Zoznam smrti

(festivalový názov)
  • Česko Seznam smrti (viac)

Seznam smrti režiséra Bena Wheatleyho je šokující mix žánrů, který aspiruje na titul nejlepší horor roku. Skvělá směs rodinného dramatu, akčního thrilleru a strašidelného psycho-hororu vypráví příběh bývalého vojáka, jenž se stal nájemným vrahem a sestoupil do nitra lidské temnoty. Osm měsíců po katastrofálně zpackaném zásahu v Kijevě je fyzicky i psychicky natrvalo poznamenaný Jay dotlačen kolegou Galem, aby přijal nový úkol. S tím jak proniká do znepokojivě bizarního prostředí, kde má zakázku provést, se Jayův vlastní svět začne rozpadat až ho strach a paranoia stáhne k děsivému bodu, z něhož není návratu... (oficiálny text distribútora)

misterz

Ťažké rozhodovanie. Vidím to na niečo medzi 3 a 4 hviezdami. Na jednej strane oceňujem perfektnú filmarčinu, natočené a zahrané to bolo veľmi dobre, kamera tiež vynikla. Na strane druhej na to, ako to bolo ukecané bolo vysvetlených málo vecí, čoho výsledkom je len obsahový chaos. Mix rôznych žánrov nie je zlý, len v tomto prípade ani jeden nevynikol nad tie ostatné, spolu sa utápajú v slušnom priemere a ani jeden neprekročí svoj tieň. Začína to manželskou drámou, potom príde krimi, thriller, psychologický rozvoj postáv a nakoniec niečo málo hororových prvkov. Škoda, že ani jedna z týchto zložiek neexcelovala. Čo sa týka pointy tak neviem, je tu síce načrtnutá akási predstava sebevražedného kultu, ale zmysel najímania tých dvoch zabijakov mi akosi unikol. 69/100 ()

de_FACTO

Režie je precizní a svěží jak dlouho málo co. Z hudby je vám blbě a hercům věříte všechno, od polibku ke kladivku. A nevadí mi, když film nevodí za ruku, ale přece jen si myslim, že v týhle příběhový skládačce chyběj určitý puzzle, puzzle, který kdyby tu byli, tak je to k posrání. Atmosféra totiž over-the-top. ////  fuck it. od tý doby nikdo neudělal nic podobnýho. 5* ()

InJo

Bavil jsem se velmi dobře (hlavně zásluhou silné atmosféry, dobrých výkonů neznámých herců a dějové nevyzpytatelnosti), ale smysl celého projektu (pokud vůbec nějaký má) mi po prvním zhlédnutí uniká. Nevadí mi mixování různorodých (sub)žánrů, pokud je odůvodněné a drží to pohromadě jako celek. A v tom vidím největší problém SEZNAMU SMRTI - chybí mu nějaký sjednocující prvek, jenž by ty (nejméně) tři snímky ladně sloučil v jeden konzistentní. Trochu to působí dojmem, jako kdybyste každou půlhodinu koukali na jiný film (raději nebudu vyjmenovávat, co všechno se tu vystřídá, abych případně nespoileroval). Každý z nich je sice z filmařského hlediska solidní, ale společně (na mě) nefungují. Konec nic nevysvětlí, spíše naopak - ještě přidá další otazníky. Je téměř jisté, že s náběhem závěrečných titulků si mnoho diváků řekne: "O čem to sakra bylo?!". Vlastně je to i můj případ... 60 % ()

dr.horrible

90%. Celý čas som bol rozhodnutý dať tomu päť hviezdičiek. Bohužiaľ, nejasnosť záveru filmu vážne ublížila. Páčilo sa mi to viac ako Srbský film; nebolo to tak zbytočne doslovné a záverečná scéna, jak je okopírovaná, tak je lepšie natočená a hlavne dáva viac zmysel. Spasojevič chcel samozrejme ľuďom ukázať niečo iné (v podstate to chcel asi iba ukázať), Wheatley toho toľko ukazovať nepotreboval, išiel na to trošku inak a ľudskejšie, a nebyť toho vážne do prázdna vyznievajúceho záveru, asi by sa mu povedať, čo chcel, aj podarilo. Šoky sa tentokrát nekonali, "iba" radosť z prvotriedneho remesla, atmosféry a vynikajúcich hercov. A práve preto (aj keď kladivko bolo tiež super) sa mi najviac páčilo prvých zhruba dvadsať minút, ktorým by ale rozhodne neuškodilo, keby ich bolo aspoň dvakrát dvadsať. Konieckoncov, Spasojevič tiež počkal takmer hodinu, než došlo na novorodencov. ()

mcb

Nepředvídatelná multižánrová jízda s pár vrcholnými momenty. Je radost vidět, jak režisér dokáže přehoupnout rodinné drama do hustého atmosferického hororu, který si nezadá například s Wicker Manem. Těžký psychologický film, který díky svému přísunu šokujících zvratů rezonuje mohutným způsobem. A možná vám o zhlédnutém díle dovolí pochybovat, jestli to jednorozměrné čachrování se žánry ve výsledku neznamenalo mnohem víc. ()

• Natáčení trvalo 18 dní. (Rob Roy)
  • Duha, která se objeví ve filmu, je skutečná. Původně se měla podle scénáře zobrazit v jiné scéně, ale díky této náhodě se štáb rozhodl ponechat duhu tak, jak byla zachycená. (Jigvell)

Wheatley útočí na věžák

Wheatley útočí na věžák

12.01.2014

Britský režisér Ben Wheatley se v současnosti řadí mezi malou skupinu kritikou ceněných filmařských autorů renegátů – tvůrců, kteří netočí konvenční filmy, vybírají si vlastní témata, často velmi… (viac)