Na počátku stál slovenský televizní seriál Lekár umierajúceho času, věnovaný vědci rudolfínské doby Janu Jeseniovi. Skončil na popravišti spolu s dalšími pány po prohraném protihabsburském povstání. Když režisér Miloslav Luther pojal ideu z natočeného materiálu vytvořit zkrácenou verzi pro kina, musel jej nejen syžetově přestavět, ale také nadabovat do češtiny. Vznikla však jen ilustrativní skládanka, osvětově popisující jednotlivé etapy hrdinova pohnutého života. (oficiálny text distribútora)

Disk

Původní seriál neznám, ale na zkrácené celovečerní verzi je bohužel znát, že jde o krácený materiál. Sice je velkým plusem čeština (vím o seriálovém dabingu Petra Čepka Milanem Kňažkem a nedokážu si to vůbec představit), ale to zkratkovité jednání postav a jejich nahodilé objevování a mizení je iritující. Vše tak musí zachránit pečlivá výprava a fantastická hudba. ()

ostravak30

Nejlépe to vyjádřil uživatel Lima. Jen bych se opakoval. Seriál jsem bohužel neviděl, ale přesto si dovolím tvrdit, že je docela poznat, jak moc je upraven do filmové podoby. Film působí spíš jako série epizod ze života Jana Jesenia. Ovšem celé to vypadá neuceleně a až na pár momentů nezáživně. Navíc určité historické události někteří nejspíš nepochopí stylem, jakým jsou předkládány pokud nejsou s nimi obeznámeni z běžných znalostí. ()

Schlierkamp

Výborný životopisný historický film dějově se týkající klíčového období historie českého národa. Hlavní postavu, tehdejší významnou osobnost lékaře Jana Jesenia naprosto vynikajícím způsobem ztvárnil P. Čepek. Ve filmu dále figuruje spousta dalších důležitých historických postav, zejména Rudolf II. fenomenálně zahraný R. Hrušínským, hrabě Thurn ztvárněným L. Kostelkou, Zimní král z Falce skvělého J. Bartošky a nebohý hrabě Šlik v podání J. Kačera stojí za zaznamenání. Ve filmu rozhodně oceňuji velkou pestrost postav, šířku dějové linie a neuvěřitelnou přirozenost a moudrost v projevu P. Čepka. Závěrečná dramatická poprava českých vlastenců se rovněž odrazila v celkovém hodnocení a nemohu jinak než 5. ()

Ivoshek

Je to zajímavá sonda do Rudolfínské doby a počátku třicetileté války. A Čepek hraje jako vždycky skvěle. Vladimír Körner, který je autorem scénáře k seriálu, napsal posléze i stejnojmennou novelu, která je dle mého názoru ještě o kus lepší než film. Možná proto, že celá řada scén (morová epidemie v Praze 1609, poprava českých pánů...) je v knize mnohem působivější. Hvězdička dolů za to, že původní seriál je při pětinásobné délce výrazně lepší než tahle sestříhaná verze. ()

Autogram

Urobiť zo seriálu celovečerný film nie je vždy dobrý nápad, ale v pripade Jeseniovho životopisu to nedopadlo vôbec zle. Len nedávno som videl seriál a film mi prišiel dokonca pochopiteľnejší. Veľkým plusom je aj to, že je v češtine a herci v hlavných postavách tak majú svoje vlastné hlasy. Nie ako ten hlasový guláš, ktorý kvôli slovenčine vytvorili v seriáli. Pri scéne s defenestráciou mi napadla myšlienka, či by sa v dnešnej dobe neoplatilo obnoviť túto bohumilú formu trestu pre nepoctivých politikov. –––– Pamatujte na Platona: Lepší je křivdu trpět, než ji činit. –––– Bohatého lumpa pustí, a poctivého chudáka pověsí. –––– Tam jsou! Svědkové umírajícího času. Dívají se na nás. ()

• Původní pětidílný seriál byl natočen v roce 1983 pod názvem Lekár umierajúceho času. Po sedmi letech byl materiál znovu zpracován, upraven na metráž celovečerního filmu, opatřen českými dialogy a pozměněným názvem. Do kin byl uveden v únoru 1991. (hippyman)
  • Krytý most, ku ktorému vojaci dovezú Jesénia (Petr Čepek), je Hrabový most v obci Lenora. (hollci)

Zemřela herečka Táňa Fischerová

Zemřela herečka Táňa Fischerová

25.12.2019

Ve věku 72 let zemřela česká herečka, recitátorka, spisovatelka a politička Táňa Fischerová. Neúspěšná kandidátka na prezidentku z roku 2013 se poprvé objevila na plátně v dramatu Kohout plaší smrt z… (viac)