájmu a posléze i teroru. Teroru, kterému lze jen těžko uniknout, protože všude kolem vlaku je pouze pustina, kde číhá smrt. V roli šíleného despotického ruského vyšetřovatele přichází famózní držitel Oscara Ben Kingsley. (oficiálny text distribútora)

Morholt

Nemohu si pomoci, ale já v tom nic mrazivého či napínavého neviděl. Ale líbilo se mi zvolené netradiční prostředí a sedlo mi to i herecky. Pro Emily Mortimer to byla snad největší role, v jaké jsem jí dosud viděl a u mě obstála na výbornou. Naopak mi nesedla táhlost děje a odfláklý závěr. Za zkouknutí to ale stojí. 55% ()

DEXTER099

Tak od tohoto filmu jsem čekal buď nějaké psychologické drama či nějakou vyvražďovačku,ale ani jedno se nekonalo,pouze je to příběh o tom jak se jeden pár zaplete do pašování drog,toť vše.Co se týče hereckých výkonů tak ,že by vám něco utkvělo v paměti tak to si nemyslím.Jediné pozitivum je klasicky dobrý Ben Kingsley a sympaťák Woody ,kvůli kterému jsem to chtěl vidět.Za mě celkově 60 % a tři hvězdy. ()

DruidKarel

880. hodnocený film: Navzdory nelichotivému hodnocení, jen mírně přesahujícímu hranici 60%, jsem se rozhodl tento snímek shlédnout a dát najevo, jestli se mi líbi či nikoli. Nejprve jsem byl mírně v nejistotě, jestli to nebude úplný propadák, ale naopak jsem byl velice mile překvapen. Poutavý příběh z okolí mrazivé Sibiře a na druhé straně boj o záchranu života lidí, kteří se stali předmětem násilných akcí pašeráků drog. Byl jsem pak u vytržení z výkonů Bena Kingsleyho a Woody Harrelsona, protože nebýt jich, těžko by si "Transsibiřský expres" zasloužil průměrné hodnocení. takhle to ohodnotím 4* a budu přesvědčen, že jsem filmu nijak neublížil. 4* ()

ZkuKol

Jako jo, transsibiřská magistrála, Rusko a jeho sibiřská zima dokážou být zajimavé lokace, ale fakt, že první hodinu se nic neděje a pak je to dosti hloupé (když už se něco konečně děje), to nezastře. Woody je dobrý herec, ale má smůlu, že jak dostane hlavní roli, je to něco takto a podobně mdlého. Emily též umí hrát, ale scénáře nejspíš vybírá losem a tak za zmínku stojí jen Ben Kingsley, jenž svým ksichtem uhraje takovéhle postavy levou zadní. Film neví čím chce být, chvíli rozebírá manželství a jeho strasti, chvíli kočovný život, pohrává si s nevěrou a a pak najednou skočí do thrilleru (a ne moc dobrého). Hudba je taková nic-moc (až na ruský folklór) a kamera podává slušný civilní výkon v ruské zimě. Za zmínku opravdu stojí jen "akční" první večer ve vlaku, ze kterého opravdu čiší Rusko široko daleko (ano možná schématicky, ale hezky). Jinak je to jen vcelku hloupý a nezajímavý film, jako jeden z mnoha, kde Kingsley plýtvá svým talentem... 30% ()

Autogram

Jazda ruským vlakom je viac adrenalínová ako tým naším, ale možno teraz po zavedení bezplatného cestovania sa to zmení. Prvá polovica filmu je nudná idylka a až v druhej sa niečo deje. Ani mrazivá sibírska zima to ale nevytrhne a len záverečné objasnenie, ako sa naozaj veci majú, je zaujímavé, no to je už definitívny koniec zbytočného filmu. ()

• Ben Kingsley (Grinko) bol prvou osobou obsadenou pre tento film. (MikaelSVK)
  • Emily Mortimer sa v skutočnosti vie dohovoriť aj po rusky. (U_S_O)
  • Režisér sa z časti inšpiroval svojím životom, keďže ako mladík naozaj Transsibírskou magistrálou cestoval. (U_S_O)