The Canal

• Austrália The Canal (viac)

David Williams (Rupert Evans) pracuje ako archivár vo filmovom inštitúte. Jedného dňa sa vráti domov z práce a svojej manželke Alice (Hannah Hoekstra), s ktorou má päťročného synčeka Billyho, referuje, že má za sebou zvláštny deň. Pri prehliadaní starých archívnych dokumentov z roku 1902 si totiž všimol jeden, informujúci o ich ulici a dome, ktorý práve pred Billyho narodením kúpili, ako o stavbe nachádzajúcej sa v blízkosti vodného kanála s temnou minulosťou neobjasnených kriminálnych prípadov. Práve ich dom dominuje v jednom zo strašlivých prípadov toho roku. Keď Alice jedného dňa nečakane zmizne, David sa stáva svedkom série podivných až desivých udalostí, na ktoré neexistuje racionálne vysvetlenie. (sochoking)

Bobik9

Nečekaně kvalitní podívaná. Je to napínavé a má to atmosféru. Dokonce se to i liší od jemu podobných hororů tím depresivním nádechem. Tvůrci se nehonili jen za nějakými lekačkami nebo děsivostmi, ale více si vyhráli s psychikou hlavní postavy. Skáče to mezi hororem, thrillerem, krimi a deprimujícím rodinným dramatem, což ovšem tomu moc sluší. Herecky velmi dobře zvládnuté, přesto, že ani jedna postava není obsazena nikým prověřeným. Možná právě proto si více můžete vychutnat příběh. Ocenil bych, kdyby Ivan Kavanagh natočil další podobný kousek. Za málo peněz, udělal hodně muziky. ()

Nivenx

Po spoustu sračkách na mě vystřelilo tohle dílo Irů, jak blesk z čistého nebe. Režisér má nejspíš hodně nakoukáno, jelikož mi to připadá, že chtěl spojit několik témat, co se mu líbí a co jsou úspěšné dohromady. Ze začátku jede pozvolna a hraje na nervy, jelikož tušíme kam to směřuje, ale nejsme si úplně jistí. Do finále už je atmosféra, tak hutná, že je celkem nedýchatelná a nakonec ukáže i pravdu. Z filmu je cítit Sinister a Ozvěny mrtvých a takovou hru s námi hraje. V závěru(po Davidovo smrti) ať si pointu každý domyslí jak uzná za vhodné. Já mám své. Doufám jen, že Ivan Kavanagh tímto filmem svou hororovou kariéru začal a ne, že skončí jen u tohoto snímku. Jeden z TOP filmů tohoto roku! Bohužel na zmíněný Sinister nedosahuje a to hlavně scénářem, ale to nevadí. Já si The Canal užil. 90% // THX za titulky: "LIVINGDEAD" ()

Dellamorte

"Married Feedback" podaný írskym vetrom vysmiatého, dúfam že nie jednorázového Ivana. Pecka, ktorá konečne rozčerila nie len tamojšie, ale aj celoeurópske stojaté, žánrom skoro až dehydrované vody. Ázijská výpomoc je síce nepopierateľná a keďže na ľahkovážne ľakačky zhusta kašlem, tak vstrebávam väčšinou atmosfear a ten prekvakpkavo zafungoval. Úfam, že si Ivan udrží tento smerodat. ()

TedGeorge

Sledování rozkladu z počátku sympatické postavy – to jsem v hororech nikdy zrovna dvakrát nemusel. V Canalu je to naštěstí podpořené sympatickým strašením, které vám chvílemi naježí všechny chloupky na těle. Podezření budete mít různá a záverečné rozuzlení vás dost možná neuspokojí. Přesto je film hodný vašeho zájmu. Nadějný režisér Ivan Kavanagh ukázal, že umí a je třeba s ním do budoucnosti počítat. ()

dubinak

Je pravda, že The Canal čerpá ne zrovna nenápadně z vícero filmů áčkové úrovně, jako je například Sinister, Insidious a dokonce i The Ring. Na druhou stranu je ale taky pravda, že se jedná o dost atmosférický a přitažlivý snímek, který ani nepotřeboval moc peněz, aby zaujal. Rupert Evans zvládá svoji roli úplně výborně a s přehledem s ním divák může soucítit. Další dobrou volbou byl výběr jeho filmového synáčka, který ani neumí být otravný, a proto je naprosto lehké se vtělit do jejich osudů. Příběh je docela pestrý, některé momenty nahánějí vážně hrůzu, škoda jen té detailně vyobrazené pointy, režisér ani nemusel brousit až do takové hloubky a možná by udělal líp. I tak mi Kavanagh nabídl kvalitní zážitek. ()

• Vo filme je možné si všimnúť, že v hoteli i v domácnosti rodiny Williamsových sa vyskytujú rovnaké obliečky značky Ikea, konkrétne ide o Emmie Land obliečky. (Miagy)