Jiří Suchý: Nevyplacený blues

Ján Roháč

Hudba:

Jiří Šlitr

Jiří Suchý

Klip k jazzové opeře Dobře placená procházka, k níž libreto napsal Jiří Suchý, hudbu Jiří Šlitr a premiéru měla v červnu 1965. (Snorlax)

Jara.Cimrman.jr

Pošťák zpívající v sedě na umyvadle, následně poskakující po koupelně a ve vrcholném okamžiku předávající dopis, je jistě velkým počinem z dílny mistra Suchého, ale mne poněkud nudil. Hvězdy tedy uděluji pouze za tradičně kakabusoidní výraz mistra Šlitra a za fórek s odškrtnutím. Jinak to šlo mimo mě. ()

MM_Ramone

V spolupráci režisérov Miloša Formana a Jána Roháča bola v roku 1966 natočená jazzová buffo-opera "Dobre platená prechádzka". Ja som ten snímok doposiaľ nemal možnosť vidieť, takže nemôžem videoklip ku skladbe "Nevyplacený blues" posudzovať v kontexte s týmto muzikálom, s ktorým má priamu súvislosť. Čo je zrejme na škodu, pretože by bolo moje hodnotenie asi vyššie. Takto tomu dám iba dve hviezdičky. Spievajúci poštár sediaci na umývadle, ktorého stvárnil mladý Jiří Suchý, ma nijak zvlášť nezaujal. Zahliadol som len akýsi starý, čiernobiely, nudný klip. ** ()

honajz

Tento "videoklip" je žel nutné posuzovat v kontextu celého filmu, z něhož je vystřižen, tedy Dobře placené procházky. Pak má svůj smysl i poetiku. Takhle samostatně jsou zde sice poetické prvky v kontrastu s holou koupelnou, podobně jako sny pošťáka v kontrastu s každodenní prací, ale prostě to nemá tu údernou sílu celého filmu a jeho vyznění. ()