Svet pod hlavou

• Česko Svět pod hlavou (viac)
Dráma / Mysteriózny / Psychologický / Krimi
Česko, 2017, 9 h 38 min (Minutáž: 54–60 min)

Václav Neužil ml., Ivan Trojan, Judit Pecháček, Jan Budař, Václav Kopta, Tomáš Jeřábek, Michal Dalecký, Marie Doležalová, David Máj, Jan Plouhar (viac)

Píše sa rok 2016. Policajt Filip Marvan musí ukradnúť dôkaz, aby zachránil svojho brata pred mafiou. Čoskoro ho zrazí auto a on upadá do bezvedomia. Prebúdza sa v severočeskej nemocnici v roku 1982. Ako sa ocitol v minulosti? Prečo? Aká je cesta späť? Filip stretne svojich vlastných rodičov Jana a Simonu niekoľko mesiacov pred tým, ako sa im má narodiť. Spoznáva otca, ktorého si pamätal len ako zlomeného muža, čo dobrovoľne ukončil svoj život. Rozhodne sa, že vypátra príčiny, ktoré zničili jeho rodinu. Aby spoznal pravdu, musí sa stať členom tímu okresnej kriminálky a vyšetrovať sériu detektívnych prípadov zo Sokolova 80. rokov minulého storočia. Nájde tu kľúčový dôkaz v prípade, kvôli ktorému ho zrazilo auto? Dozvie sa, prečo zomrel jeho otec? A čo má poradiť svojej dvadsaťročnej matke, ktorá práve zistila, že je tehotná a len on vie, že sa jej narodí chlapec a bude sa volať Filip? (TV JOJ)

Vodnářka

Chvílemi to trochu vázne a od hlavní zápletky by také člověk čekal o trochu více, na druhou stranu musím uznat, že mě ten seriál fakt bavil. Trojan v roli ironického SNBáka Plachého naprosto exceluje, s postavou si vyloženě pohrává a nadchne nejednoho diváka. Navíc Budař, Neužil a Bárdos nezůstávají pozadu. Jednotlivé detektivní příběhy pak samozřejmě splní očekávání českého diváka (který si na detektivky potrpí), jemuž pak zároveň nelítostně připomene, že od toho dvaaosmdesátého se tady toho zas tak moc nezměnilo. Za mě určitě milé překvapení. ()

Pítrs85

Kdybych to srovnával s originálem (Life on Mars), vyšel by z toho Svět pod hlavou... no asi takhle- srovnávat britskou verzi s českou je jako srovnávat Audi Quattro (kterým se vozí Angláni) se Škodou Garde (ve které jezdí naši). Nebo jako srovnávat Bowieho s Uriel. Chápeme se, ne? Ale! Ale když se na srovnávání vykašlu, vyjde mi z toho, že se s tím soudruzi z ČT vypořádali víc než se ctí. Vyloženě kvituju, že se nesnažili kopírovat originál scénu od scény, ale naopak si to, v rámci možností, natočili po svém. Dobová atmosféra v pořádku, Václav Neužil se stává čím dál tím zajímavějším, Trojan klasicky výborný a Budař... jo, Budař si toho svýho dementa, teda Klementa vyloženě užíval. ()

MartinezZ

Ve zkratce: Nebylo to tak špatné, ale lepší by rozhodně bylo, kdyby to vlastně nebylo to, co to bylo. Tedy tím chci říct, že to období i ta vyšetřování byla zajímavá, ale současnost a její provázání s tím, že se mu to jen zdálo, si mohli autoři zcela odpustit. to z toho celého projektu dělalo pěknou pitomost, což byla škoda. ()

Ampi

Asi nebudu sdílet nadšení uživatelů a kritiky nad českou předělávkou Života na Marsu, nicméně uznávám, že seriál má své kvality, minimálně herecké. Má však několik chyb, i když tvůrci se u některých mohou vymluvit na to, že seriál je odrazem mysli Filipa Marvana v kómatu a že nejde o kriminalizaci SNB. Nebo, že město zobrazené v Severočeském kraji je podle Festivalu politické písně, který ležel v kraji Zapadočeském. Že nejbližší státní hranice v obou případech (okres Sokolov a Severočeský kraj) byla s NDR, kam by se sice postřihávat nebylo nutné, ale asi jejich překročení by člověka z východního bloku nedostalo. Tak zase něco kladného, tak třeba Trojan ( co by jeho Martin Plachý dělal v dnešní době) a pár dobrých scén a vtipů. Na druhou stranu laciné duchovno. Celkově velmi těžce zasloužené tříhvězdičkové hodnocení. ()

-bad-mad-wolf-

Solidní překvápko. Body za nečernobílé ztvárnění totality, v níž tentokrát SNB není jen extraktem komicky tupé hmoty, nýbrž hezkým koktejlem osob, jejichž motivace osciluje někde mezi přesvědčením, vlezdoprdelismem, strachem a prachsprostou zmasírovaností. Většinou je to přesně tak hořce humorné i bolestné, jak být má. Neužil, Kopta a Budař jsou ve svých rolích přesvědčiví a totéž platí pro Trojana, byť u něj zůstává škraloup ze strany scenáristů (přerod není dvakrát věrohodný). Dobové rekvizity a atmosféra potěší - kór když je člověk srovná třeba s ohyzdnou nažehleností filmu Probudím se včera. Největší fatalitou pro mě paradoxně zůstává linie s "cestováním v čase", která je poněkud navíc a poněkud... stupidní. Klidně bych si dal dobovku s prostřihy do budoucnosti účinkujících postav - výsledky i následky by zůstaly prakticky identické, byť by se musely některé dějové linky nahradit. ()

• V seriálu se objeví přes 150 českých a slovenských herců, 2000 komparsistů a více než 100 dobových aut. (rakovnik)
  • Původně se měl děj Světa pod hlavou odehrávat v západočeském Sokolově, ale nakonec byl děj přesunut do fiktivního města v severních Čechách. Na původní Sokolov zbyly jen tři odkazy: Festival politické písně, zachycený ve 3. díle Mrtvý lidi, jenž se v Sokolově konal v letech 1973-1988, upomínková spona do kravaty Hnědouhelné doly a briketárny Sokolov (HDB) náměstka Šejby (Marek Daniel), jež se objevila ve 4. díle Orchidej na smetišti a sokolovské SPZ-ky na některých autech. (Šéfik)
  • Filip Marvan (Václav Neužil) jezdí v seriálu zelenou Škodu Garde. Má však vzadu přídavné mlhové světlo a to bylo nařízeno používat až zhruba od začátku devadesátých let a muselo se doplnit i na starší vozy. (PaulxH)

25. Český lev - výsledky

25. Český lev - výsledky

10.03.2018

Předáváním výročních 25. Českých lvů provázela slovenská moderátorka Adéla Vinczeová. O hudební složku večera se postarala nominovaná muzikantka Vladivojna La Chia. Večer také narážel na současnou… (viac)

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů