Mavka: Strážkyňa lesa

• Česko Mavka: Strážkyně lesa (viac)

Hlboké lesy od nepamäti ukrývajú nespočetné tajomstvá a nevyspytateľné záhady. Sú domovom podivuhodných mýtických bytostí, ktoré žijú medzi prastarými stromami a verne strážia svoje posvätné lesné kráľovstvo. A práve víla Mavka je novozvolenou strážkyňou a dušou lesa. Jej hlavným poslaním je chrániť posvätné Srdce lesa, zdroj samotného života, pred všetkým zlom a svetom ľudí. Mnohí obyvatelia lesa však pochybujú, či milá a nežná víla Mavka zvládne svoje nové povinnosti.
V dedine neďaleko lesa žije Lucas, dedinský chlapec, ktorý nadovšetko miluje hudbu, najmä hru na flautu. Sníva o tom, že tejto vášni zasvätí celý svoj život. A práve jeho hudba vyvolá niečo skutočne pozoruhodné; Mavka počuje jeho očarujúcu pieseň a jej srdce sa naplní dovtedy nepoznaným citom. Láska medzi človekom a lesnou vílou však od začiatku čelí mnohým ťažkostiam. Navyše sa im do cesty stavajú ďalšie a ďalšie prekážky a do dediny prichádza bezcitná a chamtivá Kylina, ktorá tvrdí, že je dedičkou starej píly na okraji lesa, a všetkým ľuďom sľubuje, že s ich podporou vytrhne z krajiny všetko bohatstvo a prinesie všetkým (a najmä sebe) priemyselný pokrok, ktorý sa naučila v zahraničí. To všetko však slúži len ako lest, ktorá má zakryť jej skutočný cieľ. Tým je vlastníctvo Srdca lesa, pomocou ktorého by získala večnú mladosť a krásu. Kľúčom k tomu je víla Mavka, ktorá je momentálne veľmi zraniteľná kvôli svojej láske k Lukasovi. Podarí sa Mavke zachrániť les pred ľstivou Kylou? Dokáže hudba robiť zázraky? Podarí sa konečne spojiť magický svet lesa a svet ľudí? (Cinemart SK)

PTuranyi

Na tomto filme vidieť, že ani ukrajinská animovaná kinematografia nespí ako Šípková Ruženka a dokáže vytvoriť technicky takmer dokonalý animák. Príbeh vzťahu ľudí a prírody je zobrazený ako zápas rozprávkových bytostí chrániacich les proti ľudskej chamtivosti, stelesnenej Kylinou, ktorá sa snaží získať zdroj života len pre seba. Motív stromu ako centra života ako aj stroj, ktorým Kylina ničí les, veľmi pripomína Avatara. Postavy sú živé a tvorcovia sa neboja vtipkovať a spestrovať dej gagmi. Možno je to vďaka dabingu ale nachádzal som tu množstvo paralel s americkými animákmi. Napríklad s Ľadovým kráľovstvom, pretože Mavkin spoločník Tíško svojím správaním a hlasom veľmi pripomína Olafa, alebo Na vlásku kde si Gothel zabezpečuje večnú mladosť kúzelnými vlasmi. Animátori tiež kombinujú rôzne výtvarné techniky podobne ako Kung fu panda či Ako vycvičiť draka. Kým úvod je 2D samotný príbeh je 3D a záverečné titulky opäť 2D ale s odlišným štýlom. Film tiež akcentuje ľudové výtvarné prvky. Samotný príbeh však pôsobí nevyrovnaným dojmom. Kým niektoré scény kypia dejom, iné akoby tápali. 70% ()

Wyrdas

Začátek filmu... "v jednom Ukrajinském lese"... a od té doby už to nikdy nikdo neřekl, od té doby to byl prostě kouzelný les. A konečná píseň byla úplně super. Když útočníci zpívají, že mají právo na obranu. Hodně mi to připomínalo současný stav na Ukrajině, kdy agresoři mají právo na obranu, protože původním obráncům přišla na pomoc daleko vyšší síla. Je to pěkná pohádka? Průměrná, má své světlé chvilky. Je politická? Vlastně ani tolik ne. Ale střípky jejich pokřiveného pohledu na věc tam samozřejmě jsou. Hodnocení takového díla je dost těžké. Ale když jsme tenkrát opouštěli kino, moc nadšení se v hloučku spolu diváků nekonalo. Teď, po roce od návštěvy Mavky v kině si vlastně vybavuji jen tu propagandu. Útočníci mají právo se bránit, když původním obráncům přijde na pomoc vyšší moc. A samozřejmě začátek... "v jednom Ukrajinském lese"... úplně si vybavím ty posměšné hlášky všech v kinosále. No... pohádka to nebyla vyloženě zlá, ale znovu ji člověk vidět nemusí a časem sejde z mysli do zapomnění. Jak symbolické... ()

Pepe_cz123

Musím říct že jsem překvapen. Mavka: Strážkyně lesa ( v Angličtině Mavka And the forest song) je hodně příjemný animák který zabaví především děti, a v případě že by se starší a rodiče nudili, tak si najdou taky to svoje a to ve stylu animace, která je barevná, nápaditá avšak nepřináší nic nového. Ano, Pixaru se toto těžko může rovnat, ale nemá k tomu daleko. Film si přebírá od každé pohádky něco. Ve stylu si něco přebírá například od Moany, a skrz postavy si zase něco málo přebírá od Dianeyovky Frozen, kde mi postavy se kterými Mavka žije v lese, připomněly trolly. Co se týče děje tak ten je přímočarý a starší tedy moc neuchvátí. Naopak děti uchvátí dost. Postavy jsou až na jednu nebo dvě vyjímky vcelku dost sympatické, a mluvím tady obzvlášť o hlavní protagonistce Mavce, která opravdu tahá celý ten film nahoru, včetně již zmíněné animace a vizuálu. Ale jak jsem řekl, jsou tu i nevyužité postavy, a to třeba taková madam jejíž jméno jsem zapomněl😅, a ta mi tedy fakt jako nesedla. Samozřejmě máme tady i kluka Lucase který se snaží zachránit svého umírajícího strýčka, a taky to je kamarád Mavky, do které se zamiluje. Pak tady máme třeba i dalšího kamaráda od Mavky a to Hushe který se naučil lítat. Takže všechny postavy až na madam tak byly dost fajn. A to samé platí pro celý animák. Film jsem viděl tedy v Anglické lokalizaci, a až časem bude dostupná i ta Česká, tak si určitě dám tento film podruhé a právě v Češtině. 7 listnatých stromů z 10. Není to ani zdaleka dokonalé, ale určitě to stojí za ten čas, a hodina a půl vám uteče jako voda. ()

Verody91053

Máme tu animák pôvodom nie z USA, ale z Ukrajiny, v ktorom aspoň ja som videla odkaz na nezmyselnosť sporu o územie... Vizuálny zážitok v kine bol ozaj nádherný. Prekrásne lesné prostredie, plné farieb a milých lesných zvieratiek. Animák je vhodný pre deti, no aj dospelých isto zaujme krásne spracovanie a sympatické postavy. Oceňujem vtipný prvok v podobe módneho návrhára kráľovnej. Jediným negatívom filmu je podľa mňa trošku jednoduchší príbeh pre deti, ktorý taktiež pripomínal príbeh Snehulienky a zlej kráľovnej. Čo sa týka hlavnej postavy Mávky - krajšiu animovanú postavičku som asi v živote nevidela. Mávka je úplne prekrásna.  Môžem povedať, že sa tento animák vie vyrovnať americkým animákom. Určite som rada, že som na tento ukrajinský počin bola v kine. :) ()

JohnCZ

I přes technicky ne úplně top animaci je to vizuálně fakt krásné a i když se to zvoleným stylem výrazně inspiruje americkými CGI animáky, místy je z toho nezaměnitelný duch a atmosféra Ukrajiny opravdu cítit. Škoda, že takových momentů nebylo víc. Nelze si nevšimnout různých narážek na současné dění a je tam krásně ukázáno, jak lehko lze za pomocí lží zmanipulovat vyděšený dav. Podobných povedených a velmi srozumitelně podaných dílčích scén tam bylo hned několik, ale děsně tomu chybí nějaká ucelená dramaturgie. Chvíli je to infantilní komedie, chvíli to má náběh na muzikál, chvíli je to temné a vážné a chvíli zase roztomilé a barevné. V jednotlivých náladách a scénách film strašně rychle přeskakuje, je zbytečně uspěchaný, nestíhá budovat uvěřitelné vztahy mezi postavami a nepůsobí kvůli tomu kompaktně. Budiž příkladem zamilování v úvodu. Mavka je svou čistotou a nezkažeností strašně cute a měla by sakra potenciál zařadit se mezi nejlepší pohádkové "princezny". Jenže ať už zmiňovaná romantika, bitva o magický les, vykreslení záporáků nebo samotné dialogy, všechno je takové hodně zjednodušené, nedotažené a papírem šustící. A je to fakt velká škoda, protože ten vizuál, mytologie i samotná hlavní postava je jinak fajne. Moji ubozí, milí, vyděšení vesničané! Podcenili jsme démonovu sílu a dopadlo to takhle. To však není konec. Existuje jen jeden způsob, jak toto zlo zastavit. Udeřit první! ()

• Mavka je ukrajinská mytologická postava s dlhými vlasmi. Obvykle išlo o duše dievčat, ktoré zomreli neprirodzenou smrťou. Žili v lesoch a milovali kvety, ktoré nosili vo vlasoch. Na jar lákali mladých mužov a snažili sa ich uštekliť na smrť. (vydumnica)