Zahraj mi tajomne

• Česko Zahrajte mi "MISTY" (viac)

Clint Eastwood ve svém režijním debutu o psychické posedlosti ztvárnil i hlavní roli diskžokeje Davea Garvera, který má v místním rádiu vlastní show, v níž posluchačům předčítá básně, vypráví o svém životě nebo hraje na přání. A pravidelně každou noc mu telefonuje obdivovatelka s přitažlivým hlasem a žádá, aby jí zahrál skladbu Misty. Když se se svojí fanynkou Evelyn Draperovou (Jessica Walter) náhodně jednoho večera setká v baru, prožijí spolu krátký románek. Dave se ale po čase rozhodne jejich vztah ukončit a to i protože se plánuje vrátit k bývalé lásce, jenže Evelyn to tak nebere. Je schopná a ochotná dožadovat se Daveovy lásky i s nožem v ruce a brzy se všechno a všichni v Daveově životě stane potenciálním terčem Evelynina teroru. (oficiálny text distribútora)

kobejn

Clint Eastwood, držitel dvou Oscarů za režii, natočil svůj režijní debut jako naprostej amatér. Pokus o psychothriller alá Zubaté ostří nebo Osudová přitažlivost je trapně směšný, naprosto nepřesvědčivý a komicky neumětelský. Clint tu bez ladu a skladu mísí prvky melodramatu alá Modrá laguna, pak tam chvíli prdne trochu Woodstocku a celou dobu se neúspěšně snaží o jakousi variaci Psycha s ženskou psychopatkou. Celý je to naprostý blábol, který fakt omlouvá jen Clintova režijní neznalost a začátečnické tápání. O to víc mě udivuje zdejší solidní hodnocení, které jako by mohlo naznačovat, že jde snad o nějaký solidní kousek. Tak to ani náhodou. Todle je zcela topornej a nefungující pokus o psychothriller. Je zde spousta trapně směšnejch okamžiků, ovšem závěrečná pěst je jedinej světlej (ale taky směšnej) okamžik filmu, kterýmu ale předchází hodina a půl nudy. Takže shrnuto, naprosto co to kurva (wtf) bylo záležitost aneb jak Dirty Harry natočil svůj první film. ()

FilmFan24

Někeré ženské jsou jako pijavice...To je případ Evelyn (Jessica Walter) na první pohled milé fanynky, která celkem pravidelně volá do rádia moderátorovi Davemu (Eastwood). Poté, co se s ním osobně seznámí začíná pro spíkra peklo na zemi. Kriminálnímu filmu o posedlosti a chtíči s mrazivou atmosférou připomínající zřejmě zcela záměrně nejslavnější fláky mistra hrůzy Hitchcocka bohužel trochu škodí podle mě zbytečné pasáže jazzového festivalu a polibků v zapadajícím slunci. Na druhou stranu ale je i po letech Eastwoodův režijní debut "Play Misty for Me" velice solidní ukázkou talentu a umu tvůrce, který se spoustou svých prací nesmazatelně zapsal do historie filmu. A nepochybně se film stal také vzorem pro Roba Reinera a jeho ztvárnění Kingovy novely "Misery" či práci režiséra Michaela Baye, v jehož snad žádném filmu nechybí polibky oproti zapadajícímu slunci... ()

salalala

Solidní debut, který vůbec nenaznačil možnosti, které Eastwood jakožto režisér měl a má. Tvůrce se tu obsadil do pro sebe netradiční role pronásledovaného muže, kterou zvládl velmi dobře, přece jen mu ale tak úplně nesedí, díky jeho zvláštnímu charismatu ji ovšem utáhne bez problému a divák nemá problém uvěřit, proč se na něj ženské tzv. lepí. Do role fanatické fanynky obsadil výbornou Jessicu Walter, která skvěle vystihla psychotickou postavu, která vypadá neškodně, když se ale přestane ovládat, jde z ní strach. Právě oni dva drží film nad vodou, protože režijně je znát, že jde o debut. Eastwood tu značně střídá atmosféru, která měla být hutnější a nevyhýbá se ani mnoha hluchým místům (příliš dlouhé milostné pasáže, scény z jazzového festivalu), které se samotným dějem vlastně nemají co společného. Určitá příběhová předvídatelnost k tomuto žánru tak nějak patří, takže to bych tvůrcům nevyčítal. Potěší ale zajímavé akční scény, které měly evokovat horor, což se úplně nepovedlo a chybí jim větší přehlednost, působivé ale svým způsobem jsou. Čtyři hvězdičky si film zaslouží tak hlavně kvůli příjemnému jazzovému doprovodu, na němž je vidět, že je to Eastwoodova srdcovka, a strhujícímu závěru, který není přepálený a protahovaný a v rámci možností je realistický. Play Misty for Me má k nejlepším eastwoodovkám hodně daleko a svým způsobem doplácí na to, že v rámci subžánru byl jedním z prvních a třeba taková Osudová přitažlivost je mnohem známější, za vidění ale rozhodně stojí už jen kvůli tomu, že Eastwood tu hraje něco trochu jiného a z dnešního pohledu dokázal, že netočil vždy jen ambiciózní a příběhově silná dramata. 70% ()

J.Connor

Misty trpí dle mě zejména tím, že jde v našich končinách o stále poměrně raritní film a s největší pravděpodobností, tak už člověk viděl dané téma několikrát před tím (markantní je hlavně OSUDOVÁ PŘITAŽLIVOST), nehledíce pak na to, že Misty byla přeci jen o nějaký ten pátek dříve. Krásné kalifornské exteriéry, kde sám Clint žije, úlety v podobě přehnaně romantických a čistě hudebních pasáží a giallo feeling. Slušný snímek, který mírně nadhodnocuju, poslední dobou se ze mě stává Eastwoodův fanoušek. ()

sepp

Jessica Walter pravděpodobně ve své životní roli je opravdu až démonické. Z té postavy šla nefalšovaná hrůza a mnoho scén je tu opravdu s neuvěřitelně tísnivou atmosférou. Clint je tu naopak takový trochu nemastný neslaný, ale jde to. Z dnešního úhlu pohledu je vtipná (možná až zarážející) ta cca. 10 minutová "sluníčková" scéna před finální katarzí filmu, ale to je nutné brát jako otisk doby. Velmi povedený snímek. ()

• Clint Eastwood mal podobnú skúsenosť v reálnom živote asi pred 21 rokmi, keď ho prenasledovala bývalá priateľka a po rozchode s ním sa mu vyhrážala samovraždou. (westerns)
  • Malou roli barmana si zahrál Eastwoodův dvorní režisér Don Siegel. (ClintEastwood)
  • Tímto filmem si Clint Eastwood splnil svůj sen, stal se konečně i režisérem. „Myslel jsem, že to zvládnu natočit. Vybral jsem si skromný film, jen s několika herci a tak v tom nebyl z hlediska produkce žádný větší problém.“ (ClintEastwood)