Film Státní tajemství je inspirován skutečnými událostmi, které otřásly celým světem. Vypráví napínavý příběh Katharine Gunové (Keira Knightleyová), zaměstnankyně britské zpravodajské služby, součástí jejíž práce je rutinní nakládání s utajovanými informacemi. Jednoho dne v roce 2003, krátce před invazí do Iráku, Gunová obdrží šokující zprávu z Národní bezpečnostní agentury – Američané žádají britské tajné služby o pomoc při odposlouchávání členů Rady bezpečnosti OSN, aby je mohli vydírat před klíčovým hlasováním o rezoluci k Iráku. Gunová, která odmítá nečinně přihlížet, jak se svět řítí do ilegální války, učiní to nejtěžší rozhodnutí postavit se své vládě na odpor a předat přísně tajné informace tisku. Tak odstartuje řetězec bouřlivých událostí, které vyvolají mezinárodní ohnivou bouři, odhalí obří politické spiknutí a vystaví Gunovou i její rodinu nebezpečí. (HBO Europe)

Morholt

Jako novinářské drama film obstojí v pohodě. Je tu whistleblower uvnitř tajné služby, novinář snažící se prosadit nechtěný námět i šéfové redakce loajální současné vládní garnituře a nakonec dojde na šikanu ze strany systému. To vše je podpořené kvalitními hereckými výkony známých i ne až tak okoukaných tváří. V rovině thrillerové je to ale horší. Chápu, že se tvůrci chtěli držet reality, ale nějaká umělecká licence v podobě napětí a tísnivé atmosféry by neškodila. Trochu mi chyběl i náhled do politického zákulisí, kde se válka proti Iráku pekla. I tak se ale jedná o solidní kousek, který připomíná nejen komplot ne nepodobný tomu, který spáchali nacisté před útokem na Polsko, ale zároveň připomíná i fakt, že za to všechno nebyl nikdo nikdy potrestán. 75% ()

bearmeedek

Film je docela zajímavý a dokonce má překvapivý konec. A napadlo vůbec někoho, kdo film viděl, to co mě pak hlodalo v hlavě? Paní Gunová podepíše při nástupu do práce ve smlouvě mlčenlivost do konce života. Vynese utajovanou skutečnost a předá ji tisku, protože nemá ráda války. Ohrozí tím nejen svůj život, ale i existenci svého manžela, kterému právě hrozí deportace. Není žádná špionka a nepracuje pro žádnou jinou zemi. Zde by byl ten úkon asi "v pořádku". Není ani žádná protiválečná aktivistka, kdy by ji omlouvala "její hlava". Prostě jen osobní pocit. V Rusku by ji zastřelili, v Evropě zavřeli, v Británii - no, nebudu prozrazovat konec ... ()

tomik99

Další z řady filmů podle skutečné události. Bohužel právě tato událost šla kdysi mimo mě, nemyslím teď samozřejmě válku v Iráku, ale bohužel jsem nezaznamenal, že by došlo k takovému úniku informací, je dost možné, že se to tehdy v roce 2003 ani v České republice neřešilo. Každopádně jedná se o dobře zpracovaný snímek s výborným obsazením. Možná bych dal větší roli tisku, který mě zde bavil, ale velkou úlohu měl pouze na začátku filmu. Je až k nevíře, jak pohádkový konec vlastně tento příběh ve finále má. ()

angel74

Řemeslně skvěle zpracovaný snímek pojednávající o kauze, jež měla v roce 2003 přímou souvislost s invazí amerických a britských vojsk do Iráku. Keira Knightleyová jako odvážná špionka Katharine Gunová podává velmi přesvědčivý výkon, přičemž působí fyzicky i psychicky značně vyčerpaně, což je pro ztvárnění této role potřebné. Za zmínku též stojí strukturálně jednotný hudební doprovod, který dokáže udržet dramatické napětí prakticky po celou stopáž filmu. (75%) ()

Kaka

Další malý velký film, který nedostal Oscary a mezinárodní fame jen proto, že se to před pár lety povedlo podobně koncipovanému Spotlightu, který přece jen pojednával o ještě pikantnějším tématu. Fakt, že většina politiků lže, manipuluje a krade je už tak neobjevné a generické téma, že za to může snadno dostávat mínusové filmové body i takto velmi zdatně zinscenovaná procedurálka s herci z GoT a suprovou Keirou. ()

• Film sa natáčal v Doncasteri, Leedse, Haworthe, Liverpoole, Bradforde a Manchestri (Anglicko, Veľká Británia). (Arsenal83)
  • Lietadlo použité vo filme je Boeing 727 vo vlastníctve spoločnosti Oil Spill Response a nie je schopné prepravovať cestujúcich. Zábery s ním boli nakrúcané na letisku Doncaster Sheffield, pred hangárom 3, kde je na dverách vidieť '2Excel'. (Arsenal83)
  • Pro Katharine Gun (Keira Knightley) poté, co byla v roce 2004 propuštěna, bylo obtížné najít novou práci. Od roku 2019 žila s manželem a dcerou v střídavě v Turecku a Británii. (sator)