Mystérium sexu

• USA Masters of Sex
USA, (2013–2016), 43 h 54 min (Minutáž: 52–60 min)

Tvorcovia:

Michelle Ashford

Predloha:

Thomas Maier (kniha)

Hudba:

Michael Penn

Michael Sheen, Lizzy Caplan, Caitlin Fitzgerald, Teddy Sears, Nicholas D'Agosto, Heléne Yorke, Beau Bridges, Julianne Nicholson, Rose McIver, Allison Janney (viac)

O sexu chtěli vědět všechno. A nebáli se zeptat. Co všechno se vlastně děje s lidským tělem při sexuálním vzrušení? Tuto otázku začal koncem padesátých let dvacátého století systematicky zkoumat americký gynekolog William H. Masters se svou asistentkou a posléze i pracovní a životní partnerkou, sexuoložkou Virginií E. Johnsonovou. Masters a Johnsonová se svým výzkumem podíleli na tzv. sexuální revoluci. Jak však jejich výzkum vlastně probíhal? Jak přesvědčili lidi, aby pod jejich dohledem prováděli ty nejintimnější praktiky? A jak vlastně vypadal soukromý život těchto průkopníků sexuální vědy? Na to se pokouší odpovědět úspěšný americký seriál Mystérium sexu, v němž ústřední dvojici ztvárnil britský herec Michael Sheen a Američanka Lizzy Caplanová. Výsledky výzkumu Masterse a Johnsonové vyšly mj. i česky, a to čtyři roky po americkém vydání, v roce 1970 pod názvem Lidská sexuální aktivita. (Česká televize)

Mishqo

80-85% ... Po prvej sérii musím skonštatovať, že ide o veľmi podnetný seriál, kde sa hlavné postavy venujú, okrem svojich súkromných problémoch, skúmaniu sexuálnych aktivít a ich dopadu na ľudské telo. Výborne obsadené, dobrá atmosféra. Ešte musím podotknúť, že z nejakého dôvodu sa všetci chlapi správali ako kokoti, pričom ženy sú tu tie, ktoré na plnej čiare dominujú. ()

sofiapetra

Tento seriál je především úplně JINÝ než ostatní seriály. Má zvláštní atmosféru, kterou buď beze zbytku přijmete, nebo vás to nebaví. Pitvá sice sex, ale snad právě proto je dost asexuální. Vychází z reality a životopisných dat hlavních aktérů, ale přetváří si ji po svém. Neotřele, chytře, často i napínavě. Daleko nejlepším tahem bylo ale angažování Lizzy Caplan jako Virginie - ta je skvělá a jedinečná naprosto v každém záběru. A i když by těžko mohla aspirovat na matku roku, ani vás nenapadne jí něco vyčítat. Bill Masters Michaela Sheena je její totální protiól - upjatý a nesympatický robot, ale interakce mezi nimi (oddanost práci, zvláštní osudové pouto) funguje ukázkově. Co překvapí - je žánrová odlišnost první a druhé série. Proto plně chápu, že při druhé řadě přibývá odpadlíků. Pikantnosti ohledně výzkumu "sexu" se totiž téměř výhradně odehrávají v té první, hravé sérii; druhá řada je naopak spíše vztahová - tedy o poznání ponurejší, temnější, ale také o to lepší. Pro mě osobně návyková záležitost - všech 24 dílů/1 týden. ()

Necrotongue

Po seriálu Mad Men, jsem viděl další výborný retro seriál, který se odehrává v padesátých až sedmdesátých letech dvacátého století v nejvíce demokratické zemi vůbec. První řada mě absolutně dostala svou dokonalou atmosférou tmářství a pokrytectví, která se však později začala trochu vytrácet, což byla škoda, ale i bez ní jsem si dokázal děj skvěle užít. Myslím si, že se od padesátých let zase až tolik nezměnilo, sice funguje kosmický program, internet a podobně, ale přesto je pro mnoho mužů klitoris pouze cizím slovem bez významu. Seriál by mohl být pro mnoho lidí poučný, ale tuším, že v USA je jistě doporučeno jeho sledování ve věku 18+, protože by jinak mohl ty mladé bytosti nenávratně poškodit. Vzhledem k mé morální zkaženosti se mi celý seriál velice líbil, jen mě překvapilo, že mi přišla jako nejslabší druhá série a následující řady mě opět bavily velice velmi. ()

Mikita

Kupodivu to není vůbec laciný seriál těžící pouze z tématu sexu. BBC by z toho rozhodně vytřískala žhavější a detailnější scény. Tady ale ani nejde tolik o detailní záběry kopulujících lidí jako o zajímavý příběh. Je možné porovnat dobu, kdy byla podobná témata tabu a kdy bylo i v ložnicích méně veselo. I láska byla jaksi na okraji. "Ale když už jednou vidíte Oz, proč se vracet do Kansasu." A když už třeba byla láska, chyběla vášeň. Ale je tomu dnes opravdu jinak? Nejsme i nyní lapeni ve světě sňatků bez lásky či rozbitých manželství pro nalezení vášně jinde? Díky Mastersovi možná víme, jak vše funguje a dokážeme o všem mluvit, ale globálně se opakují stejné vzorce. Je ale zajímavé sledovat, jak se věda zajímala o naše základní instinkty. Třeba nás toto připomenutí časů minulých posune někam dál. Třeba to bude jen vášnivý milostný příběh. Uvidím, co se z toho vyklube. Každopádně mám chuť filosofovat a sledovat dál. (Viděno zatím jen 5.dílů - brilantních). EDIT: Seriál si udržel tempo až do konce a závěr série byl očekávatelný, přesto skvělý. Kromě tématu homosexuality a rasismu tu je nastíněno i několik dalších zajímavých témat. Výborná je především linka doktorky bojující za testy na rakovinu děložního čípku. Do toho ještě studená válka a žhavé, nevhodné jiskření na pracovišti. Tahle vztahovka z lékařského prostředí je ozvláštněna historickým pozadím a snad i trochu pravdivým příběhem. ()

venus

S druhou sérií upadá spád a stejně tak i mé hodnocení. Náboj originálního námětu byl vyčerpán hned na začátku a další díly už jen dojíždějí na jiskrách předchozích epizod a nepřináší nic nového. Každý nadcházející výraz Lizzy Caplan a Michaela Sheen je snadno předvídatelný. Proplétání sexuálních dysfunkcí s psychologickými poruchami sice slibuje zajímavé scénáře, ale celé vyprávění je příliš přímočaré a polopatické na to, aby udržely zájem diváka déle než dva díly. ()

• V 6. minúte 5. epizódy 1. série pri rozhovore Dr. Mastersa (Michael Sheen) a jeho manželky jasne vidno, že na imitáciu tehotenstva je použitý tehotenský vankúš. (zuzka236)
  • Roli Williama Masterse měl původně ztvárnit Paul Bettany, který nakonec z projektu odstoupil. (BarboraM)

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted

09.01.2021

Ve věku 79 let zemřel britský režisér a producent Michael Apted. Rodák z hrabství Buckinghamshire započal svou kariéru v televizi, brzy se však proslavil sérií časosběrných dokumentárních filmů „Up“… (viac)