Columbo - Season 4 (1974) (séria)

Na úsvite (S04E03)

(epizóda)
  • Slovensko Pri úsvite (viac)

Plukovník Rumford je tělem i duší vojákem a fanatickým velitelem kadetské akademie. Jednoho dne mu jeho nadřízený William Haynes sdělí, že akademie bude zrušena a na jejím místě bude vybudována kolej pro mladistvé. Tradicionalistický Rumford se s touto myšlenkou odmítá ztotožnit a rozhodne se jednat: během chystané vojenské přehlídky má Haynes po výbuchu kanónu přijít o život. Vše bude vypadat jako nehoda a vina bude svalena na nedbalou obsluhu děla. Vše Rumfordovi vychází podle plánu, avšak jen do chvíle, kdy se na scéně objeví podezřívavý poručík Columbo. (oficiálny text distribútora)

Autogram

Veľmi zdĺhavá epizóda, dookola tie isté otázky a nakoniec príde rozuzlenie na úplnej maličkosti. Je pravda, že sa Columbo naučil pekne odpovedať Ano, pane! Ne, pane!, spí v nohaviciach, ale bez saka, no tie vtipné situácie nevyvážia nedostatok zaujímavých postáv. –––– Musíte mi prominout, to já ne, to můj rozum. Je pomalej. Trvá to, než to probere. ()

Colonist

Legendární Columbovský zabiják Patrick McGoohan poprvé na scéně. Samozřejmě, že je to výtečný díl (nebojím se říct, že pro mě je to možná i jeden z TOP dílů), a to nejen díky hereckému obsazení, ale i díky prostředí vojenské akademie, českému dabingu, závěrečné pointě,...Dlouhá stopáž zde vůbec nevadí, epizoda má příjemný spád. ()

majky19

No, tento díl mě upřímně příliš neoslovil, protože na mě působil velmi zdlouhavým a utahaným dojmem a některé pasáže byly až nadbytečné a kratší stopáž by určitě této epizodě neuškodila. V každém případě to celkové rozluštění případu rozhodně stálo za to, a i když to velitel kadetské akademie plk. Rumford (P.McGoohan) měl vymyšleno velmi dobře, aby vražda jeho nadřízeného působila jako nešťastná náhoda, na Columba byl stejně jako i daleko proradnější a sebechytřejší zločinci jednoduše krátký. Velmi hezky je ale v tomto díle také zobrazeno, jaké absurdnosti museli mladiství na kadetské akademii vykonávat a jak si jejich velitelé libovali v jejich buzeraci. ()

d-fens

trošku by som polemizoval, či tú "klúčovú" flašu muštu mohlo byť vidieť naozaj iba z jedného miesta, ale inak naozaj veľmi dobrý diel s vynikajúcim Patrickom McGoohanom (ktorý si následne Columba asi tak zamiloval, že neskôr režíroval dokopy až 5 dielov columbovskej série - v rokoch 1975, 1976, 1990, 1998 a 2000, z toho v troch z nich si aj zopakoval úlohu záporáka) ()

Gilmour93

Zaujal nejen nesoulad mezi geometricky přesným buzerplacem (chyběl jen Pepíček Bek se svým „My jdem, my jdem, vojenským pochodem..“) a na něm stojícím detektivem, který vypadá, že zrovinka vypadl z mincovníkové pračky, co bývá ve veřejných prádelnách, ale i režisérův smysl pro detail (úvodní pyrotechnická montáž). Škoda, že stejný smysl neměl i příliš horlivý plukovník, pak by zelený mozek kladl tomu našedlému z doutníkového kouře mnohem větší odpor.. ()

• Scény kampusu byly natočeny v Citadele v Charlestonu v Jižní Karolíně. (Epistemolog)