Sanitka 2

Česko, 2013, 12 h 29 min (Minutáž: 57–58 min)

Réžia:

Filip Renč

Scenár:

Ivan Hubač

Kamera:

Petr Hojda

Jiří Dvořák, Jaromír Hanzlík, Dagmar Havlová, Pavel Zedníček, Zlata Adamovská, Marek Vašut, Petr Kostka, Tomáš Juřička, Michal Dlouhý, Iveta Jiřičková (viac)

Pokračovanie legendárneho seriálu z 80. rokov. Zažijeme stretnutie s pôvodnými postavami, už o niečo staršími, i postavami úplne novými, ktoré sa pripájajú k trinásťdielnemu televíznemu románu o záchrannej službe dnešných dní.

Doktor Jandera, bývalý legendárny riaditeľ záchrannej služby, sa vracia zo svojho pôsobenia v Afrike v rámci Lekárov bez hraníc. Stretáva sa so svojou rodinou, s Eliškou, kedysi veľkou láskou a dnes už iba bývalou manželkou, s dospelým synom Markom, začínajúcim lekárom, bratom Jardou, riaditeľom konzervatória a jeho ženou Alžbetou, ktorej slábne zrak – ale aj so svojou druhou ženou, doktorkou Markétou Foldynovou, nemocničnou lekárkou, pochádzajúcou z veľmi bohatej rodiny. Stretnutie je zložité a mnohé predznamenávajúce: rozpaky oboch manželiek, synova nezávislosť, ale i nešťastie brata a jeho ženy. Sám doktor Jandera sa vracia do neistoty, čo sám so sebou a svojím životom. Prichádza nový riaditeľ záchrannej služby, doktor Kaderka, vynikajúci odborník zasiahnutý osobným rodinným nešťastím. Býva u svojej ráznej matky a začína v Prahe od nuly – zoznamuje sa s pôvodnými i novými postavami, ktorých osudy sú tak či onak späté so Záchrannou službou. Konflikty a problémy však neprebiehajú iba v záchrannej službe ale aj v oboch rodinách doktora Janderu. A čo to skutočne znamená slúžiť v záchrannej službe ukáže konkrétny prípad veľkej záchrannej akcie: havárie plno obsadeného autobusu. (STV)

Dr. Hawkeye

Sanitku jsem očekával s podobnou zvědavostí, jako před lety nové pokračování Nemocnice na kraji města, jenomže s mnohem většími obavami – Hubač není Dietl a původní Sanitku považuji za vynikající dílo televizní produkce. Žel bohu, ani Hubač není Hubač a Renč není Adamec. ____________________________________________________________________________________________________ Popravdě výpravný a výborně obsazený seriál však musí diváka naštvat již od samotného počátku. Pomiňme nyní fakt, že kontinuální působení některých postav patří spíše do říše sci-fi - například dr. Mádr byl za 2. světové války letec u RAF v Británii – a nyní vlastní leteckou záchrannou službu – na člověka, kterému táhne na stovku docela dobrý. Podobně je na tom dr. Vojtěch Jandera, který začínal u pražské záchranky v r. 1956 a to mu bylo něco přes 30. A jako Doktor bez hranic se v úvodním díle vrací z Afriky a vypadá jak ředitel vápenky… No nic. ____________________________________________________________________________________________________ Přestože seriál představí některé staré postavy, tváří se zprvu, že se zaměří spíš na ty nové. A že jich je. Z některých dílů však úplně zmizí, aby udělali místo dalším postavičkám tohoto panoptika. Ty mnohdy kopírují některé starší postavy. Neliba Marka Vašuta si střihne etudu na téma Korejs; sám Zdeněk Srstka se záhadně vrací jako Korejs; Kaderka Jiřího Dvořáka se snaží tvářit drsně a zároveň férově jako ředitel záchranné stanice v podání Josefa Vinkláře, ale kazí mu to milostné etudy – a je lhostejno s kým právě toká… ____________________________________________________________________________________________________ Tak jsem právě zhlédl 6. díl Sanitky 2. Až doposud jsem nad seriálem přimhuřoval oko a svým způsobem mě bavil, ale tento díl byl "wrong on so many levels", až to bolelo. A přitom těch hutných dějových linií! Posuďte sami: 1) Z bručounského saniťáka Neliby (Marek Vašut) se stane po, dějově absolutně nemotivované návštěvě banky, díky penězům od syna z USA, bodrý milionář. Jaká je ale podstat synova „velky byznys“, dosud nevíme, avšak pokaždé, když mu Neliba volá, vidíme ho ve společnosti lepých slečen, kterak hraje biliár. 2) Opuštěná, zhrzená a zdrcená operátorka Áňa (Iveta Jiřičková) jde za psychiatrem (ochotnický výstup dr. Cimického), který ji předepíše "lehká antidepresiva, po kterých bude ale trochu malátná", aniž by pátral po tom, co dělá. Zduněná operátorka následně záměnou čísel v adrese způsobí pozdní příjezd záchranky a tím i smrt pacienty, jejíž opilý synovec neváhá inzultovat saniťáky, což si fotí zcela stupidní postavička bulvárního reportéra (Lukáš Langmajer). Ten jede na místo, protože si z napíchnutého pageru přečte, že nějaká babka leží v bezvědomí - no ty krávo, to bude sólokapr! 3) Ještě zdrcenější Áňa je přeřazena do garáží na desinfekci vozů, kteréžto pucuje v poněkud somnambulním stavu, ale naštěstí tu je garážmistr Tatoušek (Jiří Lábus), který neváhá a její chmury rozptýlí muzikálovým číslem(!). Žel bohu asi nesklidí takový úspěch, neboť mátožná Áňa se přesto (nebo právě proto?) rozhodne spáchat sebevraždu, což mu ovšem stihne po telefonu sdělit. Tatoušek, mající z toho špatný pocit, využije Zdeňkla Má-pěknou-Srstku a ve Felicii z 60. let uhání Áně - do které se zjevně zamiloval (a to stihl jako kdy?) - na pomoc. Když toto komické duo (a pes) dorazí k dopravní zácpě, Tatoušek chápe mobilní majáček se sirénou a běží ulicemi za svou tajnou láskou.... Áňa neotevírá, Tatoušek jako správný saniťák chápe svoji hasičskou sekerku(!), která vypadá, jak ukradená z filmu Hoří, má panenko, a rozmlátí dveře. Leč musím vás zklamat - Áňa usoudí, že sebevražda je blbost a ač nekuřačka, dá si páva, ožere se, a vše bude zas v cajku. 4) Přestože má doktor Jandera (Jaromír Hanzlík) za ženu dr. Foldynovou, ultimátní GILF (Dagmar Havlová), je mu zcela lhostejná a se slovy "Nejsme na žárlení už trochu starý" ji nechává laškovat s šéfem záchranky Kaderkou (Jiří Dvořák). A aby toho nebylo málo, dr. Foldynouvou dohazuje Kaderkovi i jeho matka (Jiřina Bohdalová). 5) O Kaderku má však zájem i Radostová z ministerstva (Jitka Schneiderová), která s ním kdysi chodila a - jak mu prozradí - měla možná i dítě. Jejich potencionální syn dostane anonym (aniž bychom tušili od koho), který mu toto tajemství odhalí. Oba své potencionální otce přiměje k testům DNA, aby následně za jejich přítomnosti a se slovy "Nechme to bejt" spálil výsledky a uzavřel to slovy "Zítra letíme s Lucií do Austrálie. Asi napořád". (Kdo je ku*va Lucie?!? A proč ta celá anabáze???) 6) Kaderka jde před soud kvůli sporu s doktorem Adlerem (Ladislav Beneš). Drama vrcholí, papír šustí a ani mexické telenovely by se za atmosféru, napínavou jak guma od trenýrek, nemuseli stydět. 7) Retinitis pigmentosa Alžběty Janderové (Ivana Andrlová) se horší. Dr. Foldynová, která v jednom z minulých dílů zdědila majetek svého otce (Ilja Racek) se rozhodne zaplatit své švagrové operaci v Německu. V úvodní - zcela bizarně natočené a sestříhané - scéně k zákroku přemluví svého bývalého spolužáka (Miloslav Mejzlík). Ten ji však na konci sdělí, že se operace nepovedla...To se máme na co těšit… () (menej) (viac)

Allien.9

Srovnávat Renčovu "Sanitku" s ohavnostmi jako "Ordinace v růžové zahradě", "Pojišťovna štěstí" nebo "Cesty domů" je naprosto zcestné, ale pokud to tak vidíte, budiž - vyvracet vám to nebudu.;-) Od uvedení původní "Sanitky" se v seriálovém i skutečném světě hodně změnilo, a proto je naprosto nesmyslné očekávat totéž, co před třiceti lety. Vozy záchranné služby jsou rychlejší, znělka modernější, mění se postavy i atmosféra seriálu (i když sem tam se objeví nějaký ten starý známý nebo odkaz na původní seriál - viz. scéna se snesením/nesnesením pacienta ze schodů). Za největší plus nicméně považuji zdařilou hru se záběry, což je asi jediná věc, která u Renče na tuty nezklame.;-) ()

Nikon

Po polovině seriálu musím konstatovat, že Jiří Hubač by se styděl. Pokud někdo hodnotil "starou Sanitku" průměrně, tak jak má hodnotit tohle Renčovo "veledílo" ? Jsou tam scénky, které by dohromady možná daly na slušný celovečerní televizní film, ale na desetihodinový seriál je to setsaktramentsky málo. ()

VenDulin85

Asi nebylo nezbytné točit pokračování osudů záchranářských týmů, ale po strhujícím závěru jsem se dala obměkčit a už neříkám, že to bylo šlápnutí vedle. Pro mě osobně to bylo zajímavé v tom, že se člověk více dozvěděl o tom, jak to probíhá, když vytočíte 155.. Oproti staré Sanitce zde měl dostatek prostoru i tým "andělů", sester, které navigují, jak pomoct a které musí odhadnout, kolik vozů na místo poslat. Samozřejmě, že se polovina věcí točila okolo vztahů, a tím pádem mě tam některé věci šíleně vytáčely, ale nakonec se to vstřebalo. Krom vztahů mě taky doháněla k šílenství všepřítomná politika (nevím, jestli to takhle ve skutečnosti funguje, a jestli ano, pak to jsou všichni šašci počmáraní). Některé díly haprovaly mezi 2-3*, některé zase mezi 4-5*, takže bych to měla shrnout na průměr, ale.. když tu vidím to číslo 44%, tak se mi to zdá málo, proto přidávám a zaokrouhluji na 4*. jooo, zvedla jsem to o jedno procento ;-) ()

igi B.

Jojo, tak ještě že maj šíbři v četečku zase vejvar za ty pepečka. Ale já to chápu, voni ti naši údmělci přece vždycky trpěli bídou a prachy na kultůru nejsou, že... . . . Jedna hvězda tedy za to, že opravdových sraček plodí naše >veřejnostádní< a ty naše tévé okolo kolem a kolem dávno víc a že si naše hvězdy národní zase aspoň trochu polepšily, hlavně paní exprezidentová bude mít zase nějaký drobný na kosmetiku a zlatá Zlata na nový šmuky. Jinak je to želkultuře naší zase jen další šašskotelevizácký stádumilný šmé. Při setkání s postavami jsem se málem udělal a jak to budou dělat dál už mě zase ale fak nezajímá. Když tak si zavolám nějaký ty emergencí! Tak zachraň se kdo můžeš a stádu zdar! - - - P.S. A Budaři, ty alternatívče jeden, probuď se, stává se z tebe karikatura čudlárenské plytkosti!!! - - - P.P.S. A hahaha, slyšet z tlamky nejmenované pražské čudly mistra V. že v "...jůesej se musí makat..." působí jak slovo (z)boží. Ještě že Bůh není a v USA by tyhle naše artistický party někde v béčkových produkcích nejspíš pochcípaly hlady... - - - P.P.P.S. A slyšel jsem, že když Renč lezl ze sanitky, šlápl do hovna a tak si bude kupovat větrolet. Ale to jsou už asi jen nějaké bulvární plky, že... Howgh. - - - - - (Poprvé a nejspíš i naposledy - to si raděj budu číst postřehy zdeuživatele Dobytka, aha, ale on se na to po třetí epissodě taky vysral - doslova protrpěn pouhodlouhý první díl, hodnocení 854., komentář zde rozmrzelý jako stýčtyřicátýsedmý - 14.10.2013) ()

• Pán oznamující doktoru Janderovi (Jaromír Hazlík) ve scéně, kdy Jandera zachraňuje člověka s nožem v srdci, že on je také lékař a má s tím jisté zkušenosti, je Peter Ziman, lékař, který provedl stejný zásah u pacienta, jemuž vrhač nožů probodl srdeční komoru a který za tento čin před časem dostal z rukou prezidenta republiky Zlatý záchranářský kříž. (Adrai)
  • V seriálu hraje 236 herců a 2 500 komparzistů. (M.B)
  • Výbuch rockového klubu natáčelo 160 komparzistů. (M.B)