Nulté dny

(festivalový názov)

Dokumentární thriller, který jako úplně první odhaluje kompletní příběh Stuxnetu, počítačového červa, kterého vyvinul Izrael ve spolupráci s USA, aby vyřadil z provozu íránská jaderná zařízení. Jedná se o dosud nejobsáhlejší shrnutí fakt o tajné misi dvou spojenců, která otevřela Pandořinu skříňku kybernetické války. Kromě technických aspektů příběh zobrazuje pavučinu intrik zahrnující CIA, Mossad a novou generaci kybernetických zbraní, jejichž ničivá síla je srovnatelná jen s nukleární válkou. (JeyeK)

M1k9

Každá akce vyvolává reakce, stejně tak každý takový dokument je mohutný vibrující impulz pro otevřenou mysl. Na konspirační teorie je už pozdě. Musíme si uvědomit, že čas uběhl a běží dál neuvěřitelně rychle. Spousta masivních problémů eskaluje exponenciálně. To co vidím v současnosti je oddalování nevyhnutelného a přesouvání do budoucna za každou cenu. Je to šílené. /\ V dokumentu bylo pár opravdu chytlavých myšlenek. Především rozpoložení mysli obrana versus útok. Anonymita je zvláštní hybatel v této věci. Dokumentu chybí 90% informací a 9% jsou jen domněnky, přesto funguje. /// Co můžu změnit já? Chce to mít silnou víru, že i jako jedinec jsem schopen změnit hodně!!! To je základ. Mrzí mě, že hodně lidí cítí bezmoc udělat něco s velkou (opravdu velkou) záležitostí. V prvé řadě to není jen o fyzické moci, ale o silné myšlence. Jenže, co vlastně chceme udělat s dnešním světem, jak ho chceme žít? Bojím se, že všichni to vidíme příliš odlišně, individuálně. Někteří mají moc a ti druzí jsou násilím potlačováni. Naplňujeme vize nejmocnějších. Strany mince se však nejspíš obrátí, ale v zásadě se nic nezmění. Nic zásadního se nezmění. 8.5/10 ()

*CARNIFEX*

"Náboženského fanatika nepresvedčíte o tom, že ho láska oslobodí". Krajšie sa to nedalo povedať. Prevažne celý dokument sa nesie v duchu, ako negatívne ovplyvniť jadrový program (nie len) v Iráne bez toho, aby bolo nutné, podniknúť vojenskú inváziu, ktorá by mohla dopadnúť rovnakým fiaskom, ako v Iraku. Za mňa fascinujúce najmä pre sofistikovanosť. Dalo by sa povedať, že Jamesom Bondom sú v tomto prípade ľudia, ktorí vyvinuli niečo, čo prakticky nie je vidieť, no presto všetko splní svoj účel. ()

Gemini

Když jsem v roce 2011 na TEDu viděl Ralpha Langnera (jednoho ze zde zpovídaných expertů na ICT bezpečnost) mluvit o tom, jak on a jeho analytici přišli na to, že Stuxnet je cílená kyberzbraň pro úder na konkrétní cíl (íránské zařízení pro obohacování uranu v Natanzu), moje první myšlenka byla - je to tady, to o čem psal před třiceti lety Gibson, nejen že je skutečné, ale poprvé se o tom zcela oficiálně ví a mluví (takže to skutečné bylo už před nějakou dobou;)). Ty další myšlenky se už docela překrývaly s obsahem zejména druhé poloviny Gibneyho celovečerního dokumentu. A těch pár let od jeho vzniku do dneška přineslo řadu praktických demonstrací vážných otázek, které jsou tu kladeny, a na které bude teprve lidstvo hledat odpověď. Zvládneme to lépe než v případě nukleárních zbraní? Kybernetický útok na kritickou infrastrukturu může zabít mnohem víc lidí než jaderná bomba. Sice je ve vteřině nevypaří, ale havárie vlaků, výbuchy chemiček nebo jaderných elektráren, nebo starý dobrý totální blackout a výpadek komunikací v řádu dnů mohou vyhnat počty obětí do závratných výšin. Třeba se to podaří pochopit i bez binární Hirošimy a odstrašení bude fungovat podobně "spolehlivě". Samozřejmě je nesmyslná představa, že by se daly dělat nějaké inspekce, a farmu vládních black hatů schováte kamkoliv, ale kdo ví? Abych to nějak uzavřel - Zero Days prostřednictvím hovorů s řadou věci znalých a třeba i tehdy na ní zainteresovaných lidí rozkrývá (tak jak to jen je u neleaknutých věcí v režimu "top secret" možné) projekt Stuxnet a vypráví jeho "to ne my, no dobře, tak ne jenom my, ale rozhodně za to můžeme míň než Izraelci" verzi. A k tomu pokládá vpravdě vizionářské otázky, přičemž je nutné si přiznat, že ty vize nejsou příliš optimistické. Rozhodně dobře využité dvě hodiny. 80% ()

nascendi

Škoda, že si tento dokument pozrel iba jeden zo stovky mojich sledovaných užívateľov. Škoda preto, že ide o problematiku, ktorú je ťažko vnímať, porozumieť jej a najmä si predstaviť jej dosah na najrôznejšie oblasti ľudskej činnosti. Už počas studenej vojny sa šírili dohady o zbrani posledného súdu a bez ohľadu na to, či boli pravdivé alebo nie, je zrejmé, že pokušenie ostalo a pokiaľ pokušenie má charakter hrozby, ktorú po spustení už nemožno korigovať, ani vypnúť, potom už celkom vážne verím teóriám, že každá vyspelá civilizácia má v sebe zakódované sebazničenie. Napriek tomu, že som s dokumentom mimoriadne spokojný nemením svoje odmietnutie hodnotiť dokumenty spolu s hranými filmami. ()

iommi

Alex Gibney je nie len skvelý dokumentarista, ale aj neuveriteľný vizionár. Medzi prvými totiž dokáže prísť so zásadnými témami, ktoré následne rozprúdia celospoločenskú diskusiu. Potom, čo pred rokom nazrel do smradľavého pažeráka scientologickej cirkvi, alebo už dávnejšie poukázal na kruté vypočúvacie praktiky Američanov v tzv. "vojne s terorom" sa pustil do dokumentárneho thrilleru o počítačovom víruse Stuxnet. Ok, poviete si. USA a Izrael sa rozhodli zničiť iránsky jadrový program sofistikovaným spôsobom bez použitia primeho vojenského útoku. No big deal. Lenže chyba lávky. Podarilo sa im totiž otvoriť Pandorinu skrinku s úplne novým bojiskom v kyberpriestore so všetkými možnými konzekvenciami, ktoré boli doteraz výsostnou doménou žánru sci-fi. Film a najmä jeho záver dáva viac otázok ako odpovedí, no napriek tomu vám do veľkej miery pomôže pochopiť kybervojnu vo svojej desivej podstate. Aj to robí zo Zero Days jeden z najdôležitejších filmov, aké môžete tento rok zhliadnuť. ()