Píše sa rok 1943 a v Afrike zúri vojna. Špeciálna jednotka francúzskej cudzineckej légie dostala za úlohu zachrániť pred postupujúcimi Nemcami zásoby zlata z malej tuniskej banky. A tak sa pri tejto banke, kde je uložených šesť miliárd frankov v zlate, stretnú dvaja francúzski vojaci, niekoľko legionárov a riaditeľ banky François Laroche-Fréon (François Perrot) s manželkou Hélène (Marie Laforêt). Po príchode do mestečka je však oddiel prepadnutý nepriateľom a prestrelku prežije iba päť mužov. Veliaci rotmajster Édouard Mahuzard (Michel Constantin) sa stále snaží získať poklad pre vládu, ostatní však vycítia príležitosť na zbohatnutie a pod vedením seržanta Pierra Augagneura (Jean-Paul Belmondo) idú tvrdo za svojim cieľom. Nečakane získajú spojenca v krásnej manželke riaditeľa banky, ktorá si pri pohľade na neodolateľného legionára povzdychne: „Je to vojak, lúpežník, šelma plná sily, alebo len nepolepšiteľný romantik?“ Legendárny Jean-Paul Belmondo je totiž všetkým súčasne. (TV Markíza)

RadimFišer

Už jsem měl možnosti vidět od pana Belmonda hodně filmů, ale tady jsem byl přímo zklamán. Je to zatím nejhorší film, kde se mistr žen vůbec nepředvedl. Film se mi zdá tak nějak umělý a naprosto hraný. Vztah s Němcem v tanku při útěku je přímo přikovaný k nerealitě a absurditě. Seděl jsem pět minut v křesle a netučil jsem jestli to měl být nějaký skrytý vtip. Jednání Němce, který překpokládá, že se mu bude věřit, nedokonalé. Prostě celý film ve mě zanechal poloviční výraz pořádného filmu, který si představuji od Belmonda. Musím přiznat, že manželka bankéře byla navýsostech sexy. Její ženské a prohnilé jednání přidává tomuto filmu minimálně jednu hvězdičku. Už pro tu originálnost a předvedení, které se jen tak ve filmech této provenience nevidí. Jacques Villeret se opět ukázal v roli naprostého hlupáka, na kterého jsou používány ty nejlehčí psychologické triky a on vždycky podlehne. Je mi ho tak líto. Miluji jeho film Večeře s blbcem, ale tady kledá na absolutní dno. Film jsem strávil, neboť mým cílem je vidět celou filmografii hlavní postavy. Jinak děs a bída a nespraví to ani ředitel banky, který chčije do jámy po výbuchu bomby a zabije ho vysoký proud. Všem ostatním doporučím neopakovatelnou komedii, kde šéf Belmondo hraje jako dokonalý bůh. Nenapravitelný je o tísic a jeden kilometr dál než tato prázdná, nízkopoložená, ostudné komedie. ()

Yardie

Takových 50%. Pro mě osobně docela velké zklamání. Jako by se film nemohl rozhodnout, jestli to bude drama nebo komedie. Na komedii tám bylo velice málo vtipu a drama to nebylo pořádně udělané. Bylo tady pár hlášek, ale to bylo tak vše, děj byl takový nijaký, občas mě to i nudilo. Belmonda mám rád, ale todle byla dost slabota na něj. Škoda. Howgh! ()

dr.fish

Na tento film je třeba mít dobrou náladu, zato pak si člověk opravdu užije a od srdce se zasměje. Zábava je to vskutku náramná, tento pohled na svět i mezilidské vztahy je jeden z "nejrozumnějších" a nejzábavnějších. Obdivuju Francouze, že se dokáží sami sobě smát, jejich hrdina v pohodě kolaboruje s německým důstojníkem za účelem mrzké loupeže zlata, a ideály francouzské republiky jsou mu zcela ukradené. Francouzi jdou na film do kina a ještě za to Belmonda milují. To je panečku přístup k věci! V tomhle filmu jsou totiž hajzlové úplně všichni. Nadmíru povedená záležitost. 90% ()

Jizni Tlapa

"Byl jsem nejbohatším mužem na světě". "Zlato mě zničilo, zlato". Belmondův skvost napěchovaný granáty, výbuchy, mrtvými a geníálními dialogy. Společně s neskutečně sexy M.Laforet, s francouzským šarmem Jeana P.Belmonda a přirozeným dabingem J.Krampola to ve Vás zanechá příjemně smíšené pocity, zahalené do vůně pouštního prachu a výstřelů střílejícího kulometu cizinecké legie. ()

CheGuevara

Belmondo jako řízek z francouzské cizinecké legie nakopává zadek Němcům, Tunisanům a taky i Francouzům. Tvůrci měli smysl pro mírnou nadsázku a humor (ale ten hlavně dodal dokonalý Jean Paul Belmondo) a přišlo-li na vážnou strunu, ani chvíli to nevypadalo nepatřičně nebo komicky. Výborná tragikomedie, kdy se stírají rozdíly mezi vojáky a lupiči. Film využívá podobného příběhu jako americká taškařice Kellyho hrdinové, která se už bere pramálo vážně. ()

• Ve filmu je použit kulomet BREN (původem z Československa). (Winster)
  • Před závěrečnými titulky můžeme slyšet frázi "Byl jsem nejbohatším mužem na světě, zlato mě zničilo," která je odkazem na knihu "Blaise Cendrars 's Gold" (Cucina_Rc)
  • V čase 01:07:00 táhnou Mahuzard (Michel Constantin) s Béralem (Jacques Villeret) vozík, zlato v něm má obsah asi 1 m³, tudiž utáhnou ve dvou 19 tun. Ve skutečnosti by je neuvezl ani furgon, do kterého jej naložili. V čase 01:17:00 pak Augagneur (Jean-Paul Belmondo) lehce sbírá i nese v dlaních dvě zlaté cihly o průřezu odhadem 0,6 dm² a délky 5 dm, tedy obsahu asi 3 dm³. Nejen že každá by vážila asi 58 kg, ale navíc se tak velké nedělají. Běžně mají cca 12,5 kg. (aquacam)