Axel spokojne žije v New Yorku a veľa času trávi snívaním s otvorenými očami. Keď sa vráti do rodného mestečka v Arizone na svadbu svojho strýka Lea, jeho život sa od základov zmení. Strýko ho zamestná vo svojej firme, predávajúcej cadillaky, a tu sa Axel zoznámi so štyridsiatničkou Elaine. Chlapec je touto exaltovanou, vášnivou a nevypočitateľnou ženou očarený - rovnako aj jej nevlastnou dcérou Grace...V príbehu Axela Backmara, unikajúceho pred realitou do sveta fantázie a snov, zostáva Emir Kusturica verný svojmu charakteristickému magickému štýlu. (STV)

jahol

Na to, že jsem mnohem více realista než snílek (nebo si to alespoň teď myslím), mě Arizonský sen vzal docela dost. Surrealistická linka protažená tak akorát (ne jako u některých Lynchových filmů, kde "sur" vypálí vše "real" kolem dokola), barvitý, vypiplaný scénář a ty dvě hlavní ženské role... (napomínám pana scénáristu a casting za to, že mě vyděsili s Paulin Porizek, úplně vážně jsem ztuhl, že ona bude hlavní postavou)... Faye Dunaway bylo snad dvaapadesát, když to točila - věřili byste tomu? - a Lili Taylor, to je omamná esence nemocné smyslnosti, ta by postavila do vztyku jaholka i za dvacet let, až za nima hezká tvářička Johny Deppa, který na své velké filmové role v té době ještě asi čekal (ale možná by měly divačky jiný názor), i bez toho hlavního vyjádření k lidskému životu jako naplnění či nenaplnění snů, na které dost nerad přistupuji, pořád velmi příjemný zážitek, stači se jen nechat bodat a hladit střípky jednotlivých scén obarvenými velmi originální, protože Americe vzdálenou balkánsky zabarvenou hudbou a v podvědomí si vybavit klip Linking Park "In the End" a přemýšlet, zda tu svoji rybu Kusturicovi nevyfoukli, je jí hodně podobná... a zda ta ryba je plovoucí nebo létající... Uvažoval jsem i o pěti, ale jak byli Eskymáci na začátku perfektní, tak bych je na konci zrušil... nebo bych je poslal taky do Arizony. ()

eLeR

Rusi tvrdia, že ak v prvej polovici nejakého filmu skúša herec scénu z filmu Na sever severozápadnou linkou na nečisto, tak v druhej polovici ju akiste zažije na vlastnej koži. Ja a Emir si asi nikdy nebudeme rozumieť. Osobne mi magický realizmus a kadejaké snové pasáže vo filmoch (a ani v knihách) nevadia, lenže musí byť za nimi kvalitný príbeh. Johnny tu bol ale hodný zaľúbenia. 2,5* ()

Amarcord_1

90% - Kusturicovy pohyblivé obrázky podbarvené Bregovičovým jukeboxem... Překrásný filmový zážitek: Závažný, ale zároveň pozitivní. Výživný, ale zároveň lehký do žaludku. Jestli je něco, co mě na tomto filmu rušilo, tak skutečnost, že se děj odehrává v Americe. Patrně proto, že kromě filmových ukázek je ve filmu zastupována především neamerická kultura, což se ale jako zápor rozhodně brát nedá. Arizona Dream je film, co vám bude rýpat do podvědomí, a když už vám to nebude příjemné, v tichosti se rozloučí, a odletí. ()

PogoJoe

Supr divnej film :). Jedna bizarnost a originalita střídá druhou, jedna (obrovská) radost pohledět. Skvělá Lili Taylor s tiky a cigaretou hrající na akordeon, výborný Johnny Depp i Faye Dunaway. Uprostřed filmu jsem se úchvatně bavil předváděnými obrazy, skopičinami a cool nápady. Jednoznačná 100% záležitost. Jenomže pak přišla poslední půlhodina a film ne a ne skončit. Jako by autor scénáře nevěděl, jak příběh vhodně zakončit. Škoda. Ze skvělého zážitku jsem vystřízlivěl ještě před koncem filmu, pocítil smutnou rozporuplnost a jenom si povzdechl. Škoda toho dlouhého, nudného konce. To neodpustím. Přesto se těším, až si tuhle výstřednost pustím někkdy příště :) ()

genetique

Nebyť ozaj nezmyselných a nesúvisiacich snových „alijašských“ predstáv na začiatku a na konci a keby si trefný humor držal svoje nasadenie počas celého filmu, nie len počas pár scénach, bolo by to skvelé. Takto je to len príjemný, zbytočne dlhý film bez hlbšieho zmyslu a dlhšej existencie. Nebyť Deppa, zostal by mnou nepovšimnutý ušte určite dlhú dobu. 65%. ()

• V USA sa film premietal až od 9. septembra 1994. Warner Brothers ho spočiatku skrátili na dve hodiny a pokúsili sa ho uviesť na trh pre stredne náročné publikum. Keď tieto pokusy zlyhali, vydali plnú verziu. Všetky tieto okolnosti spôsobili, že sa film stal kasovým prepadákom. (Arsenal83)
  • V scéne, kde Elaine (Faye Dunaway) vedie búrlivý rozhovor s Axelom (Johnny Depp) o jej veku, je kameraman jasne viditeľný v zrkadlovom odraze. (Arsenal83)
  • Film dostal zvláštní cenu poroty, Stříbrného medvěda, na MF v Berlíně. (M.B)

CANAL+ nově v sekci VOD

CANAL+ nově v sekci VOD

14.08.2023

Letošní rok je na nové streamovací služby bohatý. Jedním z nových hráčů je mezinárodně působící společnost CANAL+, která svou platformu uvedla letos v dubnu na český trh.   VOD knihovna CANAL+ nabízí… (viac)

Kusturica a Depp rozpoutají revoluci

Kusturica a Depp rozpoutají revoluci

07.12.2009

Asi ne filmovou (i když, kdo ví?), pouze mexickou. Tu z počátku 20. století. O tom, že Emir Kusturica připravuje film o legendárním banditovi, revolucionáři a lidovém hrdinovi Pancho Villovi, jsme už… (viac)