Irina Palm

• Česko Irina Palm (viac)

Jde o život, tak k čemu jsou předsudky a stud.
Příběh padesátnice Maggie, která se jednoho dne nechá zaměstnat v nočním klubu londýnského Soho. V zoufalé snaze získat peníze na operaci vážně nemocného vnuka přijme práci, nad níž by se dosud při pouhé zmínce zarděla studem. Pozoruhodné šansoniérce a herečce Marianne Faithfullové je v romantické tragikomedii neméně skvělým protihráčem kusturicovský herec Miki Manojlović, jehož na první pohled hochštaplerský majitel klubu začne díky odzbrojující přirozenosti stárnoucí ženy znovu vnímat hluboko zasuté city. Bizarní idyla nově nabyté Maggiiny existence končí okamžikem, kdy se o nové, byť dočasné identitě dozvídají nejen pomlouvačné sousedky, ale především syn Tom. Nevtíravě osobitá režie Sama Garbarského dává prostor strhujícímu herectví, jehož působivost umocňuje skvěle vystavěná atmosféra s melancholickým hudebním doprovodem. (oficiálny text distribútora)

jujec

Pro děti prý obětujeme všecho a uděláme věci, které bychom jinak nedělali. Smutný a zároveň veselý příběh, není ani podstatné, že hlavní hrdinka skončí v nočním klubu, spíš to, jak objevuje nové možnosti a jak se k ní zachová okolí. Noblesa, s jakou otravné moralizující důchodkyni vmete to obličeje, že spala s jejím mužem a jaké praktiky provozovali, je naprosto ukázková, jak se chová dáma, která sice vydělává peníze jako sexuální pracovnice, ale přesto si zachovává úroveň. ()

decay

Maggie alias Irina je okolnosťami prinútená urobiť niečo, čo absolútne mení všetko v jej, a nie len v jej, živote. Táto odhodlanosť je vyvolaná jej čistým citom pre lásku. Silný dej s výbornými hereckými výkonmi a strih spolu s hudbou tvoria perfektnú atmosféru, od ktorej nemožno odpútať pozornosť. Napriek tomu, že som film zhliadol v českom znení, nemám čo vytknúť. ()

MJMilan

Když nejde o život, jde o houno, jenže co když o ten život opravdu jde? Kam až je ochoten člověk zajít, aby zachránil něčí život? A co všechno je ochoten člověk udělat pro business? O tom pojednává naprosto originální film režiséra Sama Garbarskiho. Vynikající hlavní role, Predrag Manojlovič jako velký kápo taky nemá chybu. ... ()

ArdathBay

Takovou babičku bych také chtěl. Babička z malé vesnice, kde se každý zná s každým potřebuje sehnat hoodně peněz pro svého těžce nemocného vnoučka. Nic nemá, nic neumí, ale má jemné ruce. Najde práci, kterou její šéf eufemisticky nazývá hosteska. Dostane umělecké jméno a je VELMI úspěšná a najde i to, co hledá každy z nás, dokonce i Ti, kteří nechtějí žít ordinérní život. Irina Palm(ová) mě pobavila i zamrazila a velmi jsem si užíval kvalitní filmařský zážitek. ()

Matty

Tvůrci očividně potřebovali film natáhnout přes sedmdesát minut a to i za cenu nehezké podpásovky, kterou jsem v závěru musel pár minut rozdýchávat (nečekaně otevřený konec mi vrátil dech). K přesvědčivosti na druhé straně vydatně přispívá výtečné herecké obsazení. Faithfullová mnohdy pouhým pozvednutím obočí dokáže dát najevo stovku dojmů a pocitů. Jakoby přesně vystihla Maggiinu povahu, s její minulostí (v podstatě zpackaný život), přítomností (zpola příjemné zpestření a znovunabytí ztraceného sebevědomí) i možnou budoucností (vztah, který snad přetrvá). Její mužský protějšek, Miki Manojlovic, v roli šéfa nočního podniku Mikiho se důsledně vyhýbá klišé, k nimiž podobná postava vybízí. „Měl by ses víc usmívat“, ponouká ho Maggie a těžko si pro něj v té chvíli představit vhodnější partnerku. Jak známo, protiklady se přitahují a již dlouho jsem s podobnou chutí neposlouchal společné dialogy dvou herců. Režisér německého původu Sam Garbarski svým autorským filmem nelamentuje jenom nad situací v Británii. Z koprodukce Francie, Belgie, Německa, Lucemburska a Velké Británie vzešel kromobyčejně obyčejný a přesně mířený políček kapitalismu. Tento formálně strohý snímek s jednoduchým hudebním motivem neobvyklým množstvím postmutnělých zatmívaček je především svědectvím o tom, k jak vyhrocenému jednání někdy nutí život v materialisticky orientované společnosti. 80% Zajímavé komentáře: Renton, Tomco ()