Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Píše se rok 2026...vítejte v Metropolis. Vítejte ve studeném a přetechnizovaném městě budocnosti, ve světě vynálezů a prosperity, ale také sociálního útisku... Masy dělníků totiž žijí pod zemí a obsluhují stroje,aby smetánka na povrchu mohla bezstarostně žít...FREDER FREDERSEN (GUSTAV FRÖHLICH), syn vládce Metropolis, si užívá bezstarostně života v zahradách rozkoše, až do té doby, než se setká s MARIÍ (BRIGITTE HELM), kázající v podzemí dělníkům o lepším světě a interpretující jim starou biblickou pověst, zaměřenou na konflikt mezi vládnoucí a pracující třídou a vyzývá je ke vzpouře... (caligari)

(viac)

Zaujímavosti (82)

  • Vplyv filmu režiséra Fritza Langa sa prejavili aj vo filmoch Leni Riefenstahlovej, ktorá sa pri kompozičných riešeniach inšpirovala Langovou prísnou geometriou komparzu. Alfred Hitchcock povedal, že expresionistický štýl tohto filmu ovplyvnil nielen jeho nemé filmy, ale aj často využívaný dramatický spôsob svietenia. (Raccoon.city)
  • Talianski cenzori v 30.rokoch film Metropolis zakázali a označili ho ako boľševický. (Raccoon.city)
  • Režisér Lang bol pôvodnou profesiou architekt, a to sa prejavilo práve jeho dôrazom na architektonickú stavbu dekorácií. Pri vizualizácii mesta budúcnosti vychádzal nielen z gotiky, ale najmä z newyorských mrakodrapov, ruského sci-fi režiséra Jakova Protazanova. (Raccoon.city)
  • Pri premietaní v nemeckých kinách mal film zisk celkovo iba 75 tisíc mariek. Pri jeho rozpočte sa tvorcom filmu vrátilo iba 1,5 percent vložených peňazí. (Raccoon.city)
  • Herbert George Wells bol autor sci-fi románov ako "Stroj času". Ten Langa ovplyvnil natoľko, že poňatie svojho Metropolisu na chudobnú dolnú časť mesta a bohatú hornú časť prevzal práve z tejto knihy. Wells o filme vyhlásil, že je „hlúpy, ale takým tým zhubným spôsobom hlúposti.“  (Raccoon.city)
  • Metropolis bol filmom, ktorý mal nenapodobiteľný vizuálny štýl. Futuristická metropola plná robotov slúžila ako nevyčerpateľná studnica nápadov a inšpirácií. Vzhľad droida C-3PO zo ságy Star Wars bol vytvorený podľa robotov z Metropolis. Sestry Wachowské sa netajili s tým, že ich Matrix čerpal z Langovho sveta. Inšpiroval videoklip k piesni Whitney Houston "Queen of the Night" a niekoľko klipov k piesňam Lady Gaga. Aj tvorcovia Supermana pomenovali po Metropolis mesto, ktoré stráži ikonický superhrdina. Film mal obrovský vplyv aj na žáner sci-fi ako taký. Inšpiroval nespočetne knižiek a filmov, medzi nimi napríklad kultový film Blade Runner s Harrisonom Fordom v hlavnej úlohe. Vo svete módy Metropolis ovplyvnil napríklad Donatellu Versace a Riccarda Tisciho. (Raccoon.city)
  • Veľa filmových odborníkov sa zhodlo, že je priam zázrak, že počas filmovania nikto nezomrel. Vo filme je scéna, kde Freder (Gustav Fröhlich) padá k nohám Márii (Brigitte Helm). Herci ju museli natáčať celé dva dni a na konci už sa Fröhlich nemohol ani postaviť. V scéne, kde Máriu pália, jej od ohňa chytili šaty a ľahko ju plamene popálili. Lang jej povedal, nech sa ihneď prezlečie, pretože si to natočia znova. V časti, kde je mesto zatopené, vzal Fritz Lang 500 detí z radov komparzistov a nechal ich stáť vo vode, ktorá bola veľmi studená. Scéna sa točila dva týždne. (Raccoon.city)
  • Thea von Harbou napísala román "Metropolis" výhradne preto, aby bol sfilmovaný jej manželom. Po dohode s filmovou spoločnosťou UFA ale skôr, než román vôbec vyšiel, začala von Harbou svoje dielo na pokračovanie publikovať v časopise. Sprevádzali ho fotky z natáčania filmu. Išlo o jeden z prvých prípadov cross-promotion v histórii. (Raccoon.city)
  • Wolfgang Klaue, režisér verzie z NDR v roku 1972 objavil pri náhodnej návšteve Švédskeho filmového inštitútu v Štokholme v 80.rokoch v dokumentačnom oddelení v škatuli s nevytriedenými cenzúrnymi kartami kópiu cenzúrneho preukazu premiérovej verzie, vydanej 13. novembra 1926 Film-Prüfstelle Berlin. Táto cenzúrna karta obsahuje kompletný pôvodný text nemeckých titulkov, ktoré bolo možné predtým preložiť iba z americkej verzie, a ich pôvodné poradie. Cenzorský preukaz sa stal dôležitou pomôckou pri ďalších rekonštrukciách. (Raccoon.city)
  • V roku 1945 skonfiškovala obsah bunkra v Babelsbergu Ríšskeho filmového archívu Červená armáda ako vojnovú korisť. Jej obsahom bolo aj päť filmových kotúčov filmu Metropolis, ktoré skončilo v ruskom filmovom archíve neskôr Gosfilmofond. Niektorí sa domnievajú, že ide o pôvodný 3,5 hodinový zostrih režiséra. Zodpovedný filmový historik Vladimir Y. Dmitriev však v rozhovore pre nemeckú stanicu arte povedal, že si film pozrel iba raz v roku 1961, ktorý bol s anglickými titulkami, ale údajne šlo o neúplnú kópiu. Následne bolo päť kotúčov tohto filmu v roku 1971 tajne presunutých do štátneho filmového archívu NDR, kde prebehla rekonštrukcia filmu. Nová verzia bola predstavená na medzinárodnom kongrese filmových archívov v Bukurešti v roku 1972 bez náležitého ohlasu. (Raccoon.city)
  • Pôvodná premiérová verzia (režisérsky zostrih Fritza Langa) trvala približne 210 minút. Táto verzia sa považuje za navždy stratenú. (Raccoon.city)
  • Počas konca roku 1924, keď boli producent Erich Pommer s režisérom Fritzom Langom na návšteve USA, kúpili dve kamery značky Mitchell, ktoré boli neskôr spoločne s ďalšími dvomi použité pri nakrúcaní Metropolis, vedľa kamier Mitchell, bola použitá štandardná francúzska štúdiová kamera Debrie a o niečo masívnejší nemecký Stachow, vhodný pre zvláštne efekty. (classic)
  • Nakrúcanie sa začalo 22. mája 1925 a skončilo až 30. októbra 1926, čo znamenalo celkom 310 natáčacích dní a 60 nocí. (classic)
  • Film poslúžil aj ako obrazový materiál na videoklip Radio Ga Ga od skupiny Queen. (Theatis)
  • Plakát k filmu se stal v roce 2005 nejdráže prodaným filmovým plakátem v historii, sběratel za něj zaplatil 650 tisíc amerických dolarů. (TheSlezy)
  • Scénář se mnohokrát přepisoval a jedním z možných konců byl i ten, kde hlavní hrdina Freder (Gustav Fröhlich) uletí do nebe ke hvězdám. Konec se sice nepoužil, ale posloužil jako základní kámen pro Langův film Žena na Měsíci (1929). (Alfréda)
  • Měsíc před premiérou vycházel novelizovaný příběh „Metropolis“ jako komiks v populárním německém časopise Illustriertes Blatt. (Alfréda)

Súvisiace novinky

Francis F. Coppola připravuje vysněný projekt

Francis F. Coppola připravuje vysněný projekt

07.04.2019

Legendární režisér Francis Ford Coppola (Kmotr, Apokalypsa) dnes slaví osmdesáté narozeniny, na důchod ale rozhodně nepomýšlí. Místo toho totiž oživuje svůj vysněný sci-fi projekt Megalopolis, který… (viac)

DAS FILMFEST nabídne filmové hody

DAS FILMFEST nabídne filmové hody

16.10.2017

Bláznivá špiónská komedie, thriller o pomstě a spravedlnosti, ponurá dystopie nabízející neutěšený obraz naší budoucnosti, film o slavném spisovateli Stefanu Zweigovi nebo fascinující příběh dvou… (viac)

Festival Das Filmfest chystá filmové hody

Festival Das Filmfest chystá filmové hody

19.10.2015

Historicky první zpracování Stokerova Draculy, jeden z nejstarších evropských zvukových filmů, snímek oscarového Michaela Hanekeho, nejnovější film z dílny kultovního Fatiha Akina Šrám či vizuálně… (viac)

Metropolis konečně kompletní

Metropolis konečně kompletní

07.07.2008

Tady na CSFD je určitě zbytečné vysvětlovat, jakou je dystopická sci-fi Fritze Langa z roku 1927 klasikou, jak změnila kinematografii a jak moc ovlivnila jiné tvůrce a díla (za všechny jmenujme… (viac)

Reklama

Reklama