Plukovníčka britskej armády Katherine Powellová (Helen Mirrenová) velí medzinárodnej misii, ktorej cieľom je zajať nebezpečných teroristov v Keni. Keď však zistí, že teroristi plánujú samovražedný útok, cieľ misie sa razom zmení zo "zajať" na "zabiť". Briti do bojovej akcie povolajú amerických pilotov dronov, ale vo chvíli, keď sa na bojovom poli objaví deväťročné dievčatko, pilot Steve Watts (Aaron Paul) pre krízu svedomia nesplní rozkaz, čo vyústi do medzinárodnej roztržky. Protiteroristický dronový útok na území spriatelenej krajiny nevyjde podľa plánu. Okolnosti zovrú všetkých aktérov vojnového konfliktu do slučky a pomaly ju uťahujú. Každé rozhodnutie v neriešiteľnej situácii, či útočiť navzdory obetiam na civilnom obyvateľstve, je zlé a ešte horšie a konflikt účinkov modernej výzbroje a svedomia ľudí, ktorí ju obsluhujú, ďalej graduje. (TV JOJ)

Kaka

Vojenská rétorika, kterou nám sprostředkovává Gavin Hood je jasná, chytlavá a přehledná. Těžko spekulovat do jaké míry opravdová a realistická. Fakt je ale ten, že tempo to má a gradaci děje jakbysmet. Nebýt klišoidního prvku v polovině filmu, jednalo by se o solidní špiónské drámo, kde se propojuje pár zajímavých atribut. Jednak technologické hračičky všeho druhu, ale i politicko/právní rovina a sonda do pravomocí politických špiček. Ríckman famózní a Helen Mirren, překvapivě v roli tvrďačky, je fajn. Potěšil i fakt, že se šlo na věc a jen se nekecalo. ()

Fr

,,MUSÍTE STŘÍLET! V SÁZCE JE MNOHEM VÍC, NEŽ CO VIDÍTE NA MONITORU...“ /// Vojenská operace v přímým přenosu. Přípravy na zatčení nebezpečnejch osob v Nairobi, ve čtvrti plný lidí (a vojáků). Sledovací prostředky, odpovědnej důstojník, operační středisko a posádka dronu, kterej se má stát smrtící silou. Válečná situace se vyvíjí. Přesouváme se do Anglie. Sledujeme diskuze, dozvíme se o pravidlech zásahu, třeba kolik povolují civilních ztrát. Máme tady tři roviny – vojenskou, politickou a civilní. Byrokratická mašinerie, spojená se strachem učinit rozhodnutí. A nezaujatej(?) pohled na nevinný lidi, kteří to mají „zapár“. Moc hezký dilema. Překvapivě se najde prostor i pro akcičku (malou, ale emoční). A překvapilo mně, že na konci je těch otázek ještě víc. Zdržím se soudů. Jen by mě zajímalo, jestli by se ti potentáti takhle rozhodovali, kdyby se to odehrávalo v jejich zemi. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) V jistejch věcech mám jasno. 2.) Nevím, jaká je cena války. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ * ()

Big Bear

,,Nikdy neříkejte vojákovi, že nezná cenu války! ´´ --- Oko na obloze je perfektním (navíc perfektními herci našlapaný ) válečný thriller. Některé možná v jejich rolích uvidíte dokonce poprvé. Mirren v maskáči plukovníka britské armády, stejně tak Rickman... :-)Je mi jasné, že kvůli filmu bylo lecos mírně natahováno. Konec konců ta videa z jůtůbu, kdy to občas spadne vedle občas přes všechna ta zabezpečení uniknou. Chce se tedy věřit, že likvidace předních teroristů není závislá na prodeji placek. Ale ačkoliv ta korektnost tam byla zdůrazňována až moc, myslím, že dnešní doba je spíše dobou rázných vojenských řešení dle okamžitých úsudků. Pokud se každé povolení ke střelbě bude schvalovat deseti papaláši na mezinárodních úrovních, kdy každý sice bojuje s terorem, ale zároveň se děsí karambolu a ztráty popularity, budeme za teroristy pořád o několik kroků zpět. Právě ta naše korektnost, civilizovanost a promýšlení všech důsledků je neskutečně svazující. Je až neuvěřitelné, jakými hračkami dnes armáda disponuje! Až vám večer bude u hlavy bzučet chroust, dobře bych se podíval zda náhodou očička nemá z led diod a o mechanizovaném RC kolibříkovi ani nemluvě :-). Válka je svině, ale tahle má své jasné důvody. Nebýt militantního islámu (a islám braný podle Koránu je vždy militantní), mohly by si dál holčičky prodávat placky se 100 % pravděpodobností na přežití i bez výpočtů vojáků kdesi v anglickém bunkru tisíce mil daleko. Byly to nervy a konec byl neamerický což na jednu stranu chválím, na stranu druhou mě pochopitelně zasáhl. Výborný film! Pět plastových kbelíků. * * * * * ()

agentmiky

Gavin Hood mě již překvapil výbornými X- Meny, a tak mě zajímalo, jak se popasuje s filmem z válečného prostředí. Myslím si, že se mu to podařilo na jedničku. Už herecké obsazení je nadmíru kvalitní, Helen Mirren s Alanem Rickmanem předvádějí brilantní výkony. Aaron Paul si sice střihl vedlejší roli, ale ukázal, že oplývá hereckými kvalitami. Je sice pravda, že fanoušek akčních momentů a přestřelek se zde takových chvílí moc nedočká, ale o tom tento film není. Film poukazuje na politická rozhodnutí, která se ve válce neustále provádějí. I kvůli tomu byl film velice zajímavý, neboť snímků o daném tématu moc není. Za mě dávám 80% ()

BMW12

Opravdu hodně dobré drama! Sledujeme operaci britské armády v Keni, kdy se chystají poslat raketu z dronu na několik teroristů, kteří chtějí provést sebevražedné útoky. Ovšem před barákem s teroristy se objeví dívka. Co teď? Odpálit raketu a zabít i dítě anebo zrušit celou akci? Je zajímavé, jak si to skoro nikdo nechtěl vzít na triko a každý se odvolával výš a výš. Ani já sám nevím jak bych se rozhodl, na jednu stranu to dítě za nic nemůže, tak proč má umřít, na druhou stranu je to první příležitost po 6 letech ty teroristy zlikvidovat. A když se to nepovede, pravděpodobně umře daleko více lidí při sebevražedných útocích. ()

• Filmovanie prebiehalo predovšetkým v juhoafrickom Kapskom meste. Obdobie natáčania trvalo od 11. septembra do 6. novembra 2014. (MikaelSVK)
  • Science & Film zhodnotil presnosť pokročilej vojenskej technológie zobrazenej vo filme a uzavrel: „Majte na pamäti, že zatiaľ čo niektoré zo zobrazených pokročilých technológií ešte nie sú dostupné v tejto oblasti, mnohé z nich sú vzdialené od reality len niekoľko rokov.“ (Arsenal83)
  • Podľa režiséra Gavina Hooda sa 30 % operátorov amerických vojenských dronov lieči na posttraumatickú stresovú poruchu (PTSD). (Arsenal83)

Zemřel Alan Rickman

Zemřel Alan Rickman

14.01.2016

V 69 letech nás dnes opustil Severus Snape a Hans Gruber, tedy legendární britský herec Alan Rickman. Hvězda Harryho Pottera a Smrtonosné pasti podlehla rakovině, zanechala po sobě však bohatou… (viac)

Drony na velkém plátně

Drony na velkém plátně

18.03.2015

Když vyděláte s 50 odstíny šedi půl miliardy dolarů, jak ty peníze nejlépe utratit? Přece za remake akčního béčka z roku 1983! Takhle nějak přemýšlí producent Dana Brunetti (Social Network, Kapitán… (viac)