Van Diemen's Land

Macquarie Harbour je brutální australská kolonie pro trestance nacházející se v Tasmánii. Trestanci byli odsouzeni hnít tu tisíce mil od domova. Ploty nebyly potřeba, protože nepřátelská krajina kolem se ukázala být více nepřekonatelnou hranicí než klec.  Film je založen na skutečné události a vypráví příběh osmi odvážných uprchlíků, kteří se v roce 1822 snaží uniknout z tohoto pekla do neznámé buše. Skupinku z Irska, Skotska a Anglie spojuje jedno - chuť po svobodě. Buš je však neúprosná. Zoufalí a ztracení jsou nakonec hlady dohnáni k stále děsivějším činům. (beran-ek)

Z0oMb3E

Prečo ja kukám na takéto veci počas obeda? Prečo vôbec kukám na podobné filmy? Kto má chuť na samovraždu, alebo chce vidieť hodinu a trištvrte neustálej depresie na obrazovke Van Diemen's Land mu sadne ako uliaty. Kto chce vidieť drsných mužov v drsnom lone prírody a v bezvýchodiskovej situácii, ktorý sa uchylujú k čoraz väčším ohavnostiam opäť si prídu na svoje. Opäť filmu pridáva šťavu aj fakt, že je natočený podľa skutočných udalostí. Nieje to zlý film. Scény surovej brutality sú síce natočené veľmi decentne, no pri troche fantázie človeku k nepríjemnému pocitu v žalúdku bohate postačia. Žiadnu prehnanú akciu však netreba očakávať, preto sa môže veľmi ľahko stať, že film začne ku koncu nudiť. S menším sebazaprením som ho však dopozeral, a záverečné vysvetlenie som čítal zo zatajeným dychom. Po Valhalle Rising tu máme opäť snímok vhodný na navodenie depresie. ()

Ant

Začátek filmu se tváří dost nevině, vezmeme-li v potaz, jak skončí. Je to drsné, bez servítek, místy až psychologický ale ne zbytečně hluboký náhled do povahy člověka. Přesto na mě děj nepůsobil chladně nebo odosobněně. Mrazivá hudba jen vylepšuje dojem z pohledu na nehostinnou krajinu. Velmi dobrá a děsivá pouť. ()

JANARYBA

Jestli jsem to správně pochopila, tak se staví na tom, že odchytili jednoho z osmi uprchlých trestanců a z jehož vlastních vzpomínek se nic nezachovalo. Takže smyšleno od začátku do konce...Že by si osm ostřílených chlapů se sekyrami a nožem, nedokázalo ulovit jedinou rybu , zvíře nebo sníst něco z toho, co příroda kolem nabízela...Naprosto zbytečný povrchní film, který "za stejné peníze" mohl být hodně zajímavý. Jejda, co to tu píšu, vždyť Fugas.cz už tady všechno řekl..... ()

Crocuta

Ačkoliv "Van Diemen´s Land" vypráví o jiném čase i místě, hodně mi připomíná "Ohně na planinách" Kona Ičikawi. Mají společné téma - vysilující bezútěšné putování nehostinnou tichomořskou divočinou a především nepřetržité trýznivé hladovění, které dohání lidské bytosti do krajností způsobujících jejich morální a posléze i fyzický rozklad - i určitou formální podobnost v tom, jak se oba snímky vyhýbají popisnému naturalismu při zobrazování brutálních zvěrstev která se v nich odehrávají často mimo obraz nebo jen v náznaku. To jim ovšem nijak neubírá na působivosti. "Van Diemen´s Land" je ponurý příběh plný beznaděje, který jako studie patologického jednání v izolované skupině narušených individuí snese srovnání třeba s Reesovou "Podzemní pevností" (rovněž film na základě skutečných událostí, kde ovšem nebyl katalyzátorem temných povahových stránek postav hlad, ale tma a klaustrofobie) ()

Rob Roy

Má to koule. Byly chvíle, kdy jsem si říkal, že to vypnu s tím, že tyhle pocity při filmu opravdu zažívat nemusím, ale nakonec právě tuhle nepříjemnou pichlavost musím ocenit. Na běžný drsný survival pro masy to je moc nedějové, nepříjemné a málo excesivní (žádné detailní záběry) a na artovou blitku o ničem/s výpovědí (vyberte si) zase přiliš syrové. Výborná práce s tichem, ostatně ten tagline k filmu je jeden z nejvýstižnějších, co jsem četl - Hunger is a strange silence. -- Pokud bych to měl aspoň pro představu k něčemu přirovnat, tak několikrát znásobte nepříjemnost Hillcoatova Proposition a uberte děj. Výborná pocitovka. 70%. P.S. Chtělo by to plátno, samé celky a polocelky. P.P.S. Tak hodinu po skončení mám z filmu v hlavě čím dál lepší dojem. Jsem zvědavý na další názory ()

• Malú rolu vo filme si zahral aj samotný režisér Jonathan Auf Der Heide, a to vojaka v člne. (MikaelSVK)
  • Okrem ostrova Tasmánia sa filmovalo aj v jednom z austrálskych národných parkov. (MikaelSVK)