Pán Church: Najlepší priateľ

• Česko Pan Church (viac)

Píše sa rok 1971 a dospievajúca Charlie (Britt Robertson) žije so svojou matkou Mariou (Natascha McElhone) v Los Angeles. Jedného dňa sa prebudí a zistí, že v kuchyni ich domu je cudzí muž – černoch – a varí raňajky. Matka jej povie, že je to pán Church (Eddie Murphy), a od tejto chvíle bude ich kuchár. Charlie sa prítomnosť cudzieho človeka najskôr nepáči, postupne však prichádza na chuť nielen jeho kuchárskym výtvorom, ale začne oceňovať aj jeho záujem a starostlivosť. Pán Church pre ňu napríklad objaví knihy a rozkoš z čítania. Charlie netuší, že pána Churcha im v závete odkázal bohatý bývalý milenec jej matky, a to na 6 mesiacov, pretože to je predpokladaná doba jej dožitia, Marie má totiž rakovinu. Marie ale žije ešte celých 6 rokov a medzitým sa z pána Churcha stane nenahraditeľný člen rodiny... (TV Markíza)

JohnCZ

Eddie Murphy mi nikdy nic moc neříkal. Jeho komedie jsou většinou otravné a nezábavné. Ovšem tímhle filmem si mě naprosto získal a ukázal, že je vlastně naprosto luxusní herec. Jeho Mr. Church je nesmírně sympatická a charismatická postava, na které celý film prakticky stojí. Jinak je to klasické emoce ždímající drama tak trochu připomínající filmová zpracování románů Nicholase Sparkse. Hranice vkusného kýče naštěstí zůstala nepřekročena. ()

sedm.1

Pan Church je velice příjemná podívaná, disponující nádherně milým, ale především jemným a velmi citlivým příběhem, který mě jednoduše vážně hodně oslovil. Nejvíc mě tu každopádně nadchlo, že i přes absenci jakýchkoliv kýčovitějších scén, či přes naprosto nulovou snahu tvůrců o tlačení na pilu při vypjatějších scénách, působí celý film i tak velice silným a emočně přesvědčivým dojmem. Celé je to zkrátka zpracované vážně lidsky a reálně, bez nějakých nesmyslných a zbytečných žánrových anomálií, výstředností, či tradičního hollywoodského přesvědčování diváka o americké dokonalosti, toho všeho se zde tvůrci vyvarovali, a opakuji, natočili prostě film ze života, o životě, se všemi jeho radostmi i strastmi, i když zde tedy spíš těmi strastmi, na druhou stranu ale brannými v pozitivnějším tónu. Jinak krom zmiňovaného citlivého zpracování tu ovšem má možná ještě zásadnější význam pro celkovou působivost celého filmu vážně dokonalý casting, v čele s perfektním, naprosto umírněným Murphym, odvádějící jistě svůj nejsilnější herecký výkon vůbec, ale zajmou i skutečně krásná Natascha McElhone a výrazná Britt Robertson, prostě tato herecká sestava mě též nadchla a právě i ona dělá tuto podívanou tak působivým zážitkem, jakým nakonec je. Za mě se zkrátka jedná o výborné, silné a vážně přesvědčivé drama, s úžasným obsazením, takže mohu jen a jen doporučit. ()

misterz

Príjemný snímoček s peknou pointou o tom, aké hodnoty sú v živote človeka tie najdôležitejšie - láska a rodina. A nie je väčšej radosti sa o svoju výnimočnosť s niekým podeliť, hoci i s niekým neznámym, z ktorého raz časom, tak ako aj v tomto snímku, sa môže stať niekto dôverne známy. E. Murphy po dlhom čase priemernosti konečne v niečom lepšom.70/100 ()

easaque

+3* Byl jsem docela zvědavý, zda mě tento docela vychvalovaný film s Eddie Murphym nadchne. Nejsem sám, kdo jeho herectví moc nemusí a už velmi velmi dlouho nenatočil kvalitní film a lépe hodnocené filmy s ním tu mám hlavně z nostalgie. Tady se ukázal ve vážné roli, v které jsem ho vlastně nikdy neviděl. Jedná se o klasický sentimentální film, který se pokouší brnkat na emoce a vyloudit z nás nějakou tu slzu. A i když se mu to u mě povedlo, tak přesto si nemyslím, že je bůhvíjak výjimečný, aby si ode mě zasloužil čtyři hvězdičky. Takže zůstal jen u dobrého průměru, který se dá už trochu doporučit těm, co hledají lehce optimistický film skoro ze života s trochou tajemství. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

nascendi

Budem opäť jeden z malej skupinky, ktorí dali filmu iba tri hviezdičky. Už som sa viackrát zmienil o tom, že romantické filmy to majú u mňa ťažké. Pokiaľ niečo z nich vo mne zarezonuje, tak v hodnotení som štedrejší, a keď nie, ako je to v tomto prípade, tak je to hodnotenie nižšie. Určite to nebol zlý film. Bol to ten film, pre ktorý mám vyhradené tri hviezdičky. Eddie Murphyho som v takejto úlohe ešte nevidel a zvládol to výborne. Natashu McElphone som od Ronina nevidel a tiež bola presvedčivá. Aj ostatní herci svoje party zvládli. Čo sa mi nepozdávalo bol príbeh. Nebol podľa mňa dosť uveriteľný a to je jedno z mojich neodpustiteľných kritérií. ()

• Film je založený na poviedke "The Cook Who Came To Live With Us," ktorú McMartinová napísala v roku 2011. (Scraffy)
  • S výrobným rozpočtom vo výške 8 miliónov amerických dolárov ide o najlacnejší film Murphyho kariéry. (Scraffy)