Stará výměnkářka, surově podříznutá, nalezená sedící na židli nad svou batolící se drůbeží. Okolnosti jasně ukazují na loupežnou vraždu a Budík (J. Plesl) zpočátku nepochybuje. Nabízí se motiv peněz, ukrytých ve výměnkářčině náboženské knížce, Nebeklíči, jak bylo na vesnici zvykem. Ty zmizely. Stopy ukazují, že rodina, tedy vážený syn hospodář (M. Finger) a jeho žena (B. Lukešová), jsou nevinní, že útočník přišel zvenku. Ale kdo? Může hrát nějakou roli blížící se soud o pozemky, ve kterém měla stará paní svědčit? Otázky se komplikují, vesnice na okraji Prahy se jeví jako čím dál tajemnější svět, v němž se dějí poněkud nepochopitelné věci. Existuje například skřítek Hospodáříček? Budík je však racionální člověk, a tak brzy narazí na skutečnou stopu. Na základě chytrého postřehu objeví výměnkářčiny peníze a další důkazy. Podezření se obrací k rodině. Dojde i k zatčení, ale to nakonec nikam nevede, je totiž jasné, že právně neobstojí. Budík cítí, že stále nerozumí něčemu základnímu, bez čeho se v tomto vesnickém případu neobejde a co musí pochopit. A když je varován, aby se o pochopení této bohaté sedlácké rodiny raději nesnažil, neposlechne. Je policista, má nějaké poslání, jeho etika mu velí prosadit pravdu, ať je jaká chce, děj se co děj… (Česká televize)

topi

Tak začíná to jít pěkně do kopru. Ten scénář je tak nesmyslný a nelogický, že odhalení brutální vraždy zbožné venkovské babky je vrchol demence. Nechci spoilerovat, ale copak by se takhle mohla pobožná ženská zachovat? Boha, taká chujovina!! Je vidět, že scénárista Petr Zikmund má svoje období už za sebou a začal senilnět a psát hotové bláboly. Navíc ještě s okrasnou vatou, když mladý policejní agent odpaní dcerku svého nadřízeného, nebo Langmajer v každém díle souložící s nějakou jinou ženskou. Ne, tohle už smrdí hnojem a pochybuji, že se z něho další díl vyhrabe. Pořád ještě hodnotím vysoce nad rámec možností, ale to jen díky výpravě, která dělá seriál alespoň trochu koukatelným. ()

Aniki

Seriál mi byl díky úvodní části velmi, ale opravdu velmi nesympatický a až svým třetím dílem si u mne tu nekoukatelnost malilinko vyžehlil. Třetí střípek do mozaiky se tak dá v pohodě ohodnotit hvězdným průměrem. Tvůrci jsou však díky tomuto fenoménu trochu sami proti sobě, neboť hned na začátku odradili od sledování velkou část diváctva. Motiv dalšího trestného činu zůstává opět dosti hloupý, jednotlivé role se začínají naopak pohybovat od naprosté tragédie k alespoň nějaké líbivosti (tento vývoj ovšem zpravidla funguje skoro u každého seriálu, neboť si divák na charaktery hlavních postav prostě zvykne), překvapilo mne obsazení mladší Geislerové a Lábuse (u Geislerky kvituji, neboť se z ní tedy vyklubala pořádně sexy kóča), scéna s napadením Šafaříka ve stájích pro policii naprosto typická a to bez ohledu na historické období, k Langmajerovi, jakožto institutu "Evžen, lovec žen", se snad už nemá cenu ani vyjadřovat, no a to bude asi tak vše...tedy konec hlášení. P.S.: dám tomu ještě šanci, uvidíme. ()

mira007

U případu podříznuté báby byl pětihvězdičkový jen výkon Martina Fingera, jinak začínám být mírně nervózní, jak se tento seriál ukáže. Zatím tedy jako krimi podprůměrné, jako dobové drama jen v náznacích. Kouzelník Žito v posteli s princeznou z léčivé vody a Langmajer s malou Geislerovou, takže vítězem v disciplíně filmová nahota se stává: Langoš s nahým zadkem .... tak na to, jaké do této historické krimi série vkládám naděje, tak zatím nic moc a čekám dál na zlepšení. PS: udělejte něco s tím přesvícením!!! ()

Untentrauer

O půl hovna lepší, než předchozí dva díly. Snaha o jakousi kriminální práci byla už znát. Ale ten případ....To je šílený. Tak blbej motiv jsem jaktěživ neviděl. Bába se sama zařízne, protože si nedokáže vzpomenout na nákres mapy pozemků, kvůli kterým má svědčit u soudu. A ještě za to vyřešení případu málem dostane Budík přes ciferník. Takže vyřešit případ sebevraždy a znemožnit tím pohřeb vážené buranky v rodinné hrobce je špatné. Ale zatajovat informace o případu a manipulovat s důkazy a ještě k tomu všemu svalovat vinnu na nevinnou je v pořádku? ()

honajz

To je nějaká nová móda, cpát do historizujících seriálů sex minimálně třikrát za jeden díl? Já jen, abych se připravil dopředu a místo tohohle si raději pustil Zlou krev. Jinak ten scénář je tak neskutečně tupý, že divák, kterému nedojde, jak vše bylo, po hlášce o tom, že měla ruku umytou mýdlem, tak to není divák detektivek. Mezitím se naprosto zoufale motají různé postavy, policie nekoná, co má konat, vše odedře mladý Nováček a trochu ten Langmajerův polda (ani nevím, jak se jmenuje) v posteli, sem tam se objeví naprosto nahodilé a zbytečné informace (jako proč mám jako divák vědět, ve který měsíc Masaryk zrušil šlechtické tituly? Leda by ČT byla prolezlá lidmi z Koruny české, kteří chtějí návrat Habsburků na český trůn, pak by to smysl dávalo.) Nebo to s tím hospodáříčkem (pokud vím, říkalo se mu spíš šotek, ne?), to byla linie úplně odnikud nikam, do ztracena, ani vtipné to nebylo, nějakou pointu už vůbec. Kdo to řekl, že když se na scéně objeví flinta, musí se z ní vystřelit, jinak tam je zbytečně? Nu a navíc ten případ nedával smysl - kvůli takové fakt blbině ohrozit čest rodu? A svou víru? A spasení? Ale no tak. ()

• Na konci, když si chce mladší dcera inspektora Budíka promluvit se svým otcem a zjistí, že je nemocný, tak řekne: „Vždyť by to mohla být španělská chřipka a ta pořád zabíjí.“ Španělská chřipka řádila v letech 1918–20, Velká Praha ale vznikla až v roce 1922. (VN85)
  • Při pohřbu výměnkářky na konci dílu je na pohřbu přítomen také syn mrtvé, který má údajně sloužit v československé armádě na Slovensku; na sobě má však maďarskou důstojnickou uniformu. (azcr)
  • Premiéru epizody sledovalo 1,95 milionů diváků starších 15 let, což byl nejlepší výsledek toho večera i celého dne. (rublik05)