Humorná pohádka o dvou potomcích kouzelnického rodu a nezbedné princezně... Kdyby Spytihlav (V. Rašilov) věděl, jak princezna Fialinka (M. Zimová) ve skutečnosti vypadá, vůbec by ji z pekla nevysvobozoval. Jenže když ji uviděl mezi čerty, myslel si, že je princezna v přestrojení. A teprve když ji vrátil panu králi (V. Postránecký), zjistil, že je špatně vychovaná. A tak ji Spytihlav za ženu coby odměnu vůbec nechtěl. Jenže za ženu ji nechtěl ani Lucifer (V. Vydra), když mu ji vrátili do pekla. A tak musela zasáhnout Spytihlavova kouzelná tetička (J. Molavcová) a její kouzelný proutek. Kdo mohl tušit, jak to s princeznou dopadne… (Česká televize)

milos.bradik

Humor mám rád, ale inteligentní a ne takto humpolácký. Přehrávání Jitky Molavcové a snaha o vtipnost za každou cenu připomíná spíš Kameňák pro děti než pohádku. Prostě to byl nesmysl a jedině Postránecký byl vtipný i v situacích, které byly spíš trapné a ta princezna mi velmi připomínala Žilkovou, čím byla horší, tím víc. ()

Jezinka.Jezinka

Dětem se někdy říká, že je přinesl čáp. Tebe přinesli havrani. Vzhledem k tomu, že ti havrani byli příbuzní nepraktické kouzelnice Evelýny, nebo nejméně jeden z nich, člověk se diví, že dítě z povijanu nevytrousili cestou. Ona její "nepraktičnost" je v pohádce roztomilá, ale mít ji doma, tak jí člověk raději přiváže ruce k tělu. Princezna je čertův vejlupek. Vlastně není, ani v pekle ji nechtějí. Král je rád, že některá kouzla fungují v podstatě špatně. ()

honajz

Byly chvilky, kdy mi pohádka přišla neskutečně vtipná, neotřelá a svěží. Žel, nebylo jich mnoho a ke konci to šlo ke dnu stále rychleji, zvláště když si postavy sdělovaly věci, které jsme před chvílí viděli, a ještě dovozovali, co se asi tak mohlo stát, takže se jedna situace rozebrala pro jistotu třikrát, to už unavovalo hodně. A princezna vlastně napravená nebyla, přišlo mi to spíš jako scenáristická obezlička a vykroucení se z problému co nejjednodušším způsobem. ()

ostravak30

Velmi neobvyklá a originální pohádka. Dojmů je tolik, že ani nevím, kterým začít. Především mě těší zapojení Jitky Molavcové, ta je vyložen pohádkový typ, škoda, že nehrála v pohádkách častěji i v minulosti. Ale obsazení se vůbec povedlo. Herci zvládají své role na výbornou. I ty čertovské sedly. Miroslav Vladyka se perfektně ksichtil, Tomáš Juřička taky hrál čerta kvalitně. A Václav Vydra si roli čerta zopakoval od pohádky Z pekla štěstí, jen povýšil. Čertovské holky sice vypadají jako z francouzského šantánu, ale proč ne. A v tomto případě mi ani nevadilo, že se pohádka natáčela ve studiu. Díky povedné technologii pozadí nejen za okny vypadá reálně. I les či peklo tak působí věrohodně. Škoda jen, že u studny už tolik ne, pozadí je rozmazané a docela se pohybuje - ať žije dvacáté prvé století, tohle by ve studiovkách z osmdesátých a devadesátých let nešlo. Pohádka nepostrádá humor a především moderní originalitu. A také nevšední a jistě pro mnohé i překvapivý konec. Mezi studiovými pohádkami jasný nadprůměr. ()

otík

Jedna z těch snesitelných novějších pohádek, která staví na tradici úspěšných televizních předrevolučních pohádek. Nalezneme tu spoustu příjemných vtipných scén (většina s králem V. Postráneckým a okouzlující J. Molavcovou), ale také trochu toho hereckého pachtění (všechny scény z pekla v čele s V. Vydrou). Pohádce vévodí hodně silné herecké zastoupení, které pohádku dotáhlo do solidní televizní zábavy pro děti i dospělé a hlavně hodně nečekaný, na pohádku poněkud zajímavý konec. Hudba: Miroslav Kořínek ()