Tumbbad

• India तुम्बाड

*CARNIFEX*

Indická “fairy tale” na hororo nôtu pre nenáročných, zaobalená do dokonalého vizuálu. Ja mám pre snímky tohto národa slabosť, pričom kto ich sleduje v rovnako “pravidelnom” intervale ako ja, určite mi dá za pravdu, že 100 minútová stopáž je absolútnou vzácnosťou. Ďalšia dôležitá info pre diváka, “Tumbbad” síce disponuje temnou stránkou, no či sa naozaj jedná o horor v pravom slova zmysle, je u každého na osobitnom zvážení (za mňa určite nie). Každopádne, legenda i samotný vývoj deja sú viac menej originálne, netradičné, a tak som rád, že som po dlhej dobe videl niečo “iné”, s čím sa človek nestretáva s takou pravidelnosťou. Dalo sa .. ()

Morholt

Být nenažraný a zahrávat si kvůli tomu s mocnostmi pekelnými, to se nevyplácí ani u nás. Takže po stránce příběhové je to pohádková šablona. Pokud dojde na hororové prvky, tak se je na co dívat. Babka je fajn, vizualizace démona také a své odvádí i prostředí chrámu. Nicméně všechno ostatní je takové nijaké, což platí zejména pro postavy, kterým jsem nemohl přijít na chuť. Neurazí, nenadchne. 50% ()

Rominator

Vinayak Rao (Sohum Shah) se v roce 1933 po patnácti letech vrací do Tumbbadu, protože nemůže zapomenout na poklad, který má být schovaný v Sarkarově panství... Příběh měl velmi silný závěr, který se povedl. The world has enough for everyone's need, but not for everyone's greed. -Mahatma Gandhi ()

J*A*S*M

Překrásně natočená, hororově-pohádková moralitka hluboce zakořeněná v indické mytologii. Příběh se točí kolem chamtivosti, zlatého pokladu, zapomenutého boha a jedné originálně pojaté svatyně, odehrává se ve třech zásadních momentech v životě jednoho chlapce na celkové ploše zhruba třiceti let. Kolem a kolem mnoho srovnatelných filmů k vidění není, což výslednému dojmu dost pomáhá - člověk je pak ochotnější překousnout pár negativ. Těmi za mne jsou v prvé řadě občas přehrávající indičtí herci (když v prvé třetině chlapcova matka "hraje" hysterický smutek a pláč, tak to prostě působí až vtipně, je mi líto), občas chabší triky (zato masky jsou super) a příliš dlouhá prostřední část filmu, která na delší než nutnou dobu odběhne poměrně daleko od hororového žánru. Z hlediska filmové hrůzy je pak trochu škoda, že nejsilnější karty tvůrci použili už v úvodní třetině. S hodnocením váhám, mám to přesně na tři a půl... ()

Miseet

No, upřímně nevím, co říct. Nejdřív jsem chtěla dát 2*, poté 1*. Jenže, když jsem dokázala u tohoto filmu 6x usnout, tak už mě to opravdu hodně naprdlo a hodila jsem sem odpad. Když se nad tím tak zamyslím, tak nemůžu být zase tak tvrdá. Úvod jsem sledovala docela napjatě, a atmosféra byla slušná. Ty indický děcka se mi taky líbily. Tudíž pěkná 1 hvězda. Prosím. Zbytek filmu opravdu hodnotit nebudu. ()

• Dedina Tumbbad spomínaná vo filme je skutočná. Je to malá obec nachádzajúca sa na brehu rieky Jagbudi v okrese Ratnagiri, v divízii Konkan, v štáte Maharashtra. Obec je vzdialená asi 100 kilometrov od prírodnej rezervácie Koyna. (Sunwheel)