Dokument režiséra Josefa Císařovského o osudech bývalého židovského ghetta v průběhu času. Rekonstrukce zaniklých míst a vzpomínky významných obyvatel této čtvrti.  Křik rorýsů nad střechami synagog, hebrejské modlitby i šepot monster v šeru průchodů. Labyrint uliček a domy, které se dívají jak živé bytosti. Zaniklé pražské ghetto znovu ožívá. Oprýskaná omítka, vybledlé barvy, sklepy a půdy, zasutá tajemství. Tekuté písky hluboko pod ghettem neklidně sní sen o vodě, která vše odplaví…
Prastarý mýtus: Kdo vdechne duši neživé hmotě? Golem a tajemný šém. V okenním rámu se vynoří tvář, zbrázděná puklinami: „Rabíne, rabíne, já nikdy netoužil žít. Stvořils mě, a nechals mě jít!“ V uších zní titulní píseň filmu a malíři pražského ghetta, Jan Minařík a Václav Jansa, se opět štětcem dotýkají svého plátna. Jsou v tom zaklety desítky, ba stovky hodin práce Františka Moravce, Břetislava Kašpara a Ivo Březiny z grafického centra České televize.
Ester, židovská dívka z ghetta, nás provází nejmalebnějšími místy Josefova v době asanace. Projdeme „Pátou čtvrtí – zmizelým městem pražským“ na přelomu 19. a 20. století. Film srovnává minulou a současnou tvář Josefova také očima současníků. Starousedlíci i přistěhovalci do bývalé Páté čtvrti nepochybují, že genius loci pražského ghetta přežil i největší pohromu své historie – asanaci. To, že něco fyzicky zmizelo z povrchu zemského, ještě neznamená zánik metafyzický. (oficiálny text distribútora)

ohinek

tak to bylo slabý. vydržel jsem se na to dívat cca 5 minut, pak jsem se naštval a začal přetáčet abych se konečně dozvěděl něco o židovském ghettu, ale kde nic tu nic. Rozhovory s lidma kteří neměli k tématu naprosto říct a minimum historických faktů. trochu potěšily jen 3D animace které jakýz takýz obraz jak mohlo ghetto vypadat, zabraly tam max 5 minut a co se týče fotek, tak ty můžete do poslední najít na googlu. Opravdu nejsem o nic moudřejší. i 5ti minutové reportáže volně dostupné na čt24 online vám poskytnou více informací. ()

Mallinali

Dost nevyrovnaný mysteriózní dokument, který toho nejvíc řekne o době, kdy už byl starý Josefov dávno pryč a pátá čtvrť se stala něčím úplně jiným. Stejné je to s hojným vyprávěním pamětníků, kteří zákonitě o tom zmizelém městě těžko řeknou něco objevného, když byla asanace dokončena asi sto let před dokumentem. Řekne to něco o dospívání na Starém městě za starých časů, které připomíná dojíždění světa klukovských part zachycených nesmrtelně Jaroslavem Foglarem. Jako zpestření to chápu, ale postavit na tom dokument o dávno zmizelém ghettu... No, to jsem úplně nepochopil. Sice historik Pařík roztomile připomíná, že díky zvýšení ulic je většina základů a přízemí starého Josefova stále na svém místě včetně magického kouzla, ale ani to asi neosvětlí, proč se tam třeba pět minut mluví o soše Stalina na Letné. Naproti tomu má dokument skvělou hudbu a nádhernou grafiku ve stylu Václava Jansy a Jana Minaříka, kteří Josefov před demolicí zvěčnili na svých obrazech. Stopové množství informací od architekta Zdeňka Lukeše nebo paní Bečkové z Klubu za starou Prahu a Schwarzův vypravěč táhnou dokument nahoru, zasněné představy o mystické staré Praze také, některé nezvládnuté hrané scénky typu uštvání chlapa k smrti tajemnou židovskou tanečnicí ho táhnou zase dolů. O zbořeném Josefově se toho člověk prostě moc nedozví, natož o jeho historii. Velká škoda. Tři hvězdičky jsou adekvátní, ale zbořený Josefov a další zmizelé části staré Prahy (např. okolí Kaprovy ulice, Zderaz, Výtoň, vlastně celé Nové město aj.) si zaslouží trochu důslednější zpracování. ()

mcleod

O zaniklém starém židovském městě toho v tomto dokumentu bohužel moc není. Jde především o vzpomínky na dětská léta současných slavných osobností. Nejde však o nic moc zajímavého, jsou to většinou klasické dětské příhody, které se mohly stát kdekoli... o atmosféře Josefova toho moc neřeknou. A to ani raději moc nezmiňuji to, že dokument až na pár rádoby dramatických poznámek a podivných hraných sekvencí vůbec nepřibližuje slavnou Pátou čtvrť (nebo aspoň její metafyzické pozůstatky, jak je napsáno v popisu výše), která zanikla pod koly bouracích strojů během neslavné pražské asanace. Škoda, to jsem především očekával... ()

honajz

Zklamání. O židovském městě jsem se nedozvěděl skoro nic, to u Perutze je toho víc. A třeba jeho epilog o bourání židovského města má v sobě daleko víc hloubky a poetiky, než celý dokument. Hodně řečí na téma, jak si malí kluci rozbíjeli huby a kde byly bordely. Nejpitomější historka ta se šumákem. Přišlo mi to, jako když si pseudointelektuálové s dýmkou hrají na velké mudrce, ale padají z nich banality. 3D animace zmateně a často neústrojně podaná. ()