Umbrella Academy

• USA The Umbrella Academy
USA, (2019–2024), 30 h 11 min (Minutáž: 40–60 min)

Predloha:

Gerard Way (komiks), Gabriel Bá (komiks)

Elliot Page, Tom Hopper, David Castañeda Jr., Emmy Raver-Lampman, Robert Sheehan, Aidan Gallagher, Mary J. Blige, Cameron Britton, Adam Godley, Colm Feore (viac)

Odcizení sourozenci s výjimečnými schopnostmi se znova setkají po smrti svého otce a odhalí šokující rodinná tajemství a nebezpečí pro celé lidstvo. (Netflix)

Recenzie používateľa ZeroCZ1233 k tomuto seriálu (13)

Série 1 (2019) (S01)

Každý neotřelý pohled na pomalu vyčpívající žánr si vždy rád pustím, Umbrella Academy mezi takovéto projekty rozhodně spadá, jenže The Boys nesahá ani po kotníky. Samotný nápad dysfunkční rodinky s do sebe zahleděným a egoismem nasáklým starosvětským taťkou je dobrý, její početnost slibuje panoptikum postav s variabilními (a občas i celkem nepoužitelnými) schopnostmi, akorát 6 hlavních hrdinů je přeci jenom moc a já si je rozkouskoval na 3 chlívečky kvalit. V prvním chlívku samozřejmě kraluje Pětka, dítě s duší starouše, jehož sarkastické poznámky, fenomenální herecké obsazení a příběhová linka výrazně nadnáší nad zbytek. Vedle něho zabírá kapacitu prvního chlívku diváky oblíbený Klaus s bohémským smyslem pro život a také geniálním ztvárněním. Druhý chlívek vyjadřuje jistoty neurážejícího průměru s postavami Allison a Diega, jejich výskyt na obrazovce mě nesere, občas i potěší. A prokletý třetí chlívek obývá dvakrát větší a čtyřikrát objemnější Mirek Dušín, jehož skautská povaha občas dokázala lézt krkem. Nu a poslední postava, paradoxně ta nejdůležitější a s nejzvučnějším jménem v obsazení, neskutečně otravná Vanya, jejíž příběhový oblouk mě nenadchnul, nedojal, necítím k ní žádný pocit soucitu ani sympatie, přičemž herecký výkon Ellen Page byl v nejlepším případě průměrný, její neustále přehrávání a neuvolněnost je značně iritující a mnou netolerovatelné, přitom ona to dřív uměla... Seriál hlavně stojí na postavách, proto je příběh neurážející, své podněcování k tuctovitosti se snaží krotit, čemuž scénář svou kontraproduktivní fádností několika dialogů (pronášených primárně obsazením z třetího chlívku) nechtěně podkopává snahu. Po stránce technické to stačí a šlape, místy i vizuálně překvapí, hudební složka složena z populárních jistot hudebního katalogu hitparádních čísel se povětšinou trefí do noty a souzní se scénou bez větších problémů. Na odreagování u Netflixu to stačí, svou cílovku to určitě zasáhne, slabších 7,5/10. ()

Vídáme se jen na svatbách a funusech (2019) (S01E01)

Slušně šlapající úvod s možná delší stopáží než bylo třeba. Členové disfunkční rodinky mají celkem sympatické představitele a základní otazníky, jež byly nastaveny, zatím vypadají zajímavě. Mix hudby a akční scény pěkném Úvod na takových 7,5/10. ()

Zdrhej chlapče! (2019) (S01E02)

Už si pomalu začínám dělat své oblíbence (Klaus a Pětka), někteří mi začínají být sympatičtější (Diego a Alison) a někteří buď moc neumí hrát nebo mě prostě nezajímají (Luther a Vanya). Seriál má dobře našlápnuto, ale furt tomu chybí určitý drive, jenž bych u tohoto projektu čekal už od začátku. Soundtrack samozřejmě špičkový. 7,5/10. ()

Velmi neobvyklé (2019) (S01E03)

Příběh se začíná rozbíhat, některé emočně pojaté části začínají fungovat, JENŽE furt mi tam chybí ta potřebná jiskra. ()

Muž na Měsíci (2019) (S01E04)

Dějově zatím nejsilnější epizoda, konečně to dostalo nějaké tempo a scénář přestává podléhat pod tíze klišé. ()

Číslo Pět (2019) (S01E05)

Růst kvality od minulé epizody pokračuje a já se buď dostávám do seriálem zvoleného stylu, a nebo začínám rezignovat a tolerovat určité chybičky. Odpověď na tuto otázku naleznu až na konci série, ale zatím jsem s každou novou epizodou spokojenější a spokojenější. ()

Den, který nebyl (2019) (S01E06)

Z prvního rozesmutnění menším spadnutím do vatového formátu vzešlo následné nadšení a pochopení, už jsem chtěl bejt zlej! ()

Den, který byl (2019) (S01E07)

Konečně epizoda, kde mohu dát plný počet. Pořádné dávkování a kvalita děje, přes pár kýčovitých dialogů scénář charaktery někam posouvá, několik otázek zodpovědných, řemeslo vyplavalo z průměrů a dostali jsme pár vizuálně působivých scén. Kéž by takhle fungoval celý seriál, doufám, že s něčím takovým mohu počítat v další epizodě. ()

Něco se proslýchá (2019) (S01E08)

A zpátky do sedla kýče a obyčejnosti, v němž Umbrella Academy pravděpodobně dojede do cíle. Kromě poslední scény nic překvapivého, spíše předvídatelného. ()

Změny (2019) (S01E09)

Nájezd na finále bych čekal silnější, tato epizoda by klidně obstála v polovině série a nikdo by nic nepoznal. ()

Bílé housle (2019) (S01E10)

Skvělá epizoda zastávající úkaz jak kvalitně završit sérii a navnadit na sérii další. Konečně, snad za celý seriál, tu začaly fungovat emoce na 100% a scénáristická jistota v konání hrdinů (až na jednu výjimku). Znovu získanou schopnost ve volbě kvalitního soundtracku také oceňuji. And that's all, folks, uvidíme se u další série. ()

Série 2 (2020) (S02)

Když Umbrella Academy minulý rok přistála na Netflixu jako žhavá neortodoxní superhrdinská podívaná, tak se svět snadno chytil a vyvinula se sebranka nekritických fanoušků a obdivovatelů. Mně se to také líbilo, ten punc něčeho neokoukaného byl náležitě využit, ale měl jsem problém s některými postavami a jejich až stupidními příběhovými oblouky, jichž byl přehršel a pořádně fungovaly jen dvě. Na druhou sérii jsem tudíž šel se zdravou skepsí, jež se po zhlédnutí prvního dílu ještě o kapánek prohloubila, jelikož mě celkem namíchla troufalost tvůrců a jejich sebevědomí v recyklaci apokalyptické premisy až příliš stojící na konotacích, jež definovaly předešlou látku. Naštěstí to do mnou predikovaných sraček nespadlo a dokonce mě to bavilo i více, než minule, na což má podíl několik důležitých faktorů. První je rozhodně prostředí a atmosféra, přesun do Dallasu raných 60. let je velmi atraktivní místo i čas a autoři si s tím náramně vyhráli na několika rovinách a dokázali na to nenásilně naroubovat i sociálně politické otázky rezonující současným světem (rasy a sexualita). Druhý faktor je zlepšení scénáře a lepší práce s postavami. Děj má jistější otěže, směr a celkově je více koherentní, působí konečně jako nadřazená hlavní linie a ne jako rovnocenný souputník dílčích osobních příběhů každé z postav. A právě postavy jsou tu také mnohem zdravěji pojaté, Klaus a Pětka jsou zase naprosto geniální, herecky bezchybní a charakterem nejzajímavější (sarkastický prepubescent a mírotvůrce notorák), ale i zbytek rodinky polepšil. Příběhové oblouky nejsou tak patetické a více odpovídají charakterům každého z nich, jejich chování a rozhodnutí konečně souzní se zdravým rozumem a získávají prostor k emocionálnímu vývoji a to platí zároveň pro novou posilu... až na jednu výjimku. Ellen Page (EDIT: Teď už Elliot) opět svým výkonem nikterak nezáří, její osobní příběhová linka je opět lehce iritující, nýbrž se pohybuje v přítomnosti debilních stereotypů jako archetyp konzervativního otce alkoholika, ufňukané matky a retardovaného synka, jemuž máte spíš chuť při každé příležitosti jednu vrazit a ne ho litovat, ale posun u ní přeci jenom je a to takový, že mě tentokrát nesrala a to je u takové postavy dostačující. Když pominu několikrát přestřelenou stylizovanou trhlost, trapné hlášky a pár nelogických pytlovin, tak jsem vlastně spokojenější, než bych čekal. 8/10. P.S. Predispozice na třetí sérii vypadají slušně, těším se. ()

Zpátky na začátku (2020) (S02E01)

Je to stylové, dokonce snad ještě stylovější, díky retro náladě a Pětka s Klausem jsou opět skvělí, ale to je vše a jestli bude série stát na té samé premise jako minule (což se nám zatím snaží tvůrci naznačit), jen v atraktivnějších kulisách, tak to nedopadne dobře... ()

Seriálový Horizon Zero Dawn našel tvůrce

Seriálový Horizon Zero Dawn našel tvůrce

29.08.2022

Po úspěchu s komiksovou Umbrella Academy se showrunner Steve Blackman ujme na Netflixu rovněž adaptace populární hry Horizon Zero Dawn. Nebude na to navíc sám, po ruce bude mít ještě producentku… (viac)

Blake Lively v adaptaci krvavého komiksu

Blake Lively v adaptaci krvavého komiksu

06.05.2021

Herečka Blake Lively (Mělčiny, Město) bude produkovat a zároveň si zahraje i hlavní roli v nové chystané adaptaci drsného komiksu Lady Killer pro Netflix. Scénář k filmu napíše Diablo Cody (Juno,… (viac)

Nejsledovanější věci na Netflixu v roce 2019

Nejsledovanější věci na Netflixu v roce 2019

02.01.2020

Přestože dostal Netflix v roce 2019 dva silné konkurenty v podobě Apple TV+ a Disney+, stále se jedná o jednoznačně největší a nejúspěšnější streamovací službu na světě. Důvodů je spousta, když se… (viac)