Nadácia

USA, (2021–2023), 18 h 12 min (Minutáž: 45–69 min)

Predloha:

Isaac Asimov (kniha)

Jared Harris, Lee Pace, Slaney Power, Laura Birn, Leah Harvey, Terrence Mann, Mido Hamada, Geoffrey Cantor, Brian F. Mulvey, Cassian Bilton, Alfred Enoch (viac)

Seriál Nadácia zobrazuje skupinu vyhnancov na veľkolepej ceste za záchranou ľudstva a opätovným vybudovaním civilizácie počas pádu Galaktického impéria. (Apple TV+)

Grizzly

Absolutni shit. Tesil jsem se moc, ale zvladl jsem jen tri dily a i to je zbytecne moc. S Asimovem to nema lautr nic spolecneho. Chapu, ze v dnesni dobe se tezko toci predloha, ktera uplne nesplnuje jednoduchou zabavu pro troglodyty a navic se totalne vymyka vsem woke standartum. A neni to povinny negersky genderbend, ktery by mi vadil. To ze je Hardin cernoska neni to, co to posralo. Je to totalni prekopani (mozna nepochopeni) charakteru postavy kde se vsechno hrouti (plus to, ze herecka je naprosto strasne toporna, ale budiz). A ten dil, ktery se odehrava na lodi mirici k Terminu byl obzvlast vydarenej. V pribehu kde se resi osudy Galaxie v horizontu tisicu let mne opravdu nezajima, kterou ufnukanou cernosku vyjebal nejaky mistni retard a ona je z toho ted smutna. Mimochodem ono je hezky a emancipovany udelat z muzskych postav zeny, ale je k tomu taky potreba udrzet tu silu postavy a ne ji kvuli tomu predelat na precitlivelou chudinku, jejiz dulezitost v pribehu je pouze ta, ze ji nekdo ojede. To je naopak celkem dost velkej navrat ke stereotypu. A to rikam jako nekdo, komu vubec, ale vubec nevadi stereotypy v kinematografii a obzvlaste pak ty gendrove. Mozna je to moji nekritickou laskou k predloze, ale proste nechapu proc tocit neco, co se vydava za adaptaci, kdyz to nema s predlouhou spolecneho nic nez nazev. Snazil jsem se od toho odprostit a koukat na to jako na proste scifi. Ale nejde to. Nefunguje to ani tak. Krom trojpostavy cisare. To bylo cool. ()

Hadati

S knižní předlohou toho moc společného nemá. Seriál si vypůjčil Asimovský vesmír, několik postav a nápad psychohistorie a stvoření Nadace. Proto si seriál více užije ten, kdo původní román nečetl. Ti, co znají Nadaci knižně, se musí smířit s tím, že z původního nápadu zbyly jen základy. Velmi musím pochválit vizuální stránku seriálu, které se nedá vůbec nic vytknout. Stejně tak herecké výkony, kde se mi osobně nejvíc líbil císař Kleon I. (Úsvit, Den i Soumrak). Horší už to bylo s hlavním příběhem, kdy už od počátku se princip psychohistorie začal značně odklánět. Principem psychohistorie totiž je, že nesleduje jednotlivce, ale velká společenská uskupení. Jenže už od začátku se klade důraz na budoucnost Nadace na jednotlivce. A to je popření hlavní myšlenky románu. Do dvou třetin seriálu se to dá ještě snést, ale v posledních dílech již logika padá dost na hubu. Je smutné, kolik seriálů si nedokáže smysluplnost udržet až do konce. Přesto se jedná o dobrý seriál, který bych nedoporučil pouze ortodoxním Asimovcům. ()

Hawaj

Je mi jedno jak to napsal Asimov či zda se to drží předlohy, nečet jsem to, ale hele todle byla dobrá scifárna a byla moc dobře udělaná. Sice trochu přemoudřelá, až měl člověk místy pocit, že některý postavy musej srát mramor místo hoven a žít v nadčasový a nadvesmírný nirváně jak byly eklektický, ale zapadalo to do sebe. Všechna čest. Výprava a skvělý vizuální efekty to posunuly ještě dál. Herecký výkony byly taky velmi dobrý. Lee Peace doslova rostl před očima a Laura Birn byla velmi slušně znepokojivá a uvěřitelná. Já jsem až na pár detailů velmi spokojenej. ()

Vanchovi

Chcel by som dať vyššie hodnotenie, ale zaspal som pri 6 z 10 častí, takže vyššie ísť nemôžem. Nie žeby to bolo vyložene zlé, nápad je celkom zaujímavý (knižnú predlohu nepoznám), ale to spracovanie je tak nudné, suché, bez emócií. Najzaujímavejší na tom celom je vizuál, ktorý je fakt super, perfektné zábery vesmíru a oblohy na rôznych planétach. ()

Lacike

Predlohu nepoznám, takže neviem aké filozoficko-intelektuálne myšlienky obsahuje, keďže v seriáli som si žiadne nevšimol. pôsobí to na mňa ako klasický historický seriál (hneď v prvom diely sa dočkáme aj inkvizítorského procesu s prorokmi, ktorí svoje predpovede zaonačili do matematických výpočtov, ktorým rozumejú len oni) o nejakom zlom kráľovskom rode, ktorý sa chce udržať pri moci, ale revolúcia už klepe na dvere. Bohužiaľ si dáva riadne načas. Tempo seriálu je extrémne pomalé, dialógy neskutočne nezáživné a postavy nezaujímavé. Sklamalo aj hviezdne herecké obsadenie. Ťažko sa predvádza nejaký výkon, keď všetci prednášajú svoje repliky monotónnym strojovým spôsobom. Vydržal som to sledovať 3 diely. Ale má to pekné triky a vidno, že to sponzorovalo kopa predaných Iphoneov. Radšej tie peniaze mohli rozdať černochom v ghetách ako pár z nich obsadiť do tohto seriálu. Zase len zbytočne nasrali kopu rasistov. 4/10. ()

• Mimo toho, že byly některé postavy oproti knižní předloze upraveny tak, aby byl seriál genderově vyvážený, bylo několik postav vytvořeno navíc. Jsou to především postavy Brother Day (Lee Pace), Brother Dusk (Terrence Mann) a Brother Dawn (Cassian Bilton). (Martrix)
  • Španělsko-zimbabwská herečka Lou Llobel, ztvárňující v seriálu Gaal Dornick, se vyjádřila, že se příběh nemusí držet děje knihy: „Je důležité, aby reprezentoval svět, ve kterém žijeme dnes a svět, jak by mohl vypadat za tisíc let v budoucnosti.“ (Jirka_Šč)
  • Dcera autora předlohy, Robyn Asimov, zastává pozici výkonného producenta. (Martrix)

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

29.12.2021

Hororový Hellraiser oznamuje obsazení

Hororový Hellraiser oznamuje obsazení

08.10.2021

Remake kultovního hororu Hellraiser byl před pár dny dotočen, tvůrci tak nyní mohou oznámit plné obsazení. Režisér David Bruckner (Temný dům) spolu s autorem originálu Clivem Barkerem údajně… (viac)

Apple má s Nadací velké plány

Apple má s Nadací velké plány

23.09.2021

Od té doby, co kabelovka HBO zaznamenala obří a zejména dlouhodobý úspěch se seriálem Hra o trůny, se ostatní snaží o něco podobného. Netflix to zkouší přes Zaklínače, Amazon bude mít Pána prstenů, a… (viac)