Sindibádove dobrodužstvá

• Slovensko Siedma Sindibádova plavba (viac)

Sindibád, legendárny námorník a princ z Bagdadu, vypláva smerom k záhadnému ostrovu Collosa s nádejou, že tu získa vajce obrovského dravého vtáka. Toto vajce by mohlo pomôcť princeznej Parise, zmenšenej do veľkosti palca malým zlým kúzelníkom Sokurahom Torin Tchatcher), získať opäť normálnu veľkosť. Parise na ostrove oslobodí z magickej lampy Džina a spoločne s ním a Sindibádom bojujú proti Kyklopom, dvojhlavému dravcovi, ohnivému drakovi a kostre, oživenej Sokurahom. Aby Parisa mohla byť opäť zväčšená, musí poraziť všetky príšery. (oficiálny text distribútora)

darkrobyk

Kouzelný příběh o Sindibádovi příliš nestárne také díky poctivé práci trikového mága R.Harryhausena. Pro mne zůstává stále nejlepší: čtyřruká hadí žena, souboj s kostlivcem a DRAK, přesněji souboj draka s Kyklopem, kde drak přirozeně zvítězí. Kouzelník je sice padouch, jenže Sindibádovi nezbývá, než aby ho dovezl na prokletý ostrov, a pomohl mu tak získat zpět kouzelnou lampu. Odměnou má být pro Sindibáda zlomení kletby, která padla na jeho snoubenku, krásnou princeznu Parisu. Viděno po šesté... ()

joehot

Kromě toho, že je Sedmá Sindibádova cesta čirá a parádní dobrodrůžka, mě (po x-letech od prvních zhlédnutí v tom věku, kdy vás takový typ filmu doslova přikurtuje k obrazovce - a pak na něj během dekád zapomenete) překvapilo, kolik krásné brutality ve filmu je: zamiloval jsem si Kyklopovo rušení lidí tím, že je zarazítkoval kmenem stromu. Harryhausen vládne, samo sebou. ()

noriaki

Krásný a i v dnešní době působivý příběh z doby kdy Bagdád byl město krásy a vzdělanosti a muslimové migrovali jen po Indickém oceánu. Nejslavnější z nich byl hrdinný námořník Sindibád, zde lapený v pavučině intrik mocného čaroděje Sokury. Hlavní hvězdou je ale jiný kouzelník a to nikdo menší než Ray Harryhausen. Ten poprvé dostal příležitost podílet se na barevném filmu a využil ji beze zbytku. Snímek stojí na jeho efektech, protože bez nich by byl jen sbírkou špatného herectví, teatrálních dialogů, nelogického děje a skvělé hudby. S nimi je výprava na tajemný ostrov napínavé a atmosférické dobrodružství, které nikdy nezestárne. A vůbec nevadí, že animace ještě sem tam působí nepřesvědčivě. Souboj s kyklopem zamačkávajícím nebohé námořníky kmenem stromu těch pár momentů bohatě vynahradí. ()

filmmovier

Vynikající Harryhausen, po příběhové stránce také velmi zajímavé a efekty jsou tady na zatraceně vysoké úrovni, fakt se mi to líbilo (protože když vezmu pro srovnání třeba Sindibádovu zlatou cestu nebo Souboj Titánů, tak ty působí v porovnání s tímhle mnohem zastaraleji, a to jsou mnohem mladší - to je ale jiný příběh). Ten příběh co je tady, sice místy působí trochu naivně, ale je tam spoustu zajímavých míst, nestvůr, soubojů a atmosféry a navíc byla princezna Parisa fakt ohromně krásná, takže za mě spokojenost, prostě příkladná dobrodružná pecka z let padesátých, která si vaší pozornost rozhodně zaslouží. Sice existujou i lepší dobrodružné filmy, ale tohle je velmi silný nadprůměr, krásně se na to kouká a je ohromná škoda, že se takové filmy dnes už netočí. Ještě bych vyzdvihnul skvělou hudbu a Kyklopa, opravdu jedna z těch vůbec nejpovedenějších Rayových prací. Co bych naopak moc nevyzdvihoval, to jsou špatné herecké výkony všech, ale docela se to dalo, když tam bylo to nádherný prostředí. 80%. ()

topi

Ray Harryhausen byl bůh jako u nás Karel Zeman. Jeho animace dělá z filmu něco pohádkově kouzelného a tisíckrát lepšího než jsou všechny nejmodernější digitální technologie. On tomu dal duši. Všem těm příšerám, Kyklopům, drakům, kostlivcům, dvojhlavým orlům, hadí ženě se čtyřmi rukami. Prostě jakémukoliv tvorovi dal duši i život. Ať už je to v tomto svižném dobrodružném Syndibádím příběhu, nebo jakékoliv jeho další práci. Tenhle díl Sindibáda má perfektní tempo a parádní barevné sekvence, zejména v kouzelníkově skalním paláci. Celé dobrodružství se odehrává za dechberoucí pompézní orchestrace Bernarda Hermanna, který dodal filmu další rozměr. Ach, to byly časy!!! ()

• První snímek užívající animátorský efekt "Stop-Motion", díky kterému se mohl film kompletně natočit v barvách. (PußyMagnet)
  • Model draka byl přes 3 stopy dlouhý a během finálního souboje měl chrlit oheň. Na to však nevyšly peníze. (PußyMagnet)
  • Podle originálního scénáře měli v závěrečném souboji bojovat dva kyklopové. Nakonec bojuje kyklop s drakem. (PußyMagnet)