Laskavý příběh o těžkostech i radostech ženy ve středním věku. Evelyn je žena v domácnosti nespokojená se svým manželstvím. Když jde do domova důchodců navštíviť senilní tetu, seznámi se se starší dámou Ninny. Ninny jí vypráví příběh o mladé ženě žijící v Alabamě dvacátých let 20. století. Prostřednictvím jejího osudu sa Evelyn postaví na nohy, vezme svůj život do vlastních rukou a v Ninny najde nejlepší přítelkyni. (oficiálny text distribútora)

Stanislaus

Ať si každý říká, co chce, ale mě tenhle sentimentální a dojemný příběh prostě dostal. Naprosto perfektní dámské obsazení, kde každá z hereček dává do své role všechno, což je ve výsledku pěkně vidět. Samotný příběh je nádherně odvyprávěný, nepostrádá kostru a obsahuje nespočet peripetií, takže pochvala scénáristům. Hudba Thomase Newmana, která mě poprvé zaujala v Angels in America, opět dělá své a poskytuje filmu společně s kamerou výbornou audiovizuální atmosféru. Zkrátka film, který je o životě, který není zrovna vždycky férový a dokáže pořádně zamotat s nitkami osudu. ()

Sheldra

Teda receptem na štěstí bych to asi nenazvala, ale je to náramná pohodovka, to teda jo. Avnetovi sice chvíli trvalo, než se našel, takže prvních 20 minut působí trochu chaoticky, ale jen co se mu to povedlo, začalo to šlapat vskutku parádně. Retrospektivní část příběhu je fantastická, ústřední duo je perfektní a celkově bych to viděla na čistých 5*...jenže ta část v přítomnosti mi připadá jak Klub odložených žen v kombinaci s Ally McBeal nebo co, a nebýt fantastické Jessicy Tandy, docela bych se nudila. Tak to zaokrouhluju na 4*. PS Zajímalo by mě, jak asi chutnají ta smažená zelená rajčata. Tipuju, že dobře. ()

tomtomtoma

Zajímavý příběh, o vzdoru proti nespravedlnostem a užívání si života, sráží přílišná sentimentální patetičnost při zobrazování příkoří a odboji proti nespravedlnosti a zrůdné krutosti. Dva příběhy v zcela odlišných časových rovinách vypráví o nutnosti uvěření žen ve své vlastní síly a jejich realizování svých vlastních cílů a přání v životě. Starší příběh vypráví o silné ženě Idgie Threadgoode (Mary Stuart Masterson, jako malá Nancy Moore Atchison), která si užívá všech krás života, zastává se uzurpovaných a slabých a staví se neohroženě čelem k rasismu a ostatním nepravostem a společenskému pokrytectví. Mladší příběh pak Idgle ve starším věku jako Ninny Threadgoode (zajímavá Jessica Tandy) vyprávěním vlastního příběhu statečnosti a radosti staví na vlastní nohy nešťastnou ženu Evelyn Couch (Kathy Bates), která se podle svých možností vrhne do seberealizování a užívání si života. Bohužel je ta zdůrazňovaná patetická statečnost a neohroženost prvkem snižujícím jinak sympatické dílo. Z dalších rolí: Idgienina nejlepší přítelkyně Ruth Jamison (Mary-Louise Parker), která je uchvácena Idgeininou nespoutaností, nepoddajností a statečností, černošská služka Sipsey (Cicely Tyson) s tajemstvím o svém činu, Idgienin bratr Buddy Threadgoode (Chris O'Donnell), s tragickým skonem v mládí, věrný černošský sluha Big George (Stan Shaw), oddaný pomocník, Evelynin ignorantský manžel Ed Couch (Gailard Sartain), bezdomovec a samotář Smokey (Timothy Scott), držící si svoji čest, Idgeinin nápadník a místní šerif Grady Kilgore (Gary Basaraba), puritánský reverend Scroggins (Richard Riehle), zarputile hledající šerif Curtis Smoote (Raynor Scheine), a násilnický Ruthin manžel Frank Bennett (Nick Searcy). Optimistické, s příjemně humorným nadhledem, patetickou tragikou a monumentalitou. Přesto je to stále poutavé a zajímavé vyprávění. Naivně idealistické ve svém poslání a dodávání sil a víry v život a jeho krásu a půvab s jeho nezaměnitelnou možností. ()

marhoul

Šleha! Emoce po shlédnutí směle přirovnám ke stavu po prvním Forrest Gumpovi, přičemž epikou tyhle dva filmy srovnat nelze. Ale oba mají velké srdce a nádhernou duši. Krásný film. Okouzlujicí Kathy Bates a její hláška: "..už nejsem holka z hororu" mě nesmírně pobavila. Měla jsem ji ráda, ale po rajčatech ji miluji. Nevím, nakolik film osloví chlapy, nebo omladinu, ale dámy, které už o životě něco víte, neváhejte. Máte možnost vidět parádní příběh, na který jen tak nezapomenete. ...krotitelka včel... ()

Falko

Celkom pekny prijemny film, kde nechybaju emocie, humor, romantika, ale najdu sa tam aj dramaticke chvile. Kedze sa film odohraval v troch casovych rovinach, reziser nevynechal ani problematiku rasizmu - Ku klux klanu. Skvela bola Kathy Bates, ktora sa pokusala zmenit svoj doterajsi zivot, scena parkovania nemala chybu :-) Aj ostatne herecky boli skvele. Jessica Tandy mala stastie uz v ulohe v oscarovom filme RIDIC SLECNY DAISY (1989), za ktoru dostala svoho prveho Oscara. Druhu nominaciu mala aj v tomto filme, avsak tentokraj jej sosku vyfukla za vedlajsiu ulohu Mercedes Ruehl za ulohu v drame KRAL RYBAR (1991) s Robinom Williamsom. Reziser Jon Avnet natocil napriklad STROM SNU (1994), INTIMNI DETAILY (1995), RUDY LABYRINT (1997), 88 MINUT (2007) alebo OPRAVNENE VRAZDY (2008)... 25.06.2010 _______ Kathy Bates - (Evelyn Couch) +++ Mary Stuart Masterson - (Idgie Threadgoode) +++ Mary-Louise Parker - (Ruth Jamison) +++ Jessica Tandy - (Ninny Threadgoode) +++ Cicely Tyson - (Sipsey) +++ Chris O´Donnell - (Buddy Threadgoode) +++ Stan Shaw - (Veľký George) +++ Gailard Sartain - (Ed Couch) +++ Produkcia: Jon Avnet +++ Hudba: Thomas Newman +++ ()

• Nancy Moore Atchison získala za svůj výkon cenu Young Artist v kategorii nejmladší herečka pod deset let. (Terva)
  • Niektoré kaskadérske kúsky musela Mary Stuart Masterson (Idgie) zvládnuť sama, pretože jej dvojníčka musela na poslednú chvíľu odísť. (misterz)
  • V závěru filmu je v několika záběrech možné zahlédnout mikrofon. (Terva)