Ratchedová

• USA Ratched
Dráma / Krimi / Mysteriózny / Thriller
USA, 2020, 7 h 15 min (Minutáž: 46–62 min)

Predloha:

Ken Kesey (kniha)

Hudba:

Mac Quayle

Sarah Paulson, Finn Wittrock, Jon Jon Briones, Judy Davis, Harriet Sansom Harris, Cynthia Nixon, Hunter Parrish, Amanda Plummer, Corey Stoll, Sharon Stone (viac)

Je rok 1947 a Mildred Ratchedová začíná pracovat jako ošetřovatelka ve špičkovém psychiatrickém ústavu. Za jejím dokonale upraveným zevnějškem se ale skrývá čiré zlo. (Netflix)

dubinak

1. série: Tady se někdo snaží bejt stylovej, až to bolí. Extrémně vyfešákovaná série o ďábelské sestře jménem Ratchedová, která se se svým charakterem a ambicemi dostane daleko, ale která mi zhola nijak nepřipomíná postavu z Přeletu nad kukaččím hnízdem. Ale asi prostě bylo zajímavý jí tak pojmenovat a napsat jí naprosto jinak, než jakou bysme ji jako diváci čekali. Tak je to svině, není to svině? Díly mi přišly hrozně nevyvážené, rozprsklé, divné a některé i podstatně nudné. Celkově mě ten příběh hrozně vytáčel, nedávalo mi to moc celistvost a měla jsem co dělat dokoukat poslední tři díly. Zajímavá linie byla ta se Sharon Stone a jejím synem. Ve finále jsem si ale uvědomila, že mě štvala snad každá postava a Ratchedová nejvíc. Tohle hraní Paulson mi prostě nesedlo. Hodně budu přemýšlet, jestli koukat na druhou sérii. ()

LIVINGDEAD

Sarah Paulson mi strašně vadila v seriálu American Horror Story, na tu řadu jsem ani nedodíval. Ale v Ratched se skvělá. Strhávám jen procenta za lesbické hrátky se starou rašplí Cynthii Nixon (54let a vypadá na 70let), to bylo na blití....Jsem zvědavý na 2. řadu i když režiséři sdělili, že kvůli pandemii covid není ještě vše rozhodnuto... ()

HonzysKISS

Vůbec bych netušil, že někdy může vyjít prequel k českému filmu od Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem. Tohle by si diváci aspoň ze zajímavosti neměli nechat ujít. Dopadlo to vcelku fajn. Není to žádný zázrak, ale určitě to neurazí. Má to skvělou hororovou atmosféru, až jsem to nečekal. Pomáhá tomu hodně hudba, která mi připomíná přesně ty staré černobílé horory z padesátých let. Aby toho nebylo málo, tak se ještě občas objeví dramatické zbarvení celého obrazu, že v nějaké scénce se celá místnost zazelená nebo začervená. Za mě to vypadá super. Herečka Sarah Paulson mi vůbec nevadila, jsem na ní zvyklý z AHS, takže hodně v pohodě. Když se dostanu k samotným léčitelským praktikám, tak ty jsou taky pěkně provedený. Nejvíc se mi líbila ukázka lobotomie, to bylo skvělé. Nebo léčení z homosexuality, to předváděli taky zajímavě. Akorát jak známe Netflix, opět si ty sexuální orientace udělal bohužel podle svého. První polovina série mě bavila nejvíc. Potom to začalo být trochu nudné a natahované, ale zase na druhou stranu ty zvraty v druhé polovině byly super. Spíš mě nakonec trochu zklamala samotná Ratched, že nebyla taková mrcha. Poslední věcí, co bych podotknul je, že jestli čekáte nějaké postřehy na Formanův film, tak na něj určitě zapomeňte, aspoň prozatím. Má to v plánu víc sérií, takže v budoucnu se snad na nějaké ty návaznosti dočkáme. 75/100 ()

DJ_bart

Seriálová motyka Ryan Murphy se opět překonal ve svém prznitelství, mezitímco se Miloš Forman a Ken Kesey kvůli překrucování dějového zázemí původního románu obracej v hrobě.... tohle je prostě kolonoskopický hnüs, velebnosti. Netflixovský chrchel, jemuž by prospělo 'vyhození z kola ven' UwU ()

Deyw

nic moc..jediny co je dobry je hudebni motiv co pripomina ten z cape of fear... sarah paulson je dobra cubka a pekne si to tam rozdava a hraje na vsechny strany..sharon stone zestarla a je vysoka jako kreten...a to je asi tak vse..hezka stylizace, par dilu nabitych ale pak prumer a bida...znovu bych to uz nedal, a nvm co cekat od 2ky - jako vim, ale nechci asi.. :( ()

• V záverečnej scéne Edmund (Finn Wittrock) priláka pozornosť svojej sestry Mildred (Sarah Paulson) prostredníctvom článku v novinách, ktorý sa týka vraždy niekoľkých zdravotných sestier – ide o odkaz na vraždy spáchané Richardom Speckom. (Richard Benjamin Speck bol americký masový vrah, ktorý jedného v noci systematicky znásilňoval a v noci 13. júla do skorých ranných hodín 14. júla 1966 mučil a vraždil osem študentských sestier z komunitnej nemocnice v južnom Chicagu.) (Kreminka)