Film se vrací do dob pozdních 60. a počátečních 70. let minulého století, kdy se v Kolumbii rozjížděl obchod s drogami. Zachycuje vzestup a pád jedné rodiny z etnické skupiny Wayú (jihoameričtí indiáni). Film je rozdělen do pěti kapitol a přibližuje desetiletí plné násilí. Hlavní hrdina Rapayet se zapojí se svými blízkými do rozjíždějícího obchodu s marihuanou, na což ale doplatí jak on sám, tak celá jeho kultura. (ČSFD)

RUSSELL

Vyhrocené krimi drama, jehož hlavním stavebním kamenem je střet kmenových tradic s progresem doby a to, zda je víc rodinná čest, anebo peníze a blahobyt. Film o vzestupu a pádu prvních kolumbijských kartelů svůj děj buduje pomalu, postupně nás seznamuje s postavami a nabírá na intenzitě. Příběh je rozdělen do pěti kapitol (plus epilog) a každá kapitola přináší zásadní dějový posun – vždy jde o něco zásadního a nikdy o nadbytečnou vatu. Postavy se postupně formují a vyvíjejí ruku v ruce s tím jak se mění doba a snaží se to při tom ukočírovat tak, aby to stále korespondovalo s jejich tradicemi – což ne vždy je možné. Celkově jde o myšlenkově velmi bohatý film s výraznou symbolikou a skvělým konceptem. Zářný příklad toho, že i artový film může být silně dějový. Birds of Passage jsou na jednu stranu velké umění a na stranu druhou v pohodě zaujmou i běžného diváka. Přál bych tomu nominaci na Oscara za cizojazyčný film. ()

luka4615

Úžasně plynoucí delikátní záležitost, která se zaobírá začátky drogových kartelů v Kolumbii. Pájaros de verano Vás zaujme především svým poklidným startem, rozdělením do tematických kapitol a také precizně budovanou atmosférou. Režiséři Gallego a Guerra zde bravurně profilují barvité charaktery všech postav, což dohromady s dechberoucí výpravou a nepředvídatelným scénářem vytváří vtahující vrstevnatou mozaiku moci, chamtivosti a peněz. Za zmínku rovněž stojí i kamera, která syrově a bez příkras dokresluje celkový dojem. Co tedy dodat na závěr? Snímek Pájaros de verano není pro každého. Nenabízí totiž tuny akce a vystřelených nábojů, nýbrž skvěle vysoustružené drama s velmi neobvyklým, ale právě o to lepším pojetím. Pokud tedy hledáte známé téma v netradičním pojetí a kulisách, Pájaros de verano je přesně tím pravým. Výborná práce! ()

venca163

Sterilní (neexistuje okolní svět) nepravděpodobná (způsob války, nakládání s bohatstvím) ukázka toho, jak sebedestruktivní tyhle kmeny jsou. Bohužel převažují skřehotající dědci v poušti nad kvalitními scénami ala faktor strachu ("sněz tohle psí hovno za igelitku pětidolarovek"). Měli radši krouhnout toho blonďatýho rapla. #oKartelechToNeni #mffkv (55%) ()

EvilPhoEniX

Slušný artově vyprávěný náhled na vznik prvních Kolumbijských kartelů. Obchod s dobytkem se postupně upgraduje na obchod s drogami, který mezi rodinami vyvolá boj o moc i o peníze. Trošku mě trápilo pomalejší tempo, ale naštěstí v závěru dojde i na slušnou akci. Né příliš zábavný film, ale velmi zajímavý a poučný. Kdo rád filmy z prostředí kartelů by si film ujít neměl. 65% ()

dennykr

Stěhovaví ptáci nabízí vtahující a stylisticky fascinující příběh drogového kartelu, který se zrodil z netradičního prostředí. Nejprve načrtnou konzervativní a spirituálně založenou kulturu, do níž pomalu vnáší obchod s drogami. Tímto průnikem film vede dialog mezi tradičním a progresivním. Spirituálním a pragmatickým. Morálním a amorálním. O tom, zda může taková kultura přežít vpád (západního) profitově založeného systému a zároveň si zachovat svou identitu. Víc tady. ()

• Natáčanie filmu prebiehalo na viacerých miestach v Kolumbii, predovšetkým však na severovýchode v prímorskej časti La Guajira a pohorí Sierra Nevada de Santa Marta Magdalena. (MikaelSVK)
  • Režisérske duo Cristina Gallego a Ciro Guerra tvorilo manželský pár. Práve počas natáčania filmu sa však spomínaná dvojia rozviedla. (MikaelSVK)
  • Celosvětová premiéra proběhla 9. května 2018 na filmovém festivalu v Cannes. (ČSFD)

Nový terminátor si našel hlavní hrdinku

Nový terminátor si našel hlavní hrdinku

15.04.2018

Premiéra šestého Terminátora, jímž Tim Miller (Deadpool) naváže přímo na Terminátora 2, se nedávno odsunula z července 2019 na listopad 2019. Film tak uhnul spin-offu Rychle a zběsile s Rockem a… (viac)