V rámci amerického experimentu byl zrušen rozsudek smrti a vězení jsou teď napěchována bývalými odsouzenci. Skupina více než dvou set ruských vězňů je poslána na nehostinný ostrov a ponechána svému osudu. Brzy se tu vytvoří drsné společenství s ještě drsnějšími pravidly. V boji o přežití nebude nikdo ušetřen… (oficiálny text distribútora)

EvilPhoEniX

Solidní film na styl Zabij nebo budeš zabit. Věznice praskají ve švech, proto je 200 ruských věznů vysláno na ostrov, kde mají přežít bez jakéhokoliv dohledu ochranky, jenže jak je zvykem brzy se začnou dělit na dvě skupiny a drsná ruská podívaná je na světě. Není nouze o slušné herecké výkony, sympatické hlavní postavy, i hajzly záporáky, slušná porce násilí, kanibalismus a dostatek napětí i akce, aby byl divák neustále v pozoru. Jo tyhle filmy můžu. Finále je mazec. 80% ()

darkrobyk

Masakr. Současný ruský film, válečný či historický nebo fantasy, stále častěji využívá postupů amerických filmů. Akorát mnohdy je daleko drsnější. Téma zcela nové není, ale zpracování se mi líbilo, včetně nečekaného konce. Pán much na ruský a pěkně tvrdý způsob. Akční scény se střídají s oddechovými, ale kdo zná staré ruské filmy, tak musí uznat, že oproti nim došlo k velkému zrychlení. Tedy ubylo značně scén zadumaných, přemýšlivých, kdy celou věčnost sledujete postavu, které se cosi honí v hlavě. Zde se hlavně honí lidé, aby přežili, jelikož kdo bude poslední, toho sní... ()

Expendable

Je to krásný ruský film, který je skvěle zpracován. Není to ani tak akční film jako spíš drama o skupině ruských věznů vysazených na pustém a nehostinném ostrově. Konstantin Lavroněnko byl asi zrozen do rolí muklů a dobrodruhů a tak se na čas ubydlí pod skalní převis. Zbytek věznů se zatím požírá a hraje hru Paslední zomre. Po příchodu Američanů se to celé změnilo na jatka kde přežili 4 lidé a na konci vlastně jenom jeden. Je to krásně epicky zpracované. ()

NinonL

Čekala jsem jakýsi survival film a částečně se mi ho i dostalo. Jen částečně, protože hoši byli od samého počátku určeni k likvidaci, nikoli k přežití. K. Lavroněnko se mi líbil i v tomto filmu a jeho psychopatický kolega, který mě zpočátku hrozně štval, se mi nakonec líbil taky. Chování davu bez kontroly bylo ztvárněno poměrně dobře, jako psychologickou studii film oceňuji lehce nad průměr. ()

gogo76

Mne už dávno rusi nemusia dokazovať, že vedia točiť dobré filmy. K. Lavroněnko na seba upozornil fantastickým, u nás zatiaľ na DVD nevydaným filmom Návrat. Od tej doby jeho hviezda stúpa čoraz vyššie a právom. Má talent a niečo navyše čo nemá každý herec, a to je charizma. Film o väzňoch je vždy príťažlivá téma. Možno tvorcovia miestami tlačili na pílu až moc a paradoxne mi viac sedela prvá polovica filmu, v ktorej dominoval Lavroňenko ako samotár v divočine. Určite sa nenechajte odradiť tým, že je to ruský film. Podobné americké filmy strčí hravo do kapsy a hanbu si rusi rozhodne neurobili. Opäť zabodovali a teším sa na ďalší kúsok. Dasvidania. 70%. ()

• Napriek názvu filmu sa filmovanie uskutočnilo na úplne iných miestach než je ruské súostrovie Nová Zem. Natáčalo sa totiž na ukrajinskom polostrove Krym, stredomorskom ostrove Malta, v metropole Ruska - Moskve a tiež v Nórsku a na nórskom ostrove Svalbard. (MikaelSVK)
  • Súostrovie Nová Zem napriek svojej polohe nikdy neslúžilo ako trestanecká kolónia a ani tu nebolo nikdy vybudované žiadne väzenie. Od svojho objavenia a neskoršieho pripojenia k Rusku, resp. Sovietskemu zväzu, bolo skôr známe predovšetkým kvôli jadrovým skúškam počas obdobia Studenej vojny. (MikaelSVK)