Neuvěřitelná

• USA Unbelievable
USA, 2019, 6 h 29 min (Minutáž: 44–59 min)

Tvorcovia:

Susannah Grant

Hudba:

Will Bates

Toni Collette, Merritt Wever, Kaitlyn Dever, Vanessa Bell Calloway, Dale Dickey, John Hartmann, Austin Hébert, Liza Lapira, Kai Lennox, Danielle Macdonald (viac)

Jedna mladá žena obviněna ze lži o znásilnění a dvě detektivky vyšetřují sérii děsivě podobných útoků. Podle skutečných událostí. (Netflix)

Krt.Ek

Myslím, že příběhu, jenž Unbelievable prostředkuje, by spíš slušel formát true crime dokumentu ve stylu American Murder, eventuálně formát max dvouhodinového celovečerního filmu. Proč? Troufám si tvrdit, že těch šest a půl hodiny minutáže lze obhájit jen těžko, páč: a) linka s Marií (typově přesná Kaitlyn Dever) a s kupením křivd jedna na druhou rychle omrzí; závidím těm, kterým v souvislosti s touto linkou nepřišlo na mysl, že je série pouze emočně ždíme (tahle "hra" se hraje tak, že teď se několik hodin budeme čím dál tím víc rozhořčovat, ale nebojte, na závěr přijde satisfakce) b) vyšetřovací linka sama o sobě neobstojí, ve svém žánru spadá v šeď, nevyvolala ve mě takřka žádné napětí, nebo přesněji řečeno zklamání z tápání a radost z odhalení (srov. se žánrovou špičkou Zodiacem nebo Mindhunterem), navzdory tomu, že detektivkám Rasmussenové (vynikající Toni Collette) a Duvallové (neméně skvělá Merrit Waver) nešlo nefandit. Nicméně, oněch naprosto 82% chápu a nemám s nimi problém. Už jen kvůli tomu, kterak Unbelievable nemilosrdně tepe rape culture si červená čísla (70% a víc) navzdory mým výtkám zaslouží. První epizoda (+ soud) rozhodně patří k tomu nejsilnějšímu, co jsem letos viděl. 65% ()

BoXBe

Skvěle zahraný příběh Marie, nervy drásající způsob úvodního vyšetřování, poklidná atmosféra, soundtrack, kompaktní myšlenka napříč všemi díly, nahlédnutí do vyšetřovacích procedur, to všechno vystřelilo v mých očích seriál na špici, protože se mi to trefilo do vkusu, do nálady, do žánrové škatulky, tohle jsem totiž ani nečekal a dostal jsem ještě víc. Scénář mohl mít o dva díly méně, ale nevadilo to, i natahovaná kaše byla v něčem zajímavá a měla dopad na celkový obraz příběhu. Vřele doporučuji. ()

JimmyII

Syrová, děsivě skutečná detektivka o tématu, které je víc než aktuální. Pomalé tempo dává vyniknout hutné atmosféře i charakterům postav, kdy zvlášť oceňuji detektivku Karen Duvall v podání výborné Merritt Wever, která je dominantní mezi svými kolegy, ale submisivní ve vztahu k postavě Toni Collette. ()

Arsenal83

Seriál by mohol fungovať skôr ako nejaký dobrý film. Tých 8 častí sa fakt dosť vlečie. Atmosféra navodená dobre, ale inak je tam dosť aj hluchých miest, niekedy kecov o ničom. Mne sa zdá, že prvé 4 časti boli lepšie než tie posledné, ktoré to mali celé vygradovať. A hoci som sa pri Unbelievable extra nebavil, u komentárov sa pobavím vždy. Napríklad: "Dá se na to koukat třeba u žehlení". Po tejto skvelej rade som si istý, že v československých domácnostiach budú prevládať rozhovory podobného typu: "Zlatko, idem žehliť! Pusť tam niečo o znásilnení, nech mi to ide od ruky!" ()

ibeh

Neuvěřitelná mne neuvěřitelně mile překvapila. Závažné krimi téma skvěle zpracované. Dvě hlavní komisařky jsou výborně zahrané, i všechny oběti až děsivě autenticky. Člověk měl díky rozumnému tempu děje čas na to, aby si uvědomil, jak mají tyto zneužité ženy zpackaný další život. První oběť nás provází svým nelehkým osudem po celou dobu seriálu, což bylo velmi zajímavé až do samého konce. Oceňuji taky zobrazení detailů vyšetřování i za cenu pomalejšího tempa. Přesto je celý seriál velmi napínavý. ()

• Seriál je adaptací článku „An Unbelievable Story of Rape“ od Kena Armstronga a T. Christiana Millera, kteří za něj obdrželi Pullitzerovu cenu. (Caminzind)
  • Pachatel sériových znásilnění Marc Patrick O'Leary (v seriálu pod jménem Chris McCarthy) byl za své činy odsouzen ve státech Colorado a Washington celkem ke 396 letům vězení. (Caminzind)

Watchmeni vedou Emmy nominace

Watchmeni vedou Emmy nominace

28.07.2020

Televizní akademie oznámila své nominace pro 72. ročník cen Emmy. Ty se každoročně udílejí nejlepším seriálům, minisériím, televizním filmům a zábavním pořadům, přičemž jejich výběr probíhá na… (viac)