13th

Trinásty dodatok americkej ústavy bol uzákonený 6. decembra roku 1865. Ustanovuje zrušenie otroctva. Je mu však skutočne koniec? Slovo otrok nahradilo slovo kriminálnik. USA majú iba 2 % celkového obyvateľstva planéty no celosvetovo až 25 % väzňov. Vojna proti drogám, lobbing nadnárodných korporácií, militarizácia policajných zložiek a neopodstatnené zatýkania zväčša Afro a Latinomeričanov - to všetko je dnes súčasťou tzv. "prison industry", multimiliardového priemyslu, z ktorého americká ekonomika ťaží a vo väzeniach žijú milióny moderných otrokov. Dokument ukazujúci zdrvujúcu pravdu o Spojených štátoch amerických. (Furmi)

Morien

(1001) Myslím, že už jsem zase trochu zapomněla, jak vlastně vůbec hodnotit dokumenty. Myslím si, že tady dochází k zastínění pojednávané ideologie velmi amatérsky působícím přístupem. Použití grafiky a hudby bylo dost příšerné a i způsob střihu výpovědí a archivních materiálů ve mně vytvářel dojem, že sleduji narychlo smíchaný pořad nějaké laciné televize a nikoliv seriozní autorskou výpověď. Jakékoliv reportáži Johna Olivera o některém z řešených témat to nesahá ani po kotníky, protože ten aspoň nezastírá, že se svým týmem věci emocionálně manipulují. Obsahově to může být přínosné jen pro někoho, kdo o dané problematice nikdy neslyšel ani slovo. ()

Bachy

Náhodou to jde zatraceně hluboko. Tenhle argument nejen neberu, ale i se mu trošku směju. Sto minut absolutně natřískanejch informativní hodnotou, zvlášť tedy střední část. Ten celek ke konci samozřejmě chce bejt trochu emotivní, ale aby taky nechtěl. Posunout debatu do směru statistik a historických událostí a od emocí ji oklestit, by znamenalo odmítnout humanistickou stránku díla, která je ta nejklíčovější. Chcete se bavit, proč jsou v lidech některé emoce a k jakým činům ty emoce vedou ve snímku, kterej okleštíme o emoce? Sorry, ale tudy cesta nevede. Stejně tak není pravdivý argument, že tohle dílo otáčí rasismus naruby a nejslabší nechává zase na pospas. Kdo tedy je ten nejslabší? Klidně si troufnu tvrdit, že rodinní příslušníci obětí policejního násilí to být mohou a ti na výrobě dokumentu participovali a nemyslím si, že jim výsledek nějak ubližuje. Tohle je naopak širší nahlédnutí na problematiku, která do českých médií stihne vyvěrat jen skrz nadpisy "další riot ve Fergusonu..." Koukat na celou rasovou otázku jen skrz aktuální události, ke kterým vede více než sto let dějin, je jako pohoršovat se nad bublinou ve varný konvici. Někde v dálce je šňůra a ta šňůra vede do zásuvky. 13th se snaží a to poměrně čerstvou formou koukat dál, koukat ke šňůře. Za mě dík. ()

Slasher

Přišel jsem k 13TH se zájmem, ale i despektem a mírně otráven nejen loňským BIRTH OF A NATION. Tak tohle není žádná odsouzeníhodnost, nýbrž po všech stránkách super udělaný dokument, kde je dána do souvislostí historie otroctví, třináctý dodatek, segregace a Griffithova němá klasika s Nixonovou výzvou k law & order, následným přispěním Reagana a Clintona, masový uvězňování, přímý vliv velkých korporací na diskutabilní až neuvěřitelný zákony v US, hon na vůdčí černý čarodějnice, spolu s řadou nedávno tolik medializovaných záběrů policejního násilí a závěrečným ledovým něco-jako-podnětem k respektu ale i nutný agresi. Pořád si držím určitý nadhled a instinkt nebrat nic úplně černobíle nebo s navijákem, každopádně je to slušně znepokojivý, podnětný, důležitý film (ve chvíli kdy je tohle tady po Americe mega žhavý téma) a má sílu přilít do ohně. A na jednu stranu se mi nelíbí přehnaná korektnost a takový ten obrácený rasismus kde by se běloch měl cítit provinile, na druhou (slovy hned v úvodu) historii možná nelze brát jen jako uzavřený náhodný dění, za který neneseme žádnou zodpovědnost... ta znamená minimálně snažit se pochopit... Toť asi to hlavní nad čím si teď lámu mozek. Plusem je mimojiné i skvěle zasazený soundtrack se jmény jako Killer Mike, The Roots, Nas nebo Common. Klobouk dolů co všechno se dá tak hladce nacpat do 90 minut. Zajímáte-li se o aktuální dění ve Státech a jeho příčiny, jedná se o povinnost. ()

campix

Dobrá ukázka toho, jak dobře míněné řešení problému může vést k problém ještě daleko větším. Nebo je to úplně naopak? V první části hodně slušný dokument, který se ale v druhé polovině příliš stranní objektivnosti a spíše je nám podsouvána jakási konspirace vysokých kruhů bílých politiků a lobbistů, kteří vydělávají na neštěstí černochů a mít business týkající se věznic v USA vypadá jako zlatý důl. Neříkám, že tomu tak není, ale nemám dost podkladů abych si udělal kompletní obrázek a postavil se na tu či onu stranu. Celkově je 13th poměrně zajímavým dokumentem, který ovšem lehce selhává ve své objektivnosti. ()

Marigold

Politický a sociální statement, inteligentní, obratně vyargumentovaný, přiměřeně manipulativní. Michael Moore with huge balls a filmmaking skills. Ava DuVernay má vzácně přímočarou flow, které nechybí apelativnost ani schopnost pracovat s kontextem. Kontra-narativ, který vytváří k oficiálnímu příběhu, si rozhodně zaslouží pozornost. Angažovaná dokumentaristika v plné síle. ()

• Šestadvacátý originální dokument společnosti Netflix. (Hal_Moore)
  • Timeline: Film se natáčel v tajnosti. Informace o filmu byly zveřejněny až poté, když byl ohlášen jako otevírací film filmového festivalu v New Yorku. Světovou premiéru si film odbyl  30. října 2016 na již zmíněném filmovém festivalu. 7. října 2016 byl dokument vydán přes streamovací službu Netflix. (Hal_Moore)